23 Fevral 2023, 13:14 2504
«Olmaliq KMK» mutaxassislari va olimlarining ilmiy izlanishlari natijasida erishilgan yutuqlar AOKAda Kombinat axborot xizmati rahbari Umida Qarshiboeva ishtirokida shu mavzuda brifing bo'lib o'tdi va unda quyidagi ma'lumotlar berib o'tildi.
- Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida ilm-fan va ishlab chiqarish o‘rtasida o‘zaro integratsiyani yo‘lga qo‘yish natijasida ko‘plab yutuqlarga erishib kelinmoqda. Jumladan, kombinat mutaxassislari hamda olimlari tomonidan kuni kecha indiy metallini olish texnologiyasiga ixtiro patenti olindi.
Mineral resurslar ilmiy tadqiqot instituti bilan hamkorlikda Rux zavodi texnologik eritmalaridan laboratoriya sharoitida ishlab chiqilgan yangi texnologiya orqali indiy metalli ajratib olishga erishildi. Hozirgi kunda sanoat tajribalari olib borilmoqda. Mazkur ixtiroga O‘zbekiston Respublikasining “Ixtirolar, foydali modellar va sanoat namunalari to‘g‘risida”gi qonuniga ko‘ra, Adliya Vazirligi tomonidan foydali model patenti berildi.
Indiy metalli zargarlik buyumlarida, elektronikada, tibbiyotda, kosmik uskunalar va yarim o‘tkazgichlarda qo‘llaniladi. Shuningdek, indiy korroziyaga qarshi qoplamalar tarkibiga qo‘shiladi hamda smartfon, planshet ekran qavatini va avtomobil faralarni ishlab chiqarishda ishlatiladi. Ushbu metallni 1 kilogrammi hozirgi kunda jahon bozorida 230 dollarni tashkil etadi.
Bugungi kunda indiy metalli Rossiya, Xitoy, Avstraliya, Hindiston, Boliviya, Qozog‘iston, Kanada, Peru kabi davlatlarda ishlab chiqariladi.
Indiy metallini ishlab chiqarish bo‘yicha sanoat tajribalari yakunlanganidan so‘ng, joriy yilning 2-choragidan boshlab kombinatda mahsulot olinishi rejalashtirilgan.
Ma'lumot o‘rnida aytish mumkinki bugungi kunda Olmaliq kon-metallurgiya kombinati jami bo‘lib 14ta foydali model patentiga ega.

Брифинг на тему достижений научных исследований специалистов и ученых АГМК
В результате интеграции науки и производства на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате достигнуты большие успехи. В частности, специалисты и ученые комбината на днях стали обладателями патента на изобретение технологии получения металлического индия.
Совместно с научно-исследовательским институтом минеральных ресурсов ученые и специалисты АГМК извлекли в лабораторных условиях металлический индий из технологических растворов цинкового завода по новой технологии. На сегодняшний день проводятся промышленные эксперименты. В соответствии с Законом Республики Узбекистан «Об изобретениях, полезных моделях и промышленных образцах» Министерством юстиции на данное изобретение выдан патент на полезную модель.
Металлический индий используют при изготовлении ювелирных изделий и полупроводников, в электронике, медицине, космических технологиях. Также индий добавляют в состав антикоррозионных покрытий и используют в производстве экранов смартфонов, планшетов и автомобильных фар.
Сегодня металлический индий производят в таких странах, как Россия, Китай, Австралия, Индия, Боливия, Казахстан, Канада и Перу. Один килограмм этого металла стоит на мировом рынке 230 долларов США.
После завершения промышленных опытов по получению металлического индия, со 2 квартала текущего года планируется наладить производство данной продукции.
На сегодняшний день Алмалыкский горно-металлургический комбинат имеет в общей сложности 14 патентов на полезные модели. В прошлом году были получены два из них. Это международный патент на изобретение «IAP 07032» – «Способ извлечения платины из растворов аффинажа золота», а также патент на полезную модель «FAP 45383» – «Способ извлечения аффинированного палладия в виде порошка».