OKMKda bosma OAV vakillari uchun press-tur tashkil etildi
Press-tur avvalida “Metallurg” MSda OKMK rahbariyati va jurnalistlar o‘rtasida uchrashuv o‘tkazildi. Unda bugungi kunda kombinatda amalga oshirilayotgan ishlar, OKMK tomonidan ijtimoiy sohani qo‘llab-quvvatlash borasidagi vazifalar, investitsiya loyihalari bo‘yicha batafsil ma'lumot berildi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan ijtimoiy soha doim qo‘llab-quvvatlab kelingan, -deydi kombinat boshqaruv raisining xodimlar va ijtimoiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari Sa'di Shermatov. – Har yili kombinat homiyligida Olmaliq shahridagi OKMK tasarrufidagi bog‘chalar, ijtimoiy soha obyektlari kapital ta'mirlab beriladi. Shuningdek, viloyatimizdagi hududlarga ham beg‘araz yordam ko‘rsatib kelamiz. Masalan, 2023-yilda Parkent tumani, Qiziltog‘ qo‘rg‘onida joylashgan “Chotqol” madaniyat markazi kombinat homiyligida to‘liq ta'mirlanib, zamonaviy qiyofaga keltirildi. 2024-yil mart oyida Namangan viloyati Pop tumanidagi Chodak qishlog‘ida yangi tikuvchilik fabrikasi kombinat homiyligida ishga tushirilib, 520 nafar ayol ish bilan ta'minlandi. Avgust oyida Oqqo‘rg‘on tumani “Eltamg‘ali” MFYda OKMK homiyligidagi qurilgan bolalar bog‘chasi va turar joy binosi foydalanishga topshirildi. Bunday misollar juda ko‘p. Shuningdek, kombinat ishchi-xodimlarning ijtimoiy himoyasi ham ta'minlangan.
Uchrashuvda OKMK Investitsiyalar va kapital qurilish departamenti boshlig‘i o‘rinbosari Obid Jonsaidov, investitsiya loyihalari bo‘yicha jurnalistlarni boxabar qildi.
Davlatimiz rahbarining tog‘-kon sanoatiga bo‘lgan e'tibori tufayli kombinatda keng ko‘lamda modernizatsiya amalga oshirilmokda. Buni dalili sifatida raqamlarga murojaat qilamiz. 2012-2016 yillarda kombinat barqarorligi uchun 123 mln dollar sarflangan. 2017-2024 yillarda ushbu mablag‘ 35 baravarga oshib, 4,5 mlrd dollarga yetdi. Bu esa o‘z navbatida sanoat mahsulotlarini ishlab chiqarish hajmlarini 1,8 baravarga, mahalliylashtirish darajasini esa 7,7 baravarga oshirishga zamin yaratdi. 2030-yilga borib OKMKda ishlab chiqarish quvvatlarini, jumladan misni 500 ming tonnaga oshirish maqsad qilingan. Ushbu yirik investisiyaviy loyihani yakuniga yetkazish natijasida esa OKMKdagi ma'dan koni kattaligi bo‘yicha dunyoda eng yirik kon maqomiga ega bo‘ladi. Ushbu yo‘nalishda 2025-yilda 60 mln tonna quvvatga teng 3-Mis boyitish fabrikasi, 180 ming tonna quvvatga teng 6-son sulfat kislotasi sexi va Mis boyitish fabrikasida to‘liq avtomatlashtirilgan yangi nasos-gidrosiklon uskunalari foydalanishga topshiriladi. Joriy yilning 15-oktyabr kuni Prezident Shavkat Mirziyoyevning Olmaliq kon-metallurgiya kombinatiga tashrifi davomida 4-sonli MBF qurilishiga start berilgan. 4-sonli MBFning ishga tushirilishi natijasida mis ishlab chiqarish hajmi sezilarli darajada oshadi. Bu esa misdan yangi turdagi mahsulotlar ishlab chiqarish imkonini yaratadi. Yildan-yilga rivojlangan mamlakatlarning yirik ishbilarmonlari OKMKga qiziqish bildirmoqda. Xususan, so‘ngi bir yil ichida kombinat rahbariyati va mutaxassislari Yaponiya, Koreya, Germaniya, Finlyandiya, Buyuk Britaniya, Xitoy, Singapur kabi rivojlangan davlatlarning yuzlab investorlari bilan muloqot olib borib, yangi investitsion va innovatsion loyihalar ustida ish olib borishmoqda.
OKMK respublikada birinchilardan bo‘lib davlat kafolatisiz to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy kreditlarni jalb qilishni boshlagan bo‘lib, 2024-yilda ularni o‘zlashtirish ko‘rsatkichi 1,8 mlrd dollarga yetadi. Bu esa, o‘z navbatida, xorij banklarining kombinatning moliyaviy holatiga ishonchi yuqori ekanligidan dalolat beradi, - deydi O.Jonsadiov.
Shundan so‘ng, jurnalistlarning navbatdagi manzillari Qalmoqqir va Yoshlik-1 konlari bo‘ldi. OAV vakillari konlardagi texnologik ishlab chiqarish jarayoni bilan yaqindan tanishishdi.
Hozirda “Yoshlik-1” konini o‘zlashtirish va 3-Mis boyitish fabrikasini qurish doirasida yiliga 60 mln tonna ma'danni qazib olishga kon to‘liq tayyorlandi. Buning uchun 210,2 mln kub metr bo‘sh tog‘ jinslari qazib olindi. Natijada, hozirda kon uzunligi 4,0 km, eni 2,0 km va chuqurligi 235 metrga yetgan. Boshqa fabrikalardan farqli o‘laroq, konning o‘zida ma'danlarni birinchi maydalash-yuklash qurilmasi barpo etildi.
Karyerni qurish bo‘yicha loyiha boshidan buyon 210,2 mln m3 kon yuzasini ochish ishlari bajarildi. 41,63 km uzunlikdagi temir yo‘llar yotqizilib, elektrlashtirildi. Konda 400 ta texnika vositalari ishlamoqda. Uzunligi 4,2 km bo‘lgan magistral konveyerlar ma'danni fabrika xomashyo omboriga tashishga tayyorlandi. Ushbu konveyer liniyasining o‘ziga xos jihatlaridan biri – yer relyefidan kelib chiqqan holda balandligi 44 metr bo‘lgan ko‘prik orqali o‘tadi. Konveyer liniyasida ma'danni tashish tezligi sekundiga 4 metrni tashkil etadi. Konveyer tizimini joriy etilishi ma'danni tashish xarajatlarini kamida 30 foizga kamaytiradi.
Shundan so‘ng press-tur ishtirokchilari 3-Mis boyitish fabrikasining qurilish jarayoni bilan tanishdilar. “Yoshlik-1” konini o‘zlashtirish investitsiyaviy loyihasining 1-bosqichini amalga oshirish doirasida ayni paytda 3-Mis boyitish fabrikasi qurilishi bilan parallel ravishda uskuna-jihozlarini o‘rnatish va sozlash ishlari olib borilmoqda.
Hozirda 3-Mis boyitish fabrikasi qurilishida 10 427 nafar quruvchi va 790 dan ortiq maxsus texnika ishlamoqda.
3-Mis boyitish fabrikasida ma'danni birinchi bosqich maydalash jarayoni “Yoshlik-1” koni hududida amalga oshiriladi. “Yoshlik-1” konidan ma'dan yirik hajmli yuk tashuvchi avtotransportlar yordamida birinchi bosqich maydalash jarayoni qabul qiluvchi bunkerlariga yetkazib beriladi. Qabul qiluvchi bunkerlar soni 3 tani tashkil etib, ushbu maydalagichlarning 3 tasi ham o‘rnatilgan. 1 tasi ishga tushirilgan bo‘lib, qolgan 2 tasida sozlash ishlari davom etmoqda.
Dunyoning yetakchi kompaniyalari tomonidan flotatsiya, mayin yanchish, quyultirish va suvsizlantirish jarayonlarini yuqori sifat va unumdorlikda amalga oshirish maqsadida qurilmalar etkazib berilgan. Jami 6 ta bo‘limdan ikkitasida uskunalarni montaj ishlari yakunlanib, hozirda ishga tushirish va sozlash ishlari amalga oshirilmoqda.
Yiliga 60 mln tonna ma'danni qayta ishlash quvvatiga ega fabrika foydalanishga topshirilgandan so‘ng 3 000 ga yaqin yangi ish o‘rinlari yaratiladi. Davlat byudjetiga yiliga 300 mln dollardan ortiq soliq tushumlari ta'minlanadi.
OAV vakillarining navbatdagi manzili Rux zavodi bo‘ldi. Ularga zavodda barpo etilayotgan 6-sonli Sulfat kislotasi sexi va ishlab chiqarilayotgan rux, kadmiy kabi mahsulotlar bo‘yicha ma'lumotlar berildi.
Press-turning so‘nggi manzili Mis eritish zavodi bo‘ldi. Zavodning havo taqsimlash sexi hamda metallurgiya  sexidagi texnologik ishlab chiqarish jarayoni OAV vakillarida katta taassurot qoldirdi.
Kombinatning 85% tovar mahsulotlarini aynan Mis eritish zavodi ishlab chiqaradi. Zavod mahsulotlari sifat darajasi bo‘yicha xalqaro nufuzli tashkilotlarning “Eng yaxshi yetkazib beruvchi” va “Yuqori sifat egasi” kabi e'tirofiga  sazovor bo‘lgan. Zavod o‘zida xom ashyodan to qadoqlangan tayyor mahsulot darajasigacha bo‘lgan tizimni o‘zida mujassam qilgan.
Bugungi kunda zavodda mis katodi, oltin, kumush, selen, tellur, mis kuporosi, reniy, sulfat kislotasi, emallangan mis simlari, palladiy kukuni, suyultirilgan kislorod kabi mahsulotlar ishlab chiqariladi.
Shuningdek, zavodda molibden kuyindisi, qo‘rg‘oshin vismut shlami, suyultirilgan azot kabi yordamchi mahsulotlar ham tayyorlanadi.
2024-ilda zavodda yangi mahsulot turlari o‘zlashtirildi. Mamlakatimiz zargarlik sanoati uchun granulalangan oltin va kumush ishlab chiqarish boshlandi.
Press-tur davomida bosma OAV vakillari kombinatda amalga oshirilayotgan ishlar, investitsiya loyihalari bo‘yicha to‘liq ma'lumotga ega bo‘lishdi.

+998 71 619 23 3319 декабря текущего года на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате состоялся пресс-тур на тему «АГМК: Реализация инвестиционных проектов в 2024 году», который собрал представителей печатных средств массовой информации.
Во встрече с представителями республиканских, Ташкентских областных и Алмалыкских городских печатных изданий приняло участие руководство и ведущие специалисты Алмалыкского горно-металлургического комбината.
Прежде, чем журналисты побывали в подразделениях комбината, для них была организована беседа, в ходе которой ответственные лица подробно рассказали о работе, проводимой на АГМК сегодня, о ходе реализации инвестиционных проектов, а также социальной политике.
Заместитель председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» по персоналу и социальным вопросам Саъди Шерматов подчеркнул, что Алмалыкский горно-металлургический комбинат всегда поддерживает социальную сферу. Ежегодно проводится капитальный ремонт дошкольных образовательных организаций, объектов социальной сферы. Также оказывается помощь и другим районам нашей страны. Например, в 2023 году в поселке Красногорск Паркентского района Ташкентской области был полностью отремонтирован и приведен в современный вид культурный центр «Чоткол». В марте 2024 года была запущена новая швейная фабрика в поселке Чадак Папского района Наманганской области. И таких примеров множество.
Заместитель начальника управления инвестиций и капитального строительства АГМК Обид Жонсаидов рассказал журналистам об инвестиционных проектах:
- Благодаря вниманию главы нашего государства к горнодобывающей промышленности осуществляется модернизация комбината. Подтверждением наших слов могут служить следующие цифры. В 2012-2016 годах на устойчивость комбината было потрачено 123 млн долларов США. В 2017-2024 годах эта сумма увеличилась в 35 раз и достигла 4,5 млрд долларов США. Это позволило увеличить объем производства промышленной продукции в 1,8 раза, а уровень локализации – в 7,7 раза. К 2030 году планируется увеличить производство меди до 500 тыс. тонн, золота до 50 тонн и серебра до 270 тонн. На сегодняшний день освоено более 4 млрд долларов инвестиций. В результате реализации данного крупного инвестиционного проекта рудное месторождение АГМК получит статус крупнейшего в мире по величине. В этом направлении в 2025 году будут введены в эксплуатацию медная обогатительная фабрика-3 мощностью 60 млн тонн, сернокислотный цех №6 мощностью 180 тысяч тонн, а также новые полностью автоматизированные насосно-гидроциклонные установки на медной обогатительной фабрике. старт строительству данной фабрики был дан 15 октября текущего года в ходе визита Президента Шавката Мирзиёева на Алмалыкский горно-металлургический комбинат. В результате ввода в эксплуатацию МОФ №4 значительно увеличится объем производства меди, что позволит наладить производство новых видов продукции из неё. Интерес крупных предпринимателей развитых стран к АГМК увеличивается из года в год. В частности, за последний год руководство и специалисты комбината провели диалог с сотнями инвесторов из таких стран, как Япония, Корея, Германия, Финляндия, Великобритания, Китай, Сингапур. В настоящее время они работают над новыми инвестиционными и инновационными проектами. АГМК одним из первых в республике начал привлекать прямые иностранные кредиты без государственной гарантии, в 2024 году показатель их освоения достигнет 1,8 млрд долларов США. Это, в свою очередь, свидетельствует о высоком доверии иностранных банков к финансовому состоянию комбината.
Беседа продолжилась в ходе экскурсии на объекты АГМК.
На смотровых площадках «Кальмакыр» и «Ёшлик I» представители СМИ ознакомились с технологическим процессом добычи полиметаллических руд открытым способом. В настоящее время карьер «Ёшлик I» полностью подготовлен к добыче 60 миллионов тонн руды в год. На руднике был построен первый дробильно-перегрузочный комплекс. С начала реализации проекта выполнено 210,2 млн кубометров вскрышных работ. Проложено и электрифицировано 41,63 км пути. На руднике работает 400 единиц техники. Подготовлены магистральные конвейеры протяженностью 4,2 км для транспортировки руды на склад МОФ-3. Одной из особенностей этой конвейерной линии является то, что из-за особенностей рельефа она проходит по мосту высотой 44 метра. Внедрение конвейерной системы позволит снизить затраты на транспортировку руды как минимум на 30%.
После этого участники пресс-тура ознакомились с ходом строительства медной обогатительной фабрики-3.
В рамках реализации 1-го этапа инвестиционного проекта «Освоение месторождения «Ёшлик I» параллельно со строительством МОФ-3 ведется монтаж и наладка оборудования. В настоящее время в строительных работах принимают участие 10 427 строителей и задействовано более 790 единиц специальной техники. В результате ввода в эксплуатацию новой фабрики будет создано около 3000 новых рабочих мест.
Следующим адресом пресс-тура стал цинковый завод, где журналистам были предоставлены данные о технологическом процессе выпуска цинка, кадмия и серной кислоты, а также о строительстве нового сернокислотного цеха №6.
Конечным пунктом пресс-тура стал медеплавильный завод, где производится около 85% товарной продукции комбината. В том числе – катодная медь, золото, серебро, селен, теллур, медный купорос, рений, серная кислота, эмалированная медная проволока, палладиевый порошок.
В 2024 году на заводе был расширен ассортимент продукции. Начато производство гранулированного золота и серебра для ювелирной промышленности нашей страны.