OKMKda kadrlar siyosati: yil sarhisobi va kelgusidagi ustuvor vazifalar
Joriy yilnig 19-dekabr kuni “Olmaliq KMK” AJda kadrlar sohasida 2025-yil davomida amalga oshirilgan ishlar sarhisobi hamda 2026-yil uchun ustuvor vazifalarga bag‘ishlangan hisobot yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Inson resurslari (HR) departamenti boshlig‘i Sh.Do‘simbetov, Maxfiy-tartibot bo‘limi boshlig‘i D.Xamzayev, yuridik departmenti yuriskonsulti A.Aralov hamda 1-toifali yuristkonsulti S.Imanova, Inson resurslari (HR) departament mas’ul xodimlari, kombinat tarkibiy bo‘linmalari kadrlar byurosi, kadrlar bo‘limi boshliqlari hamda kadrlar bo‘yicha katta inspektorlar ishtirok etishdi.
Tadbirda so‘z olgan Sh.Do‘simbetov kombinatda 2025-yil davomida kadrlar sohasida  amalga oshirilgan bir qator chora-tadbirlar bo‘yicha hisobot berib, 2025-yil holatiga ishga qabul jarayonlarini to‘g‘ri va o‘z vaqtida tashkil etish maqsadida OKMKbo‘yicha 68 marotaba ishga qabul bo‘yicha sinov jarayonlari o‘tkazilib, ularda jami 1 750 nafar fuqarolar ishga qabul qilinganini ma’lum qildi. Shuningdek, oliy va o‘rta maxsus ta’lim muassasalarini tamomlagan 1 458 nafar bitiruvchilarning bandligi ta’minlangani ta’kidlandi.
Yig‘ilishda so‘z olgan D.Xamzayev alohida muhim va toifalangan obyektlarida xodimlar ishlashi uchun ruxsatnoma berish tartibi va asoslari bo‘yicha batafsil tushuntirib o‘tdi.
Bundan tashqari, yig‘ilishda S.Imanova so‘zga chiqib, rasmiylashtirilayotgan mehnat shartnomasini bekor qilish hamda intizomiy jazo choralarini qo‘llash to‘g‘risidagi buyruqlar loyihalarini tayyorlashda soha vakillari sinchikov bo‘lishlarini, yangi yoki o‘zgartirish kiritilgan qonunlardan doimiy ravishda xabardor bo‘lib borish lozimligini qayd etib o‘tdi.
Yig‘ilish davomida mamlakatimizda o‘tkazilishi kutilayotgan aholi va qishloq xo‘jaligini ro‘yxatga olish tadbiri bo‘yicha qatnashchilarga batafsil tushuntirish berib o‘tildi. Jumladan, ro‘yxatga olish tadbiri doirasida davlat organlari va tashkilotlari 2026-yil 15-yanvardan 31-yanvarga qadar o‘z tizimida faoliyat yuritayotgan barcha xodimlarning census.stat.uz portalida ro‘yxatdan o‘tishini ta’minlashi nazarda tutilgani ta’kidlandi.
Tadbirda mas’ullar tomonidan kombinatda kadrlar sohasida 2026-yil uchun ustuvor vazifalar bo‘yicha ham ma’lumotlar taqdim etildi.

Personnel policy at AMMC: annual review and priority tasks for the future
On December 19 of this year, a reporting meeting was held at JSC "Almalyk Mining and Metallurgical Complex," summarizing the work done in the field of human resources during 2025 and outlining priority tasks for 2026.
The event was attended by the Head of the Human Resources (HR) Department Sh. Dosimbetov, the Head of the Confidentiality and Procedure Department D. Khamzaev, the Legal Counsel of the Legal Department A. Aralov and the 1st category Legal Counsel S. Imanova, responsible employees of the Human Resources (HR) Department, heads of personnel bureaus of the complex's structural subdivisions, heads of personnel departments, and senior personnel inspectors.
Speaking at the event, Sh. Dosimbetov reported on a number of measures implemented in the field of human resources at the complex during 2025. He stated that in order to properly and timely organize the hiring process in 2025, 68 recruitment trials were conducted at the Almalyk Mining and Metallurgical Complex, resulting in the hiring of a total of 1,750 citizens. It was also noted that employment was secured for 1,458 graduates from higher education and secondary specialized educational institutions.
Speaking at the meeting, D. Khamzaev provided a detailed explanation of the procedure and grounds for issuing permits for employees to work at particularly important and classified facilities.
Additionally, during the meeting, S. Imanova spoke, emphasizing that representatives of the field should be meticulous when preparing draft orders regarding the termination of employment contracts and the application of disciplinary measures. She also noted the importance of staying constantly informed about new or amended laws.
During the meeting, detailed explanations were provided to the participants about the upcoming population and agricultural census in our country. Specifically, it was highlighted that as part of the census, state bodies and organizations are expected to ensure the registration of all employees working in their system on the census.stat.uz portal from January 15 to January 31, 2026.
At the event, officials also presented information on priority tasks in the field of human resources at the plant for 2026.