+998 71 619 23 33Joriy yilning 27-iyun kuni “Olmaliq KMK” AJ 2023-2025 yillar uchun tuzilgan jamoa shartnomasining 2024-yilgi yakuniga bag‘ishlangan kombinat mehnat jamoasining konferensiyasi bo‘lib o‘tdi.
Videokonferens aloqa orqali tashkil etilgan tadbirda “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ rahbariyati, kombinat tarkibiy bo‘linmalari rahbarlari, kombinat xodimlari kasaba uyushmasi Kengashi apparati mas'ullari, kasaba uyushmasi qo‘mitalari raislari, delegatlar ishtirok etishdi.
Dastlab, OKMK rahbariyatining 2024-yilda jamoa shartnomasida ish beruvchi tomonidan ko‘rsatilgan majburiyatlarning bajarilishi yuzasidan ma'ruzasi tinglandi.
Unga ko‘ra, kombinatning iqtisodiyotini yanada mustahkamlash, yangidan yangi quvvatlarni barpo etish, zamonaviy ish o‘rinlarini yaratish bo‘yicha strategik dastur amalga oshirilmoqda. Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan 2024-yilda barcha ishlab chiqarish, mahalliylashtirish dasturi, eksport va raqamlashtirish, mahsulot tannarxini kamaytirish, byudjetga to‘lovlar bo‘yicha belgilangan rejalar bajarilishi ta'minlandi. Kombinat tomonidan jamoa shartnomasida belgilangan barcha majburiyatlar bajarildi. Bundan tashqari, ijtimoiy sohani qo‘llab-quvvatlash borasida ham kombinat tomonidan faol ishlar amalga oshirildi. Kasaba uyushmasi tomonidan o‘tkaziladigan har xil tanlovlarni shaklan va mazmunan qayta ko‘rib chiqish kerakligi, kasaba uyushmasi – Yoshlar ittifoqi – ma'naviyat bo‘yicha maslahatchi – xotin-qizlar yacheykasi zanjirining mushtarakligini ta'minlash zarurligi qayd etildi.
Prezidentimiz tomonidan belgilab berilgan vazifalardan kelib chiqqan holda 2025-yilda amalga oshiriladigan asosiy chora-tadbirlarni amalga oshirishligi ta'kidlandi. Xususan, “Atrof-muhitni asrash va “yashil” iqtisodiyot yili” Davlat dasturi doirasida qo‘yilgan maqsad va vazifalarni amalga oshirish, 3-Mis boyitish fabrikasini ishga tushirish, 4-Mis boyitish fabrikasi va yangi Metallurgiya zavodini qurish loyihalarini jadal amalga oshirish diqqat markazda bo‘lishini ta'kidlandi. Rux zavodining 6-son Sulfat kislotasi sexi foydalanishga topshirilib, oltingugurt oksidi chiqindilarini atmosferaga chiqishi minimal darajaga kamaytiriladi.
Joriy yilda ishchi-xodimlar manfaatini himoya qilish, ularga munosib ish sharoitlarini yaratish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar dasturini amalga oshirish zarur bo‘ladi.
Kasaba uyushmasi – Yoshlar ittifoqi – ma'naviyat bo‘yicha maslahatchi – xotin-qizlar yacheykasi faoliyati birligini ta'minlash, bir maqsadda ishlash, davlatimiz rahbari belgilab bergan istiqbolli rivojlanish va muhim strategik loyihalarni amalga oshirishga qodir bo‘lgan kadrlarni tayyorlash asosiy vazifalardan biri bo‘ladi.
MISIS universitetining Olmaliq filialida tashkil etilgan Ilg‘or muhandislik maktabida magistrlar ikki yil o‘qib kombinatimizga boradi va ilmiy-izlanishlarining natijasini joriy etishadi. Maktabda kombinat xodimlari o‘qiydi va kelajakda ularning yetuk rahbar kadrlar bo‘lib yetishishini ta'minlaydigan mutlaqo yangi tizim barpo etiladi.
Komplнeans xizmati va Kasaba uyushmasi hamkorlikda kombinat xodimlari o‘rtasida ta'sirchan tadbirlarni o‘tkazishlari, ushbu yo‘nalishda tanlovlarni tashkil qilish maqsadga muvofiq hisoblanadi.
Konferensiya 2024-yilda jamoa shartnomasida kasaba uyushmasi tomonidan ko‘rsatilgan majburiyatlarning bajarilishiga oid vazifalar tahlili bilan davom etdi. Unda jamoa shartnomasi tadbirlarini bajarilishш uchun o‘rta hisobda bir xodimga yil davomida sarflangan mablag‘ 18,6 mln so‘mni tashkil etgani ma'lum qilindi. Jamoa shartnomasi asosida mehnatkashlarning ijtimoiy-iqtisodiy va maishiy manfaatlarini va mehnat sohasidagi huquqlarini himoya qilish bilan birga, xodimlar va ularning oila a'zolarini dam oldirish va sifatli sog‘lomlashtirish yo‘nalishida ham samarali faoliyat olib borildi. Kombinat sanatoriy-profilaktoriysida 4544 nafar ishchi-xodim va ularning oila a'zolari sog‘lomlashtirilib, ulardan 636 nafari jamoa shartnomasiga asosan bepul sog‘lomlashtirildi. Shuningdek, O‘zbekiston Kasaba uyushmalari federatsiyasiga qarashli sanatoriylarda kasaba uyushmasi hamda ijtimoiy sug‘urta hisobidan jami 908 ta yo‘llanmalar ajratildi. Shu bilan bir qatorda, “Appartak” sanatoriysi uchun 185 ta yo‘llanma, “Yangiyo‘l” ko‘p tarmoqli kardiologik sanatoriysiga 253 ta yo‘llanma hamda Sevarsoy sanatoriysiga 40 ta yo‘llanma ajratildi.
Rossiya Federatsiyasining Yalta va Kislovodsk shaharlarida joylashgan “O‘zbekiston” sanatoriylarida 15 nafar xodimlar o‘z sog‘liqlarini tikladi.
Yuqorida mehnatkashlarni sog‘lomlashtirishga qaratilgan ishlar ko‘lamini kengaytirish maqsadida kasaba uyushmasi ish beruvchi bilan kelishgan holda 2024-yilning 11-dekabr sanasida kombinat xodimlari hamda ularning oila a'zolarini O‘zbekiston kasaba uyushmalari Federatsiyasiga qarashli “Sevarsoy” sanatoriysida yo‘llanmaning umumiy bahosidan (9500,0 mln. so‘m) xodim mablag‘lari hisobidan 20 foiz (1900, mln so‘m), kasaba uyushmasi mablag‘lari hisobidan 15 foiz (1425,0 mln so‘m), ish beruvchi mablag‘lari hisobidan 65 foiz (6175,0 mln so‘m) miqdorida to‘lov amalga oshirilishi yuzasidan qo‘shma qaror imzolandi. Shuningdek, “Sevarsoy” sanatoriysiga xodimlarni va ularning oila a'zolarini olib borish hamda qaytarib olib kelish uchun avtotransport ajratish yuzasidan tegishli choralar belgilandi.
Tadbir davomida 2-Mis boyitish fabrikasi, Sanoat temiryo‘l transport boshqarmasi, Markaziy ta'mirlash maxanika zavodi, Ijtimoiy obyektlar boshqarmasi, “Metallurg” MS, Sanatoriy profilaktoriy kabi tarkibiy bo‘linmalarining vakillari ham hisobot berishib, jamoa shartnomasining bajarilishi bo‘yicha o‘z fikr-mulohazalarini bildirishdi.
Konferensiya yakunida delegatlar tomonidan kombinatda 2024-yilda jamoa shartnomasining bajarilishi qoniqarli deb baholanib, tegishli qaror qabul qilindi.

Обсуждение выполнения колдоговора АГМК: итоги, достижения и предстоящие задачи
27 июня 2024 года на конференции трудового коллектива АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» подвели итоги выполнения коллективного договора за текущий год, заключённого на период 2023–2025 годов.
Мероприятие прошло в формате видеоконференции. В нём приняли участие руководство комбината, руководители структурных подразделений, представители Совета профсоюза, председатели профсоюзных комитетов и делегаты от трудового коллектива.
В начале встречи был заслушан доклад руководства комбината о том, как исполнялись обязательства работодателя, предусмотренные коллективным договором на 2024 год.
Отмечалось, что реализуется стратегическая программа по укреплению экономики предприятия, созданию новых производственных мощностей и новых рабочих мест. В 2024 году были успешно выполнены все намеченные прогнозы по производству, локализации, цифровизации, экспорту, снижению себестоимости продукции и бюджетным платежам. Все обязательства, закреплённые в коллективном договоре, комбинатом были выполнены в полном объёме.
Также проводилась активная работа по поддержке социальной сферы. Обсуждалась необходимость обновления формата и содержания проводимых профсоюзом конкурсов, а также усиления взаимодействия между профсоюзом, Союзом молодежи, советниками по духовности и женскими комитетами.
Была подчёркнута важность реализации приоритетных задач на 2025 год, определённых Президентом страны. В числе ключевых направлений — выполнение целей и задач Государственной программы «Год охраны окружающей среды и «зелёной» экономики», запуск медной обогатительной фабрики-3, ускорение строительства четвёртой и нового металлургического завода. Также введён в эксплуатацию новый сернокислотный цех на цинковом заводе, что позволило свести выбросы диоксида серы в атмосферу к минимуму.
Одним из приоритетов остаётся создание достойных условий труда и защита прав работников. Важно обеспечить эффективную работу всех социальных структур предприятия в едином ключе и готовить кадры, способные реализовать перспективные проекты в рамках стратегического развития.
В Передовой инженерной школе, открытой на базе Алмалыкского филиала «МИСиС», магистранты пройдут двухлетнее обучение и затем придут работать на комбинат, внедряя результаты своих исследований на практике. В этой же школе будут обучаться и работники комбината, что позволит подготовить новое поколение эффективных управленцев.
Совместно с комплаенс-службой профсоюз планирует проведение тематических мероприятий и конкурсов среди работников, направленных на повышение их вовлеченности и информированности.
Конференция продолжилась анализом исполнения обязательств профсоюза в рамках коллективного договора за 2024 год. Было озвучено, что в среднем на одного работника в течение года приходилось 18,6 млн сумов на реализацию мероприятий договора. Наряду с защитой трудовых и социальных прав работников, проводилась активная работа по их оздоровлению и организации отдыха. В санатории-профилактории комбината прошли лечение 4 544 человека, из которых 636 — бесплатно, в рамках коллективного договора.
Кроме того, за счёт средств профсоюза и социальной страховки было выделено 908 путёвок в санатории Федерации профсоюзов Узбекистана. В том числе: 185 путёвок в санаторий «Аппартак», 253 — в многопрофильный кардиологический санаторий «Янгиюль» и 40 — в санаторий «Севарсой». Ещё 15 работников прошли курс оздоровления в санаториях «Узбекистан», расположенных в Ялте и Кисловодске (Россия).
Для расширения программы оздоровления было принято совместное решение между работодателем и профсоюзом о распределении стоимости путёвок в санаторий «Севарсой» на 11 декабря 2024 года: 20% стоимости — за счёт работников (1,9 млрд сумов), 15% — за счёт профсоюзного бюджета (1,425 млрд сумов), 65% — за счёт комбината (6,175 млрд сумов).
Также предусмотрены меры по организации транспорта для доставки работников и их семей в санаторий и обратно.
В ходе мероприятия представители различных подразделений комбината — в том числе медной обогатительной фабрики-2, управления промышленного железнодорожного транспорта, центрального ремонтно-механического завода, управления социальных объектов, Дворца культуры «Металлург» и санатория-профилактория — представили свои отчёты и поделились мнением по поводу реализации коллективного договора.
По итогам конференции делегаты признали выполнение коллективного договора в 2024 году удовлетворительным и приняли соответствующее решение.