+998 71 619 23 33Joriy yilning 27-iyun kuni “Olmaliq KMK” AJ 2023-2025 yillar uchun tuzilgan jamoa shartnomasining 2024-yilgi yakuniga bag‘ishlangan kombinat mehnat jamoasining konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Videokonferens aloqa orqali tashkil etilgan tadbirda “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ rahbariyati, kombinat tarkibiy bo‘linmalari rahbarlari, kombinat xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi apparati mas'ullari, kasaba uyushmasi qo‘mitalari raislari, delegatlar ishtirok etishdi.
Dastlab, OKMK rahbariyatining 2024-yilda jamoa shartnomasida ish beruvchi tomonidan ko‘rsatilgan majburiyatlarning bajarilishi yuzasidan ma'ruzasi tinglandi.
Unga ko‘ra, kombinatning iqtisodiyotini yanada mustahkamlash, yangidan yangi quvvatlarni barpo etish, zamonaviy ish o‘rinlarini yaratish bo‘yicha strategik dastur amalga oshirilmoqda. Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan 2024-yilda barcha ishlab chiqarish, mahalliylashtirish dasturi, eksport va raqamlashtirish, mahsulot tannarxini kamaytirish, byudjetga to‘lovlar bo‘yicha belgilangan rejalar bajarilishi ta'minlandi. Kombinat tomonidan jamoa shartnomasida belgilangan barcha majburiyatlar bajarildi. Bundan tashqari, ijtimoiy sohani qo‘llab-quvvatlash borasida ham kombinat tomonidan faol ishlar amalga oshirildi. Kasaba uyushmasi tomonidan o‘tkaziladigan har xil tanlovlarni shaklan va mazmunan qayta ko‘rib chiqish kerakligi, kasaba uyushmasi – Yoshlar ittifoqi – ma'naviyat bo‘yicha maslahatchi – xotin-qizlar yacheykasi zanjirining mushtarakligini ta'minlash zarurligi qayd etildi.
Prezidentimiz tomonidan belgilab berilgan vazifalardan kelib chiqqan holda 2025-yilda amalga oshiriladigan asosiy chora-tadbirlarni amalga oshirishligi ta'kidlandi. Xususan, “Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili” Davlat dasturi doirasida qo‘yilgan maqsad va vazifalarni amalga oshirish, 3-Mis boyitish fabrikasini ishga tushirish, 4-Mis boyitish fabrikasi va yangi Metallurgiya zavodini qurish loyihalarini jadal amalga oshirish diqqat markazda bo‘lishini ta'kidlandi. Rux zavodining 6-son Sulfat kislotasi sexi foydalanishga topshirilib, oltingugurt oksidi chiqindilarini atmosferaga chiqishi minimal darajaga kamaytiriladi.
Joriy yilda ishchi-xodimlar manfaatini himoya qilish, ularga munosib ish sharoitlarini yaratish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar dasturini amalga oshirish zarur bo‘ladi.
Kasaba uyushmasi – Yoshlar ittifoqi – ma'naviyat bo‘yicha maslahatchi – xotin-qizlar yacheykasi faoliyati birligini ta'minlash, bir maqsadda ishlash, davlatimiz rahbari belgilab bergan istiqbolli rivojlanish va muhim strategik loyihalarni amalga oshirishga qodir bo‘lgan kadrlarni tayyorlash asosiy vazifalardan biri bo‘ladi.
MISIS universitetining Olmaliq filialida tashkil etilgan Ilg‘or muhandislik maktabida magistrlar ikki yil o‘qib kombinatimizga boradi va ilmiy-izlanishlarining natijasini joriy etishadi. Maktabda kombinat xodimlari o‘qiydi va kelajakda ularning yetuk rahbar kadrlar bo‘lib yetishishini ta'minlaydigan mutlaqo yangi tizim barpo etiladi.
Komplнeans xizmati va Kasaba uyushmasi hamkorlikda kombinat xodimlari o‘rtasida ta'sirchan tadbirlarni o‘tkazishlari, ushbu yo‘nalishda tanlovlarni tashkil qilish maqsadga muvofiq hisoblanadi.
Konferensiya 2024-yilda jamoa shartnomasida kasaba uyushmasi tomonidan ko‘rsatilgan majburiyatlarning bajarilishiga oid vazifalar tahlili bilan davom etdi. Unda jamoa shartnomasi tadbirlarini bajarilishш uchun o‘rta hisobda bir xodimga yil davomida sarflangan mablag‘ 18,6 mln so‘mni tashkil etgani ma'lum qilindi. Jamoa shartnomasi asosida mehnatkashlarning ijtimoiy-iqtisodiy va maishiy manfaatlarini va mehnat sohasidagi huquqlarini himoya qilish bilan birga, xodimlar va ularning oila a'zolarini dam oldirish va sifatli sog‘lomlashtirish yo‘nalishida ham samarali faoliyat olib borildi. Kombinat sanatoriy-profilaktoriysida 4544 nafar ishchi-xodim va ularning oila a'zolari sog‘lomlashtirilib, ulardan 636 nafari jamoa shartnomasiga asosan bepul sog‘lomlashtirildi. Shuningdek, O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasiga qarashli sanatoriylarda kasaba uyushmasi hamda ijtimoiy sug‘urta hisobidan jami 908 ta yo‘llanmalar ajratildi. Shu bilan bir qatorda, “Appartak” sanatoriysi uchun 185 ta yo‘llanma, “Yangiyo‘l” ko‘p tarmoqli kardiologik sanatoriysiga 253 ta yo‘llanma hamda Sevarsoy sanatoriysiga 40 ta yo‘llanma ajratildi.
Rossiya Federatsiyasining Yalta va Kislovodsk shaharlarida joylashgan “O‘zbekiston” sanatoriylarida 15 nafar xodimlar o‘z sog‘liqlarini tikladi.
Yuqorida mehnatkashlarni sog‘lomlashtirishga qaratilgan ishlar ko‘lamini kengaytirish maqsadida kasaba uyushmasi ish beruvchi bilan kelishgan holda 2024-yilning 11-dekabr sanasida kombinat xodimlari hamda ularning oila a'zolarini O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasiga qarashli “Sevarsoy” sanatoriysida yo‘llanmaning umumiy bahosidan (9500,0 mln. so‘m) xodim mablag‘lari hisobidan 20 foiz (1900, mln so‘m), kasaba uyushmasi mablag‘lari hisobidan 15 foiz (1425,0 mln so‘m), ish beruvchi mablag‘lari hisobidan 65 foiz (6175,0 mln so‘m) miqdorida to‘lov amalga oshirilishi yuzasidan qo‘shma qaror imzolandi. Shuningdek, “Sevarsoy” sanatoriysiga xodimlarni va ularning oila a'zolarini olib borish hamda qaytarib olib kelish uchun avtotransport ajratish yuzasidan tegishli choralar belgilandi.
Tadbir davomida 2-Mis boyitish fabrikasi, Sanoat temiryo‘l transport boshqarmasi, Markaziy ta'mirlash maxanika zavodi, Ijtimoiy obyektlar boshqarmasi, “Metallurg” MS, Sanatoriy profilaktoriy kabi tarkibiy bo‘linmalarining vakillari ham hisobot berishib, jamoa shartnomasining bajarilishi bo‘yicha o‘z fikr-mulohazalarini bildirishdi.
Konferensiya yakunida delegatlar tomonidan kombinatda 2024-yilda jamoa shartnomasining bajarilishi qoniqarli deb baholanib, tegishli qaror qabul qilindi.

+998 71 619 23 33On 27 June 2024, at the conference of the labor collective of JSC “Almalyk Mining and Metallurgical Complex”, the results of the implementation of the collective agreement for the current year, concluded for the period 2023-2025, were summed up.
The event was held in the format of a video conference. It was attended by the management of the plant, heads of structural divisions, representatives of the Trade Union Council, chairmen of trade union committees and delegates from the labor collective.
At the beginning of the meeting, a report was heard from the management of the plant on how the employer's obligations stipulated by the collective agreement for 2024 were fulfilled.
It was noted that a strategic program is being implemented to strengthen the enterprise's economy, create new production capacities and new jobs. In 2024, all planned forecasts for production, localization, digitalization, export, reduction of production costs and budget payments were successfully fulfilled. All obligations stipulated in the collective agreement were fully fulfilled by the plant.
Active work was also carried out to support the social sphere. The need to update the format and content of competitions held by the trade union, as well as to strengthen interaction between the trade union, the Youth Union, spiritual advisers and women's committees was discussed.
The importance of implementing the priority tasks for 2025 defined by the President of the country was emphasized. Among the key areas are the fulfillment of the goals and objectives of the State Program "Year of Environmental Protection and Green Economy", the launch of the 3rd copper processing plant, the acceleration of the construction of the fourth and a new metallurgical plant. A new sulfuric acid shop was also put into operation at the zinc plant, which made it possible to reduce sulfur dioxide emissions into the atmosphere to a minimum.
One of the priorities remains the creation of decent working conditions and the protection of workers' rights. It is important to ensure the effective operation of all social structures of the enterprise in a single vein and to train personnel capable of implementing promising projects within the framework of strategic development.
At the Advanced Engineering School, opened at the Almalyk branch of MISiS, master's students will undergo two years of training and then come to work at the plant, implementing the results of their research in practice. The plant's employees will also study at this school, which will help prepare a new generation of effective managers. Together with the compliance service, the trade union plans to hold thematic events and competitions among employees aimed at increasing their involvement and awareness.
The conference continued with an analysis of the fulfillment of the union's obligations under the collective agreement for 2024. It was announced that on average, 18.6 million UZS were spent per employee per year on the implementation of the agreement's activities. Along with the protection of labor and social rights of workers, active work was carried out to improve their health and organize their recreation. 4,544 people were treated in the plant's sanatorium-preventorium, of which 636 were treated free of charge, under the collective agreement. In addition, 908 vouchers to the sanatoriums of the Federation of Trade Unions of Uzbekistan were allocated at the expense of the union and social insurance. Including: 185 vouchers to the Appartak sanatorium, 253 to the Yangiyul multidisciplinary cardiology sanatorium and 40 to the Sevarsoy sanatorium. Another 15 employees completed a health improvement course at the Uzbekistan sanatoriums located in Yalta and Kislovodsk (Russia).
To expand the health improvement program, a joint decision was made between the employer and the trade union on the distribution of the cost of vouchers to the Sevarsoy sanatorium on December 11, 2024: 20% of the cost – at the expense of employees (1.9 billion UZS), 15% – at the expense of the trade union budget (1.425 billion UZS), 65% - at the expense of the plant (6.175 billion UZS).
Measures are also envisaged to organize transportation for the delivery of workers and their families to the sanatorium and back.
During the event, representatives of various divisions of the plant – including the Copper Processing Plant-2, the Industrial Railway Transport Department, the Central Repair and Mechanical Plant, the social facilities department, the “Metallurg” Palace of Culture and the sanatorium-preventorium – presented their reports and shared their opinions on the implementation of the collective agreement. Following the conference, the delegates recognized the implementation of the collective agreement in 2024 as satisfactory and made a corresponding decision.