Brifing: OKMKda murojaatlar bilan ishlash yo’nalishida amalga oshirilgan ishlar sarhisobi
Bugungi kunda mamlakatimizda kechayotgan keng koʻlamli islohotlarning bosh gʻoyasi — «Inson qadri uchun» tamoyiliga asoslangan. Davlat organlari, jamoat tashkilotlari va yirik xoʻjalik yurituvchi subyektlar faoliyatining eng muhim mezoni bu — xalq bilan toʻgʻridan-toʻgʻri, ochiq va samarali muloqotni yoʻlga qoʻyish hisoblanadi.
Joriy yilning boshida davlatimiz rahbari va Hukumatimiz tomonidan qabul qilingan ikkita muhim hujjat — Oʻzbekiston Respbulikasi Prezidentining 2026-yil 1-apreldagi PF-51-sonli Farmoni hamda Vazirlar Mahkamasining 2026-yil 30-yanvardagi PQ-30-sonli qarori, murojaatlar bilan ishlash sohasidagi faoliyatimizni mutlaqo yangi sifat bosqichiga olib chiqdi.
Ushbu normativ-huquqiy hujjatlar davlat organlari va tashkilotlari, shuningdek, yirik xoʻjalik yurituvchi subyektlar zimmasiga fuqarolarning huquq va qonuniy manfaatlarini himoya qilish boʻyicha juda katta mas’uliyat yuklaydi.
Qabul qilingan mazkur yangi tizimli talablar ijrosini biz joriy yilning oʻtgan 6 oyi davomida “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” aksiyadorlik jamiyatiga kelib tushgan murojaatlar misolida ham yaqqol koʻrishimiz mumkin.
Xususan, 2026-yilning I yarim yilligi davomida jismoniy va yuridik shaxslardan kelib tushgan jami 740 ta murojaatlar roʻyxatga olinib, ular soni 2025 yil bilan solishtirilganda 402 taga kamaygan.
Murojaatlarning 733 tasi jismoniy shaxslardan, 7 tasi yuridik shaxslardan, 325 tasi yozma, 151 tasi ogʻzaki hamda 264 tasi elektron shaklda kelib tushgan.
Tahlillarga koʻra, hisobot davrida kelib tushgan murojaatlarda:
- 236 tasida ishga kirish;
- 206 tasida moddiy yordam ajratish;
- 93 tasida boshqa mazmundagi;
- 48 tasida ish haqi;
- 44 tasida ish joyini oʻzgartirish;
- 33 tasida mehnat nizolari;
- 27 tasida uy-joy va kommunal xizmatlar;
- 23 tasida mehnat muhofazasi va texnika xavfsizligiga oid;
- 13 tasida maktabgacha ta’lim;
- 9 tasida mahsulot yetkazishga oid shartnoma shartlarini bajarilishi;
- 8 tasida yer ajratish masalalari koʻtarilgan.
“Olmaliq KMK” AJ boshqaruv raisi hamda oʻrinbosarlarining jismoniy va yuridik shaxslarni shaxsiy masalalar boʻyicha qabul kunlari belgilangan boʻlib, ularda 118 nafar fuqarolardan murojaatlar kelib tushgan.
Shuningdek, hisobot davri davomida tasdiqlangan jadvalga muvofiq boshqaruv raisi hamda uning oʻrinbosarlari tomonidan hududlarda 6ta sayyor qabullar oʻtkazilgan va 27 nafar murojaatchilarning 35ta masalalari koʻrib chiqilib, barchasi ijobiy hal etildi.
Murojaatlarni koʻrib chiqish natijalariga toʻxtaladigan boʻlsak, ularning 464 tasiga huquqiy ma’lumot berish orqali hal etilgan, 253 tasi esa ijobiy yechim topgan. Shuningdek, 2 ta ariza tegishliligi boʻyicha boshqa tashkilotlarga yoʻnaltirilgan boʻlib, jarayondagilar soni 20 tani tashkil etmoqda. Murojaatlarni koʻrib chiqishda muddat buzilishi holatlariga yoʻl qoʻyilmagan.

Брифинг: Итоги работы по работе с обращениями в АО «Алмалыкский ГМК»
Сегодня масштабные реформы, проводимые в нашей стране, основаны на главном принципе – «Во имя достоинства человека». Одним из ключевых критериев эффективности деятельности государственных органов, общественных организаций и крупных хозяйствующих субъектов является выстраивание прямого, открытого и результативного диалога с населением.
В начале текущего года были приняты два важных нормативно-правовых документа – Указ Президента Республики Узбекистан № УП-51 от 1 апреля 2026 года и Постановление Кабинета Министров № 30 от 30 января 2026 года. Эти документы вывели работу с обращениями граждан на качественно новый уровень.
Новые требования возлагают на государственные органы, организации, а также крупные хозяйствующие субъекты повышенную ответственность за защиту прав и законных интересов граждан.
Эффективность внедрения этих системных изменений наглядно подтверждается результатами работы с обращениями, поступившими в АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» за прошедшие шесть месяцев текущего года.
Так, в первом полугодии 2026 года на АГМК зарегистрировано 740 обращений от физических и юридических лиц, что на 402 обращения меньше, чем за аналогичный период 2025 года.
• 733 поступили от физических лиц;
• 325 – письменные;
• 151 – устные;
• по вопросам трудоустройства – 236;
• по иным вопросам – 93;
• о переводе на другое место работы – 44;
• по исполнению договорных обязательств по поставке продукции – 9;
Для председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» и его заместителей утверждены графики личного приёма физических и юридических лиц. За отчётный период в ходе таких приёмов было рассмотрено 118 обращений граждан.
Кроме того, в соответствии с утверждённым графиком председатель правления и его заместители провели 6 выездных приёмов в регионах. В ходе этих встреч были рассмотрены 35 вопросов, поднятых 27 заявителями. Все обращения получили положительное решение.
По итогам рассмотрения обращений 464 из них были урегулированы путём предоставления заявителям необходимых правовых разъяснений, ещё 253 обращения были решены положительно. Кроме того, 2 обращения по подведомственности были направлены в другие организации, а 20 обращений на момент подготовки отчёта находятся на рассмотрении.