OKMKda kadrlar siyosati: yil sarhisobi va kelgusidagi ustuvor vazifalar
Joriy yilnig 19-dekabr kuni “Olmaliq KMK” AJda kadrlar sohasida 2025-yil davomida amalga oshirilgan ishlar sarhisobi hamda 2026-yil uchun ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan hisobot yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Inson resurslari (HR) departamenti boshlig‘i Sh.Do‘simbetov, Maxfiy-tartibot bo‘limi boshlig‘i D.Xamzayev, yuridik departmenti yuriskonsulti A.Aralov hamda 1-toifali yuristkonsulti S.Imanova, Inson resurslari (HR) departament mas’ul xodimlari, kombinat tarkibiy bo‘linmalari kadrlar byurosi, kadrlar bo‘limi boshliqlari hamda kadrlar bo‘yicha katta inspektorlar ishtirok etishdi.
Tadbirda so‘z olgan Sh.Do‘simbetov kombinatda 2025-yil davomida kadrlar sohasida  amalga oshirilgan bir qator chora-tadbirlar bo‘yicha hisobot berib, 2025-yil holatiga ishga qabul jarayonlarini to‘g‘ri va o‘z vaqtida tashkil etish maqsadida OKMKbo‘yicha 68 marotaba ishga qabul bo‘yicha sinov jarayonlari o‘tkazilib, ularda jami 1 750 nafar fuqarolar ishga qabul qilinganini ma’lum qildi. Shuningdek, oliy va o‘rta maxsus ta’lim muassasalarini tamomlagan 1 458 nafar bitiruvchilarning bandligi ta’minlangani ta’kidlandi.
Yig‘ilishda so‘z olgan D.Xamzayev alohida muhim va toifalangan obyektlarida xodimlar ishlashi uchun ruxsatnoma berish tartibi va asoslari bo‘yicha batafsil tushuntirib o‘tdi.
Bundan tashqari, yig‘ilishda S.Imanova so‘zga chiqib, rasmiylashtirilayotgan mehnat shartnomasini bekor qilish hamda intizomiy jazo choralarini qo‘llash to‘g‘risidagi buyruqlar loyihalarini tayyorlashda soha vakillari sinchikov bo‘lishlarini, yangi yoki o‘zgartirish kiritilgan qonunlardan doimiy ravishda xabardor bo‘lib borish lozimligini qayd etib o‘tdi.
Yig‘ilish davomida mamlakatimizda o‘tkazilishi kutilayotgan aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish tadbiri bo‘yicha qatnashchilarga batafsil tushuntirish berib o‘tildi. Jumladan, ro‘yxatga olish tadbiri doirasida davlat organlari va tashkilotlari 2026-yil 15-yanvardan 31-yanvarga qadar o‘z tizimida faoliyat yuritayotgan barcha xodimlarning census.stat.uz portalida ro‘yxatdan o‘tishini ta’minlashi nazarda tutilgani ta’kidlandi.
Tadbirda mas’ullar tomonidan kombinatda kadrlar sohasida 2026-yil uchun ustuvor vazifalar bo‘yicha ham ma’lumotlar taqdim etildi.

Кадровая политика АГМК: итоги года и приоритетные задачи на перспективу
19 декабря текущего года в АО «Алмалыкский ГМК» состоялось отчётное совещание, посвящённое подведению итогов работы в сфере кадровой политики за 2025 год, а также определению приоритетных задач на 2026 год.
В мероприятии приняли участие директор департамента по управлению человеческими ресурсами (HR) Ш. Дусимбетов, начальник режимно-секретного отдела Д. Хамзаев, юрисконсульт юридического департамента А. Аралов, юрисконсульт I категории С. Иманова, специалисты HR-департамента, руководители отделов кадров структурных подразделений комбината, а также старшие инспекторы по кадрам.
В ходе мероприятия Ш. Дусимбетов представил отчёт о реализованных в 2025 году мероприятиях в сфере кадровой работы. Он отметил, что в целях своевременной и корректной организации процессов приёма на работу по комбинату было проведено 68 отборочных (испытательных) мероприятий, по итогам которых на работу принято 1 750 человек. Кроме того, была обеспечена занятость 1 458 выпускников высших и средних специальных образовательных учреждений.
В ходе совещания Д. Хамзаев подробно разъяснил порядок и основания выдачи допусков для работы сотрудников на особо важных и режимных объектах.
Также с докладом выступила С. Иманова, которая обратила внимание участников на необходимость тщательной подготовки проектов приказов о расторжении трудовых договоров и применении дисциплинарных взысканий, а также на важность постоянного мониторинга изменений и нововведений в действующем законодательстве.
В рамках мероприятия участникам была представлена подробная информация о предстоящем в стране мероприятии по проведению переписи населения и сельского хозяйства. В частности, было отмечено, что в период с 15 по 31 января 2026 года государственным органам и организациям необходимо обеспечить регистрацию всех работников, осуществляющих деятельность в их системе, на портале census.stat.uz.
В завершение мероприятия ответственные лица рассказали о приоритетных задачах в сфере кадровой политики комбината на 2026 год.