Kasaba uyushmasi ishchining himoyachisi
Joriy yilning 6-fevral kuni Markaziy ta'mirlash mexanika zavodi Temirchilik payvandlash sexida 2023-2025 yillar uchun tuzilgan OKMK jamoa shartnomasini 2024-yildagi ijrosining sarhisobi va sex kasaba uyushmasi tashkilotining hisobot-saylov konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Konferensiyada saylangan 41 delegatdan 40 nafari ishtirok etishdi. Dastlab, delegatlar tomonidan ishchi rayosat, kotibiyat va tahrir hamda sanoq komissiyasi saylab olindi.
So‘ngra, mas'ullar tomonidan jamoa shartnomasining 2024-yilda bajarilishi va sex kasaba uyushmasining oxirgi 5 yil davomida amalga oshirgan ishlari yuzasidan hisobotlar berildi.
Bugungi kunda Temirchilik-payvandlash  sexi  ishchi-xodimlarining umumiy soni  379 nafar kishi, pensionerlarning soni 51 nafarni tashkil qiladi, ularning barchasi kasaba uyushmasi a'zolaridir. Shundan 71 nafari ayol kishilardan iborat bo‘lsa, 30 yoshgacha bo‘lgan yoshlar soni 141 nafarni tashkil qiladi.
Jumladan, hisobot yilida O‘zbekiston sanatoriylarida 102 nafar va kombinat sanatoriy-profilaktoriysida esa 227 nafar ishchi xodimlarimiz va ularning oila a'zolari dam olib, sog‘liklarini tiklashdi.
Shuningdek, hisobot davrida kasaba uyushmasi byudjeti mablag‘lari hisobidan uzoq vaqt kasallik varaqasida bo‘lgan ishchilarning sog‘liklarini tiklashlari uchun 162 nafar ishchi xodimlarga 48 600 000 so‘m miqdorida moddiy ko‘mak ko‘rsatildi. 2024-yilda 39 nafar ishchi-xodimlarga 12 200 000 so‘m miqdorida ijtimoiy yordam berildi.
Ishlamaydigan pensionerlarimizga Jamoa shartnomasiga ko‘ra har yili mehnatga haq to‘lashning eng kam miqdorining 1,64 barobari miqdorida moddiy yordam ko‘rsatildi.
Har yili yozgi ta'tilda bolajonlarni sog‘lomlashtirish va ularning ta'tillarni sermazmun o‘tkazish maqsadida 275 nafardan ortiq, jumladan 2024-yilda 56 nafar bolajonlar kombinat tasarrufidagi “Istiqlol”, “Gulzor”, “Metallurg” va “Tong” bolalar sog‘lomlashtirish oromgohlarida maroqli dam olib kelishadi.
Hisobot davri davomida “Oltin Olma” pansionatida, “Avtomobilchi”, “Moviy tog‘lar” dam olish maskanlarida 1000 nafardan ortiq, 2024-yilda esa 221 nafar ishchi xodimlar va ular oila a'zolari hordiq olishdi.
Sex ishchi xodimlariga ijtimoiy ta'tillar, 20 nafar farzandlari 1-sinfga chiqqanda ota-onasidan 13 nafariga bir kun, yaqin qarindoshlaridan kimdir vafot etganda ishchi xodimlarga ish haqi saqlangan holda mehnat ta'tillari berildi.
Ishchi xodimlarning 2 yoshdan 12 yoshgacha bo‘lgan farzandlariga jami 1382 ta 2024-yilda esa 302 ta Yangi yil bayram sovg‘alari tarqatildi.
Kasaba uyushmasi xodimlarning Ichki mehnat tartibi qoidalariga, mehnat vazifalarining to‘liq o‘z vaqtida va sifatli bajarilishiga ko‘maklashib kelmoqda.
Hisobot davrida ish beruvchining tashabbusi orqali xodim bilan tuzilgan mehnat shartnomasini bekor qilish yuzasidan korxona Ichki mehnat tartibi qoidalari bir marta qo‘pol ravishda buzganligi uchun 9 ta taqdimnoma ko‘rib chiqildi. Mazkur taqdimnomalarning 3 tasiga kasaba uyushmasi qo‘mitasi tomonidan rozilik berilgan, 6 nafariga rozilik berilmagan va xodimlar o‘z joylarida qoldirilgan.
Shuningdek, kasaba uyushmasi qo‘mitasining Ma'naviyat-ma'rifat, sport, gender tenglikni ta'minlash, yoshlar siyosati kabi yo‘nalishlar bo‘yicha amalga oshirlgan ishlar yuzasidan ham hisobotlari tinglandi.
Bundan tashqari, kasaba uyushmasi qo‘mitasining har bir komisiyasi a'zolari ham o‘zlari bajargan ishlar bo‘yicha hisobot berishdi.
Tadbirda sex chilangar-ta'mirchisi Shavkat Norov so‘zga chiqib o‘z fikr-mulohazalarini bildirib shunday dedi: - Temirchilik payvandlash sexida ishlab kelayotganimga 42 yildan oshdi, bu vaqt mobaynida men bunday ahil mehnatkash jamoa bilan ishlayotganimdan mamnunman. Shu kungacha  kasaba uyushmasi tomonidan ishchi xodimlarga qulay mehnat sharoitlari yaratish, ishchilarni sog‘lomlashtirish maqsadida bir qator ishlar amalga oshirildi. Xususan menga yillar davomida sog‘lig‘imni tiklash uchun O‘zbekiston sanatoriyalari va kombinat sanatoriy-profilaktoriylariga oilaviy  hordiq chiqarishim uchun juda ko‘p imtiyozlar berilgan.
Yillar davomida zavodimizda turli hil yo‘nalishlarda ma'naviyat soatlari, hamda bayramlarda ko‘ngilochar konsertlar, ma’naviy-ma'rifiy tadbirlar, har-hil sport musobaqalarini tashkillashtirib kelmoqda. Yana bir e'tiborli jihati zavodimizda so‘nggi yillarda ko‘plab zamonaviy texnologik uskunalar olib kelindi. Bu esa biz ishchilarning mehnat samaradorligini ta'minlamoqda.
Respublikamizning tarixiy va diqqatga sazovor joylariga ishchi-xodimlarimiz uchun imtiyozli narxlarda turistik sayoxatlar tashkil etilmoqda. Shuning men o‘zim ham Samarqand, Buxoro shaharlariga turistik sayoxatga borib keldim.
Kasaba uyushmasi hayotidagi barcha yangiliklar, eьlonlar MTMZ telegramm kanallari orqali yoritilib boriladi. Mening fikrimcha kasaba uyushmasining har bir korxonada,  yaьni jamoada muhim o‘rni bor, chunki xar bir ishchi xodimning va shu katorda mening ham ijtimoiy-iqtisodiy huquq va manfaatlarimni himoyalaydi. Aynan bizning sex kasaba uyushmamiz boshqa korxonalardan farqli o‘larok jon kuydirib, ishchilarning manfaatlarini uylagan holda ishlaydi. Buning uchun sex kasaba uyushmasi tashkilotiga minnatdorchilik bildiraman va uylaymanki, bu fikrimga xamma qo‘shiladi.
Tadbirda delegatlar tomonidan Temirchilik payvandlash sexi kasaba uyushmasi tashkilotining “Olmaliq KMK” AJ 2023-2025 yillar uchun tuzilgan jamoa shartnomasining 2024-yilda bajarilishi va sex kasaba uyushmasi tashkilotining 2020-yil iyuldan 2025-yil yanvargacha bo‘lgan davr mobaynidagi faoliyati yakunlari bo‘yicha   “qoniqarli” deb baholandi.
Shuningdek, delegatlar tomonidan sex kasaba uyushmasi qo‘mitasi raisligiga 3 nafar nomzod ko‘rsatilib, saylov ochiq ovoz berish va muqobillik asosida amalga oshirildi.
Delegatlar tomonidan bir ovozdan sex kasaba uyushmasi qo‘mitasi raisi etib Ozoda Baratova saylandi. Delegatlar tomonidan kasaba uyushmasi tarkibi ham(11  nafar) shakllantirildi.
Tadbir davomida Markaziy ta'mirlash mexanika zavodining jamoa shartnomasi va hisobot saylov konferensiyalariga delegatlar ham saylab olindi.

Trade unions - defenders of workers’ rights
On February 6 of this year, a conference was held at the central repair mechanical plant of AMMC, where the results of the implementation of the collective agreement for 2023-2025 in the forge and welding shop of the enterprise were summed up.
Also on the same day, a reporting and election conference of the trade union organization of the shop for 2024 was held.
Of the 41 elected delegates, 40 took part in the conference. First, the delegates elected the composition of the executive committee, secretariat, editorial and counting commissions.
Then the responsible persons presented reports on the implementation of the collective agreement in 2024, as well as on the activities of the trade union committee over the past 5 years.
To date, 379 people work in the forge and welding shop of the plant, including 51 pensioners. All of them are members of the trade union. There are more than 70 women in the shop, and more than 140 young people under 30.
In the reporting year, 102 workers and their families rested in sanatoriums in Uzbekistan, and 227 workers and their relatives restored their health in the sanatorium-preventoriums of the complex.
Also, during the reporting period, the trade union provided financial assistance in the amount of 48,600,000 soums to 162 employees who were on long-term sick leave to restore their health. In 2024, 39 employees received social assistance in the amount of 12,200,000 soums.
Each non-working pensioner was annually provided with financial assistance consisting of 1.64 of the minimum wage, according to the collective agreement.
Every year, more than 275 children spent their summer holidays in the children’s camps “Istiqlol”, “Gulzor”, “Metallurg” and “Tong”.
More than a thousand workers and their families, and in 2024 - 221 people and their relatives, rested in the boarding house “Oltin Olma”, in the recreation areas “Avtomobilist” and “Sinegorye”.
In addition, workers are provided with social leave. 13 parents whose children went to first grade were granted one-day leave with pay. Workers who lost loved ones were also granted paid days off.
For children of workers aged 2 to 12, 1,382 New Year’s gifts were distributed, in 2024 - 302 gifts.
The trade union actively promotes compliance with internal labor standards and ensures high-quality performance of work duties on time.
Cases of termination of employment agreements with employees during the reporting period were considered, which resulted in one violation of internal labor regulations. A decision was made on 9 cases, of which the trade union approved 3 and rejected 6, leaving employees at their workplaces.
During the event, reports of the trade union committee on such areas as spiritual and moral education, sports, gender equality and youth policy were also heard.
Each member of the trade union commission also presented a report on the work done.
Repairman Shavkat Norov, who has been working at the forging and welding shop for over 42 years: “I am proud to work in such a close-knit team. Over the years, the trade union has repeatedly created comfortable working conditions for us, the workers, and cared about our health. Personally, I have repeatedly vacationed in sanatoriums in Uzbekistan thanks to the benefits provided by the trade union.” He also noted that the plant regularly hosts cultural and sports events, and in recent years many modern technologies have been introduced that contribute to increasing labor efficiency. In addition, the trade union organizes tourist trips to historical sites of our country for employees. All trade union news and announcements are published in the Telegram channels of the Central Repair Mechanical Plant trade union. As Sh. Norov emphasized, the trade union committee is of great importance in each organization, because it protects the social and economic rights and interests of workers.
The work of the trade union organization of the Forging and welding shop on the implementation of the collective agreement drawn up for 2023-2025, as well as the activities of the trade union committee for the period from July 2020 to January 2025, were recognized by the conference delegates as “satisfactory”.
In addition, the delegates nominated three candidates for the post of chairman of the trade union committee, and the elections were held by open voting. By unanimous decision of the delegates, Ozoda Baratova was elected to the position of chairman. A new trade union composition of 11 people was also formed.
During the event, delegates were elected to participate in the collective agreement and the reporting and election conference of the Central Repair Mechanical Plant.