OKMKda bosma OAV vakillari uchun press-tur tashkil etildi
Press-tur avvalida “Metallurg” MSda OKMK rahbariyati va jurnalistlar o‘rtasida uchrashuv o‘tkazildi. Unda bugungi kunda kombinatda amalga oshirilayotgan ishlar, OKMK tomonidan ijtimoiy sohani qo‘llab-quvvatlash borasidagi vazifalar, investitsiya loyihalari bo‘yicha batafsil ma'lumot berildi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan ijtimoiy soha doim qo‘llab-quvvatlab kelingan, -deydi kombinat boshqaruv raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Sa'di Shermatov. – Har yili kombinat homiyligida Olmaliq shahridagi OKMK tasarrufidagi bog‘chalar, ijtimoiy soha obyektlari kapital ta'mirlab beriladi. Shuningdek, viloyatimizdagi hududlarga ham beg‘araz yordam ko‘rsatib kelamiz. Masalan, 2023-yilda Parkent tumani, Qiziltog‘ qo‘rg‘onida joylashgan “Chotqol” madaniyat markazi kombinat homiyligida to‘liq ta'mirlanib, zamonaviy qiyofaga keltirildi. 2024-yil mart oyida Namangan viloyati Pop tumanidagi Chodak qishlog‘ida yangi tikuvchilik fabrikasi kombinat homiyligida ishga tushirilib, 520 nafar ayol ish bilan ta'minlandi. Avgust oyida Oqqo‘rg‘on tumani “Eltamg‘ali” MFYda OKMK homiyligidagi qurilgan bolalar bog‘chasi va turar joy binosi foydalanishga topshirildi. Bunday misollar juda ko‘p. Shuningdek, kombinat ishchi-xodimlarning ijtimoiy himoyasi ham ta'minlangan.
Uchrashuvda OKMK Investitsiyalar va kapital qurilish departamenti boshlig‘i o‘rinbosari Obid Jonsaidov, investitsiya loyihalari bo‘yicha jurnalistlarni boxabar qildi.
Davlatimiz rahbarining tog‘-kon sanoatiga bo‘lgan e'tibori tufayli kombinatda keng ko‘lamda modernizatsiya amalga oshirilmokda. Buni dalili sifatida raqamlarga murojaat qilamiz. 2012-2016 yillarda kombinat barqarorligi uchun 123 mln dollar sarflangan. 2017-2024 yillarda ushbu mablag‘ 35 baravarga oshib, 4,5 mlrd dollarga yetdi. Bu esa o‘z navbatida sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish hajmlarini 1,8 baravarga, mahalliylashtirish darajasini esa 7,7 baravarga oshirishga zamin yaratdi. 2030-yilga borib OKMKda ishlab chiqarish quvvatlarini, jumladan misni 500 ming tonnaga oshirish maqsad qilingan. Ushbu yirik investisiyaviy loyihani yakuniga yetkazish natijasida esa OKMKdagi ma'dan koni kattaligi bo‘yicha dunyoda eng yirik kon maqomiga ega bo‘ladi. Ushbu yo‘nalishda 2025-yilda 60 mln tonna quvvatga teng 3-Mis boyitish fabrikasi, 180 ming tonna quvvatga teng 6-son sulfat kislotasi sexi va Mis boyitish fabrikasida to‘liq avtomatlashtirilgan yangi nasos-gidrosiklon uskunalari foydalanishga topshiriladi. Joriy yilning 15-oktyabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyevning Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga tashrifi davomida 4-sonli MBF qurilishiga start berilgan. 4-sonli MBFning ishga tushirilishi natijasida mis ishlab chiqarish hajmi sezilarli darajada oshadi. Bu esa misdan yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqarish imkonini yaratadi. Yildan-yilga rivojlangan mamlakatlarning yirik ishbilarmonlari OKMKga qiziqish bildirmoqda. Xususan, so‘ngi bir yil ichida kombinat rahbariyati va mutaxassislari Yaponiya, Koreya, Germaniya, Finlyandiya, Buyuk Britaniya, Xitoy, Singapur kabi rivojlangan davlatlarning yuzlab investorlari bilan muloqot olib borib, yangi investitsion va innovatsion loyihalar ustida ish olib borishmoqda.
OKMK respublikada birinchilardan bo‘lib davlat kafolatisiz to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy kreditlarni jalb qilishni boshlagan bo‘lib, 2024-yilda ularni o‘zlashtirish ko‘rsatkichi 1,8 mlrd dollarga yetadi. Bu esa, o‘z navbatida, xorij banklarining kombinatning moliyaviy holatiga ishonchi yuqori ekanligidan dalolat beradi, - deydi O.Jonsadiov.
Shundan so‘ng, jurnalistlarning navbatdagi manzillari Qalmoqqir va Yoshlik-1 konlari bo‘ldi. OAV vakillari konlardagi texnologik ishlab chiqarish jarayoni bilan yaqindan tanishishdi.
Hozirda “Yoshlik-1” konini o‘zlashtirish va 3-Mis boyitish fabrikasini qurish doirasida yiliga 60 mln tonna ma'danni qazib olishga kon to‘liq tayyorlandi. Buning uchun 210,2 mln kub metr bo‘sh tog‘ jinslari qazib olindi. Natijada, hozirda kon uzunligi 4,0 km, eni 2,0 km va chuqurligi 235 metrga yetgan. Boshqa fabrikalardan farqli o‘laroq, konning o‘zida ma'danlarni birinchi maydalash-yuklash qurilmasi barpo etildi.
Karyerni qurish bo‘yicha loyiha boshidan buyon 210,2 mln m3 kon yuzasini ochish ishlari bajarildi. 41,63 km uzunlikdagi temir yo‘llar yotqizilib, elektrlashtirildi. Konda 400 ta texnika vositalari ishlamoqda. Uzunligi 4,2 km bo‘lgan magistral konveyerlar ma'danni fabrika xomashyo omboriga tashishga tayyorlandi. Ushbu konveyer liniyasining o‘ziga xos jihatlaridan biri – yer relyefidan kelib chiqqan holda balandligi 44 metr bo‘lgan ko‘prik orqali o‘tadi. Konveyer liniyasida ma'danni tashish tezligi sekundiga 4 metrni tashkil etadi. Konveyer tizimini joriy etilishi ma'danni tashish xarajatlarini kamida 30 foizga kamaytiradi.
Shundan so‘ng press-tur ishtirokchilari 3-Mis boyitish fabrikasining qurilish jarayoni bilan tanishdilar. “Yoshlik-1” konini o‘zlashtirish investitsiyaviy loyihasining 1-bosqichini amalga oshirish doirasida ayni paytda 3-Mis boyitish fabrikasi qurilishi bilan parallel ravishda uskuna-jihozlarini o‘rnatish va sozlash ishlari olib borilmoqda.
Hozirda 3-Mis boyitish fabrikasi qurilishida 10 427 nafar quruvchi va 790 dan ortiq maxsus texnika ishlamoqda.
3-Mis boyitish fabrikasida ma'danni birinchi bosqich maydalash jarayoni “Yoshlik-1” koni hududida amalga oshiriladi. “Yoshlik-1” konidan ma'dan yirik hajmli yuk tashuvchi avtotransportlar yordamida birinchi bosqich maydalash jarayoni qabul qiluvchi bunkerlariga yetkazib beriladi. Qabul qiluvchi bunkerlar soni 3 tani tashkil etib, ushbu maydalagichlarning 3 tasi ham o‘rnatilgan. 1 tasi ishga tushirilgan bo‘lib, qolgan 2 tasida sozlash ishlari davom etmoqda.
Dunyoning yetakchi kompaniyalari tomonidan flotatsiya, mayin yanchish, quyultirish va suvsizlantirish jarayonlarini yuqori sifat va unumdorlikda amalga oshirish maqsadida qurilmalar etkazib berilgan. Jami 6 ta bo‘limdan ikkitasida uskunalarni montaj ishlari yakunlanib, hozirda ishga tushirish va sozlash ishlari amalga oshirilmoqda.
Yiliga 60 mln tonna ma'danni qayta ishlash quvvatiga ega fabrika foydalanishga topshirilgandan so‘ng 3 000 ga yaqin yangi ish o‘rinlari yaratiladi. Davlat byudjetiga yiliga 300 mln dollardan ortiq soliq tushumlari ta'minlanadi.
OAV vakillarining navbatdagi manzili Rux zavodi bo‘ldi. Ularga zavodda barpo etilayotgan 6-sonli Sulfat kislotasi sexi va ishlab chiqarilayotgan rux, kadmiy kabi mahsulotlar bo‘yicha ma'lumotlar berildi.
Press-turning so‘nggi manzili Mis eritish zavodi bo‘ldi. Zavodning havo taqsimlash sexi hamda metallurgiya  sexidagi texnologik ishlab chiqarish jarayoni OAV vakillarida katta taassurot qoldirdi.
Kombinatning 85% tovar mahsulotlarini aynan Mis eritish zavodi ishlab chiqaradi. Zavod mahsulotlari sifat darajasi bo‘yicha xalqaro nufuzli tashkilotlarning “Eng yaxshi yetkazib beruvchi” va “Yuqori sifat egasi” kabi e'tirofiga  sazovor bo‘lgan. Zavod o‘zida xom ashyodan to qadoqlangan tayyor mahsulot darajasigacha bo‘lgan tizimni o‘zida mujassam qilgan.
Bugungi kunda zavodda mis katodi, oltin, kumush, selen, tellur, mis kuporosi, reniy, sulfat kislotasi, emallangan mis simlari, palladiy kukuni, suyultirilgan kislorod kabi mahsulotlar ishlab chiqariladi.
Shuningdek, zavodda molibden kuyindisi, qo‘rg‘oshin vismut shlami, suyultirilgan azot kabi yordamchi mahsulotlar ham tayyorlanadi.
2024-ilda zavodda yangi mahsulot turlari o‘zlashtirildi. Mamlakatimiz zargarlik sanoati uchun granulalangan oltin va kumush ishlab chiqarish boshlandi.
Press-tur davomida bosma OAV vakillari kombinatda amalga oshirilayotgan ishlar, investitsiya loyihalari bo‘yicha to‘liq ma'lumotga ega bo‘lishdi.

+998 71 619 23 33On December 19 of this year, a press tour on the topic "AMMC: Implementation of Investment Projects in 2024" was held at Almalyk mining and metallurgical complex, which brought together representatives of the print media.
The management and leading specialists of Almalyk mining and metallurgical complex took part in the meeting with representatives of the republican, Tashkent regional and Almalyk town print media.
Before the journalists visited the divisions of the plant, a conversation was organized for them, during which responsible persons spoke in detail about the work carried out at AMMC today, the progress of the implementation of investment projects, as well as social policy.
Deputy Chairman of the Board for Personnel and Social Issues of JSC "Almalyk MMC" Sadi Shermatov emphasized that Almalyk mining and metallurgical complex always supports the social sphere. Every year, major repairs are carried out at preschool educational institutions, social facilities. Assistance is also provided to other regions of our country. For example, in 2023, the “Chotkol” cultural center in the village of Krasnogorsk, Parkent district, Tashkent region, was completely renovated and brought into a modern look. In March 2024, a new sewing factory was launched in the village of Chadak, Pap district, Namangan region. And there are many such examples.
Deputy Head of the Investment and Capital construction department of AMMC Obid Jonsaidov told journalists about investment projects:
- Thanks to the attention of the head of our state to the mining industry, the enterprise is being modernized. The following figures can serve as confirmation of our words. In 2012-2016, 123 million US Dollars were spent on the stability of the enterprise. In 2017-2024, this amount increased 35 times and reached 4.5 billion US Dollars. This made it possible to increase the volume of industrial production by 1.8 times, and the level of localization – by 7.7 times. By 2030, it is planned to increase copper production to 500 thousand tons, gold to 50 tons and silver to 270 tons. To date, more than 4 billion dollars of investment have been mastered. As a result of the implementation of this major investment project, the AMMC ore deposit will receive the status of the largest in the world. In this direction, in 2025, the copper processing plant-3 with a capacity of 60 million tons, sulfuric acid shop No. 6 with a capacity of 180 thousand tons, as well as new fully automated pump-hydrocyclone units at the copper processing plant will be put into operation. The start of the construction of this plant was given on October 15 of this year during the visit of President Shavkat Mirziyoyev to Almalyk Mining and Metallurgical Complex. As a result of the commissioning of Copper Processing Plant No. 4, the volume of copper production will significantly increase, which will make it possible to establish the production of new types of products from it. The interest of large entrepreneurs of developed countries in AMMC is increasing from year to year. In particular, over the past year, the management and specialists of the plant held a dialogue with hundreds of investors from such countries as Japan, Korea, Germany, Finland, Great Britain, China, Singapore. They are currently working on new investment and innovation projects. AMMC was one of the first in the republic to start attracting direct foreign loans without a state guarantee; in 2024, their utilization rate will reach 1.8 billion US Dollars. This, in turn, indicates the high level of confidence of foreign banks in the financial condition of the plant.
The Conversation Continued During a Tour of the AMMC facilities.
At the “Kalmakyr” and “Yoshlik I” viewing platforms, the mass media representatives got acquainted with the production process of open-pit mining of polymetallic ores. Currently, the “Yoshlik I” quarry is fully prepared for the extraction of 60 million tons of ore per year. The first crushing and handling complex was built at the mine. Since the beginning of the project, 210.2 million cubic meters of overburden have been completed. 41.63 km of track have been laid and electrified. 400 units of equipment are operating at the mine. Main conveyors with a length of 4.2 km have been prepared for transporting ore to the Copper Processing Plant-3 warehouse. One of the features of this conveyor line is that due to the terrain features, it passes over a 44-meter-high bridge. The introduction of the conveyor system will reduce ore transportation costs by at least 30%.
After that, the press tour participants got acquainted with the progress of construction of the Copper Processing Plant-3. As part of the implementation of the 1st stage of the investment project "Development of the Yoshlik I deposit", in parallel with the construction of MOF-3, equipment is being installed and adjusted. Currently, 10,427 builders are participating in construction work and more than 790 units of special equipment are involved. As a result of the commissioning of the new factory, about 3,000 new jobs will be created.
The next address of the press tour was the zinc plant, where journalists were provided with data on the process of producing zinc, cadmium and sulfuric acid, as well as on the construction of the new sulfuric acid shop No. 6.
The final destination of the press tour was the copper smelter, where about 85% of the plant's commercial products are produced. Including cathode copper, gold, silver, selenium, tellurium, copper sulfate, rhenium, sulfuric acid, enameled copper wire, palladium powder.
In 2024, the plant expanded its product range. The production of granulated gold and silver for the jewelry industry of our country began.