+998 71 619 23 33Joriy yilning 4-mart kuni “Metallurg” MSda Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida 2024-yilda mehnatni muhofaza qilish va sanoat xavfsizligi sohasida amalga oshirilgan ishlar va 2025-yilga mo‘ljallangan vazifalar hamda kombinatda kasb kasalliklarining oldini olish chora-tadbirlari bo‘yicha yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda OKMK boshqaruv raisining o‘rinbosari v.b. – bosh muhandis S.Larionov, Olmaliq kon-texnika inspeksiyasi hamda kombinat korxonalarining MM va XT bo‘yicha mas'ullari, tarkibiy bo‘linmalarning rahbarlari, kasaba uyushmasi qo‘mitalarining raislari, soha mutaxassislari ishtirok etishdi.
Tadbir avvalida so‘z olgan OKMK mehnat muhofazasi va sanoat xavfsizligi bo‘limi boshlig‘i Shuhrat Jo‘rayev kombinatda 2024-yilda mehnatni muhofaza qilish va sanoat xavfsizligi sohasida amalga oshirilgan ishlar va 2025-yilga mo‘ljallangan vazifalar hamda kasb kasalliklarining oldini olish chora-tadbirlari to‘g‘risida ma'ruza qildi.
O‘z ma'ruzasida Sh.Jo‘rayev mehnatni muhofaza qilish holati, kombinat bo‘linmalari tomonidan profilaktika ishlari olib borilayotgani haqida batafsil ma'lumot berdi. Baxtsiz hodisalarga olib keladigan yondosh sabablarga va 2025-yilda mehnat jamoasi oldida turgan vazifalarga alohida e'tibor qaratdi.
Ma'sullar tomonidan kombinatda xavfsiz mehnat sharoitlarini ta'minlash bo‘yicha tizimli ishlar olib borilayotganligi ta'kidlandi. Xususan, ishchi-xodimlarni shaxsiy himoya vositalari bilan ta'minlash, davolash-profilaktika tadbirlari, profilaktik tibbiy ko‘rik, malaka oshirish, qayta tayyorlash va sanoat xavfsizligi sohasidagi bilimlarini oshirish, shuningdek, ish joylarida va ishlab chiqarishda mehnatni muhofaza qilish holatini tizimli nazorat qilish borasidagi ishlar bo‘yicha ma'lumotlar berildi.
Mehnatni muhofaza qilish sohasida amalga oshirilgan ishlarga qaramay, ro‘y berayotgan baxtsiz hodisalarning sabablari tahlil etildi.
Yuz bergan baxtsiz hodisalarning sabablari tahlil etilganida barcha baxtsiz hodisalarga mehnat muhofazasi qoidalariga rioya etmaslik, jabrlanuvchilarning shaxsiy ehtiyotsizligi tufayli sodir bo‘lganligi aytib o‘tildi.
Tadbir davomida mas'ullar tarkibiy bo‘linmalarda sodir bo‘lgan baxtsiz hodisalar hamda ularga kelgusida yo‘l qo‘ymaslik bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar to‘g‘risida, kasb kasalliklarining oldini olish bo‘yicha ko‘rilayotgan chora-tadbirlar, mehnatni muhofaza qilishni ta'minlashda yo‘l qo‘yilgan kamchiliklar va ularni bartaraf etish to‘g‘risida hisobot berishdi.
Shuningdek, mas'ullarning ishlab chiqarish bo‘linmalarida sanoat xavfsizligining holati, tarkibiy bo‘linmalarda tibbiy ko‘riklar sifatini ta'minlashga va kasb kasalliklarining oldini olish bo‘yicha chora-tadbirlari bo‘yicha hisobotlari ham tinglandi.

+998 71 619 23 33On March 4, 2024, a meeting was held at the Metallurg Palace of Culture dedicated to the results of work in the field of labor protection and industrial safety at the Almalyk Mining and Metallurgical Complex (AMMC) in 2024, as well as tasks for the current year. Special attention was paid to measures to prevent occupational diseases.
The event was attended by the Acting Deputy Chairman of the Board of Almalyk MMC JSC - Chief Engineer of AMMC S. Larionov, representatives of the Almalyk Mining and Technical Inspection, heads of structural divisions, persons responsible for labor protection and safety, chairmen of trade union committees and industry specialists.
The report was made by the Head of the Department of Labor Protection and Industrial Safety of AMMC Shukhrat Juraev, who spoke about the work done in 2024, planned activities for 2025 and measures to prevent occupational diseases. In his speech, he dwelt in detail on the state of labor protection, preventive work carried out, as well as the causes leading to accidents. Particular emphasis was placed on the tasks facing the team in 2025.
It was noted that the plant is systematically working to ensure safe working conditions: workers are provided with personal protective equipment, medical preventive examinations are carried out, advanced training and retraining of specialists in the field of industrial safety is organized. Strict control over compliance with labor protection standards in the workplace and in production processes is also carried out.
The meeting analyzed the causes of the accidents that occurred. It was emphasized that most incidents were related to non-compliance with labor protection rules and personal carelessness of the victims.
During the discussion, the responsible persons presented reports on accidents that occurred in structural divisions, as well as on the measures taken to prevent them in the future. The issues of preventing occupational diseases, identified shortcomings in the labor protection system and ways to eliminate them were considered.
In addition, reports were heard on the state of industrial safety at production sites, the quality of medical examinations of workers and additional measures to prevent occupational diseases.