Brifing: OKMKda murojaatlar bilan ishlash yo’nalishida amalga oshirilgan ishlar sarhisobi
Bugungi kunda mamlakatimizda kechayotgan keng koʻlamli islohotlarning bosh gʻoyasi — «Inson qadri uchun» tamoyiliga asoslangan. Davlat organlari, jamoat tashkilotlari va yirik xoʻjalik yurituvchi subyektlar faoliyatining eng muhim mezoni bu — xalq bilan toʻgʻridan-toʻgʻri, ochiq va samarali muloqotni yoʻlga qoʻyish hisoblanadi.
Joriy yilning boshida davlatimiz rahbari va Hukumatimiz tomonidan qabul qilingan ikkita muhim hujjat — Oʻzbekiston Respbulikasi Prezidentining 2026-yil 1-apreldagi PF-51-sonli Farmoni hamda Vazirlar Mahkamasining 2026-yil 30-yanvardagi PQ-30-sonli qarori, murojaatlar bilan ishlash sohasidagi faoliyatimizni mutlaqo yangi sifat bosqichiga olib chiqdi.
Ushbu normativ-huquqiy hujjatlar davlat organlari va tashkilotlari, shuningdek, yirik xoʻjalik yurituvchi subyektlar zimmasiga fuqarolarning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilish boʻyicha juda katta mas’uliyat yuklaydi.
Qabul qilingan mazkur yangi tizimli talablar ijrosini biz joriy yilning oʻtgan 6 oyi davomida “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” aksiyadorlik jamiyatiga kelib tushgan murojaatlar misolida ham yaqqol koʻrishimiz mumkin.
Xususan, 2026-yilning I yarim yilligi davomida jismoniy va yuridik shaxslardan kelib tushgan jami 740 ta murojaatlar roʻyxatga olinib, ular soni 2025 yil bilan solishtirilganda 402 taga kamaygan.
Murojaatlarning 733 tasi jismoniy shaxslardan, 7 tasi yuridik shaxslardan, 325 tasi yozma, 151 tasi ogʻzaki hamda 264 tasi elektron shaklda kelib tushgan.
Tahlillarga koʻra, hisobot davrida kelib tushgan murojaatlarda:
- 236 tasida ishga kirish;
- 206 tasida moddiy yordam ajratish;
- 93 tasida boshqa mazmundagi;
- 48 tasida ish haqi;
- 44 tasida ish joyini oʻzgartirish;
- 33 tasida mehnat nizolari;
- 27 tasida uy-joy va kommunal xizmatlar;
- 23 tasida mehnat muhofazasi va texnika xavfsizligiga oid;
- 13 tasida maktabgacha ta’lim;
- 9 tasida mahsulot yetkazishga oid shartnoma shartlarini bajarilishi;
- 8 tasida yer ajratish masalalari koʻtarilgan.
“Olmaliq KMK” AJ boshqaruv raisi hamda oʻrinbosarlarining jismoniy va yuridik shaxslarni shaxsiy masalalar boʻyicha qabul kunlari belgilangan boʻlib, ularda 118 nafar fuqarolardan murojaatlar kelib tushgan.
Shuningdek, hisobot davri davomida tasdiqlangan jadvalga muvofiq boshqaruv raisi hamda uning oʻrinbosarlari tomonidan hududlarda 6ta sayyor qabullar oʻtkazilgan va 27 nafar murojaatchilarning 35ta masalalari koʻrib chiqilib, barchasi ijobiy hal etildi.
Murojaatlarni koʻrib chiqish natijalariga toʻxtaladigan boʻlsak, ularning 464 tasiga huquqiy ma’lumot berish orqali hal etilgan, 253 tasi esa ijobiy yechim topgan. Shuningdek, 2 ta ariza tegishliligi boʻyicha boshqa tashkilotlarga yoʻnaltirilgan boʻlib, jarayondagilar soni 20 tani tashkil etmoqda. Murojaatlarni koʻrib chiqishda muddat buzilishi holatlariga yoʻl qoʻyilmagan.

Briefing: Results of work on handling appeals to JSC OKMK
Today, the core idea of the large-scale reforms being implemented in our country is based on the principle of “For Human Dignity.” The most important criterion for the activities of state bodies, public organizations and major business entities is the establishment of direct, open and effective dialogue with the people.
At the beginning of the current year, two important documents adopted by the Head of our State and our Government — Decree No. PF-51 of the President of the Republic of Uzbekistan dated April 1, 2026, and Resolution No. PQ-30 of the Cabinet of Ministers dated January 30, 2026 — elevated our work in the field of handling appeals to a completely new qualitative level.
These regulatory legal documents impose great responsibility on state bodies and organizations, as well as on major business entities, in terms of protecting the rights and legitimate interests of citizens.
The implementation of these newly adopted systematic requirements can also be clearly seen in the example of appeals received by Joint-Stock Company “Almalyk Mining and Metallurgical Complex” during the past six months of the current year.
In particular, during the first half of 2026, a total of 740 appeals received from individuals and legal entities were registered, which is 402 fewer compared to 2025.
Of these appeals, 733 were received from individuals and 7 from legal entities; 325 were submitted in written form, 151 orally, and 264 in electronic form.
According to the analysis, the appeals received during the reporting period concerned the following issues:
236 — employment;
206 — allocation of financial assistance;
93 — other issues;
48 — wages;
44 — transfer to another workplace;
33 — labor disputes;
27 — housing and utilities;
23 — labor protection and occupational safety;
13 — preschool education;
9 — fulfilment of contractual terms for product delivery;
8 — land allocation issues.
Reception days for individuals and legal entities on personal matters have been established by the Chairman of the Management Board of JSC “Almalyk MMC” and his deputies, during which appeals were received from 118 citizens.
In addition, during the reporting period, in accordance with the approved schedule, the Chairman of the Management Board and his deputies held 6 mobile receptions in the regions, where 35 issues raised by 27 applicants were considered, all of which were resolved positively.
As for the results of the consideration of appeals, 464 of them were resolved by providing legal information, while 253 received a positive solution. In addition, 2 applications were forwarded to other relevant organizations according to their jurisdiction, and 20 appeals are currently in progress.