Kasaba uyushmasi ishchining himoyachisi
Joriy yilning 6-fevral kuni Markaziy ta'mirlash mexanika zavodi Temirchilik payvandlash sexida 2023-2025 yillar uchun tuzilgan OKMK jamoa shartnomasini 2024-yildagi ijrosining sarhisobi va sex kasaba uyushmasi tashkilotining hisobot-saylov konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Konferensiyada saylangan 41 delegatdan 40 nafari ishtirok etishdi. Dastlab, delegatlar tomonidan ishchi rayosat, kotibiyat va tahrir hamda sanoq komissiyasi saylab olindi.
So‘ngra, mas'ullar tomonidan jamoa shartnomasining 2024-yilda bajarilishi va sex kasaba uyushmasining oxirgi 5 yil davomida amalga oshirgan ishlari yuzasidan hisobotlar berildi.
Bugungi kunda Temirchilik-payvandlash  sexi  ishchi-xodimlarining umumiy soni  379 nafar kishi, pensionerlarning soni 51 nafarni tashkil qiladi, ularning barchasi kasaba uyushmasi a'zolaridir. Shundan 71 nafari ayol kishilardan iborat bo‘lsa, 30 yoshgacha bo‘lgan yoshlar soni 141 nafarni tashkil qiladi.
Jumladan, hisobot yilida O‘zbekiston sanatoriylarida 102 nafar va kombinat sanatoriy-profilaktoriysida esa 227 nafar ishchi xodimlarimiz va ularning oila a'zolari dam olib, sog‘liklarini tiklashdi.
Shuningdek, hisobot davrida kasaba uyushmasi byudjeti mablag‘lari hisobidan uzoq vaqt kasallik varaqasida bo‘lgan ishchilarning sog‘liklarini tiklashlari uchun 162 nafar ishchi xodimlarga 48 600 000 so‘m miqdorida moddiy ko‘mak ko‘rsatildi. 2024-yilda 39 nafar ishchi-xodimlarga 12 200 000 so‘m miqdorida ijtimoiy yordam berildi.
Ishlamaydigan pensionerlarimizga Jamoa shartnomasiga ko‘ra har yili mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 1,64 barobari miqdorida moddiy yordam ko‘rsatildi.
Har yili yozgi ta'tilda bolajonlarni sog‘lomlashtirish va ularning ta'tillarni sermazmun o‘tkazish maqsadida 275 nafardan ortiq, jumladan 2024-yilda 56 nafar bolajonlar kombinat tasarrufidagi “Istiqlol”, “Gulzor”, “Metallurg” va “Tong” bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlarida maroqli dam olib kelishadi.
Hisobot davri davomida “Oltin Olma” pansionatida, “Avtomobilchi”, “Moviy tog‘lar” dam olish maskanlarida 1000 nafardan ortiq, 2024-yilda esa 221 nafar ishchi xodimlar va ular oila a'zolari hordiq olishdi.
Sex ishchi xodimlariga ijtimoiy ta'tillar, 20 nafar farzandlari 1-sinfga chiqqanda ota-onasidan 13 nafariga bir kun, yaqin qarindoshlaridan kimdir vafot etganda ishchi xodimlarga ish haqi saqlangan holda mehnat ta'tillari berildi.
Ishchi xodimlarning 2 yoshdan 12 yoshgacha bo‘lgan farzandlariga jami 1382 ta 2024-yilda esa 302 ta Yangi yil bayram sovg‘alari tarqatildi.
Kasaba uyushmasi xodimlarning Ichki mehnat tartibi qoidalariga, mehnat vazifalarining to‘liq o‘z vaqtida va sifatli bajarilishiga ko‘maklashib kelmoqda.
Hisobot davrida ish beruvchining tashabbusi orqali xodim bilan tuzilgan mehnat shartnomasini bekor qilish yuzasidan korxona Ichki mehnat tartibi qoidalari bir marta qo‘pol ravishda buzganligi uchun 9 ta taqdimnoma ko‘rib chiqildi. Mazkur taqdimnomalarning 3 tasiga kasaba uyushmasi qo‘mitasi tomonidan rozilik berilgan, 6 nafariga rozilik berilmagan va xodimlar o‘z joylarida qoldirilgan.
Shuningdek, kasaba uyushmasi qo‘mitasining Ma'naviyat-ma'rifat, sport, gender tenglikni ta'minlash, yoshlar siyosati kabi yo‘nalishlar bo‘yicha amalga oshirlgan ishlar yuzasidan ham hisobotlari tinglandi.
Bundan tashqari, kasaba uyushmasi qo‘mitasining har bir komisiyasi a'zolari ham o‘zlari bajargan ishlar bo‘yicha hisobot berishdi.
Tadbirda sex chilangar-ta'mirchisi Shavkat Norov so‘zga chiqib o‘z fikr-mulohazalarini bildirib shunday dedi: - Temirchilik payvandlash sexida ishlab kelayotganimga 42 yildan oshdi, bu vaqt mobaynida men bunday ahil mehnatkash jamoa bilan ishlayotganimdan mamnunman. Shu kungacha  kasaba uyushmasi tomonidan ishchi xodimlarga qulay mehnat sharoitlari yaratish, ishchilarni sog‘lomlashtirish maqsadida bir qator ishlar amalga oshirildi. Xususan menga yillar davomida sog‘lig‘imni tiklash uchun O‘zbekiston sanatoriyalari va kombinat sanatoriy-profilaktoriylariga oilaviy  hordiq chiqarishim uchun juda ko‘p imtiyozlar berilgan.
Yillar davomida zavodimizda turli hil yo‘nalishlarda ma'naviyat soatlari, hamda bayramlarda ko‘ngilochar konsertlar, ma’naviy-ma'rifiy tadbirlar, har-hil sport musobaqalarini tashkillashtirib kelmoqda. Yana bir e'tiborli jihati zavodimizda so‘nggi yillarda ko‘plab zamonaviy texnologik uskunalar olib kelindi. Bu esa biz ishchilarning mehnat samaradorligini ta'minlamoqda.
Respublikamizning tarixiy va diqqatga sazovor joylariga ishchi-xodimlarimiz uchun imtiyozli narxlarda turistik sayoxatlar tashkil etilmoqda. Shuning men o‘zim ham Samarqand, Buxoro shaharlariga turistik sayoxatga borib keldim.
Kasaba uyushmasi hayotidagi barcha yangiliklar, eьlonlar MTMZ telegramm kanallari orqali yoritilib boriladi. Mening fikrimcha kasaba uyushmasining har bir korxonada,  yaьni jamoada muhim o‘rni bor, chunki xar bir ishchi xodimning va shu katorda mening ham ijtimoiy-iqtisodiy huquq va manfaatlarimni himoyalaydi. Aynan bizning sex kasaba uyushmamiz boshqa korxonalardan farqli o‘larok jon kuydirib, ishchilarning manfaatlarini uylagan holda ishlaydi. Buning uchun sex kasaba uyushmasi tashkilotiga minnatdorchilik bildiraman va uylaymanki, bu fikrimga xamma qo‘shiladi.
Tadbirda delegatlar tomonidan Temirchilik payvandlash sexi kasaba uyushmasi tashkilotining “Olmaliq KMK” AJ 2023-2025 yillar uchun tuzilgan jamoa shartnomasining 2024-yilda bajarilishi va sex kasaba uyushmasi tashkilotining 2020-yil iyuldan 2025-yil yanvargacha bo‘lgan davr mobaynidagi faoliyati yakunlari bo‘yicha   “qoniqarli” deb baholandi.
Shuningdek, delegatlar tomonidan sex kasaba uyushmasi qo‘mitasi raisligiga 3 nafar nomzod ko‘rsatilib, saylov ochiq ovoz berish va muqobillik asosida amalga oshirildi.
Delegatlar tomonidan bir ovozdan sex kasaba uyushmasi qo‘mitasi raisi etib Ozoda Baratova saylandi. Delegatlar tomonidan kasaba uyushmasi tarkibi ham(11  nafar) shakllantirildi.
Tadbir davomida Markaziy ta'mirlash mexanika zavodining jamoa shartnomasi va hisobot saylov konferensiyalariga delegatlar ham saylab olindi.

Профсоюзные организации – защитники прав работников
6 февраля текущего года на центральном ремонтном механическом заводе АГМК прошла конференция, на которой были подведены итоги выполнения коллективного договора на 2023-2025 годы в кузнечно-сварочном цехе предприятия.
Также в этот же день была проведена отчетно-выборная конференция профсоюзной организации цеха за 2024 год.
Из 41 избранного делегата в конференции приняли участие 40. Вначале делегаты избрали составы исполнительного комитета, секретариата, редакционной и счетной комиссий.
Затем ответственные лица представили отчеты о реализации коллективного договора в 2024 году, а также о деятельности профсоюзного комитета за последние 5 лет.
На сегодняшний день в кузнечно-сварочном цехе завода работают 379 человек, среди которых 51 пенсионер. Все они являются членами профсоюза. Женщин в цехе более 70, молодежи до 30 лет – более 140.
В отчетном году 102 работника и их семьи отдохнули в санаториях Узбекистана, а 227 работников и их близкие восстановили здоровье в санаторий-профилакториях комбината.
Также, в течение отчетного периода, профсоюз оказал материальную помощь на сумму 48 600 000 сум 162 работникам, находившимся на длительном больничном для восстановления здоровья. В 2024 году 39 работников получили социальную помощь в размере 12 200 000 сум.
Каждому неработающему пенсионеру ежегодно предоставлялась материальная помощь, состоявшая 1,64 от минимального размера оплаты труда, согласно коллективному договору.
Каждый год более 275 детей проводили свои летние каникулы в детских лагерях «Истиқлол», «Гулзор», «Металлург» и «Тонг».
Более тысячи работников и их семьи, а в 2024 году — 221 человек и их родные, отдохнули в пансионате «Олтин Олма», в зонах отдыха «Автомобилист» и «Синегорье».
Кроме того, работникам предоставляются социальные отпуска. 13 родителям, чьи дети пошли в первый класс, были предоставлены однодневные отпуска с сохранением заработной платы. Работникам, потерявшим близких, также были предоставлены оплачиваемые выходные.
Для детей работников в возрасте от 2 до 12 лет было роздано 1 382 новогодних подарка, в 2024 году 302 подарка.
Профсоюз активно содействует соблюдению внутренних трудовых норм и обеспечению качественного выполнения рабочих обязанностей в срок.
Рассмотрены случаи расторжения трудового договора с работниками за отчетный период, что повлекло одно нарушение внутренних норм трудового распорядка. По 9 случаям было принято решение, из которых профсоюз одобрил 3, а 6 — отклонил, оставив сотрудников на рабочих местах.
В ходе мероприятия также заслушаны отчеты профсоюзного комитета по таким направлениям, как духовно-нравственное воспитание, спорт, гендерное равенство и молодежная политика.
Каждый член профсоюзной комиссии также представил отчет о проделанной работе.
Слесарь-ремонтник Шавкат Норов, работающий в КСЦ более 42 лет: «Я горжусь тем, что работаю в таком сплоченном коллективе. За эти годы профсоюз многократно создавал для нас, работников, комфортные условия труда и заботился о нашем здоровье. Я лично неоднократно отдыхал в санаториях Узбекистана благодаря предоставленным профсоюзом льготам». Он также отметил, что на заводе регулярно проводятся культурные и спортивные мероприятия, а в последние годы было внедрено много современных технологий, которые способствуют повышению эффективности труда. Кроме того, профсоюз организует для работников туристические поездки по историческим местам нашей страны. Все новости профсоюза и объявления публикуются в Telegram-каналах профсоюза ЦРМЗ. Как подчеркнул Ш. Норов, профсоюзный комитет имеет большое значение в каждой организации, ведь он защищает социальные и экономические права и интересы трудящихся.
Работа профсоюзной организации КСЦ по выполнению коллективного договора, составленного на 2023-2025 гг., а также деятельность профкома за период с июля 2020 года по январь 2025 года признана делегатами конференции «удовлетворительной».
Кроме этого, делегаты выдвинули три кандидата на пост председателя профсоюзного комитета, и выборы прошли путем открытого голосования. Единогласным решением делегатов на пост председателя была избрана Озода Баратова. Также был сформирован новый состав профсоюза из 11 человек.
В ходе мероприятия были избраны делегаты для участия в коллективном договоре и отчетно-выборной конференции центрального ремонтного механического завода.