20 May 2025, 14:55 17699
Ma'lumki, joriy yilning 5-mart kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha milliy kengash yig‘ilishida belgilangan vazifalarning ijrosini ta'minlash maqsadida 2025-yil 21-aprel kuni Prezidentning “Davlat organlari va tashkilotlarining korrupsiyaga qarshi ichki nazorat bo‘linmalari mustaqilligini ta'minlash hamda faoliyati samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Yig‘ilishda belgilangan vazifalarning ijrosi hamda qarorning mazmun-mohiyatini keng targ‘ib qilish maqsadida, joriy yilning 19-may kuni Olmaliq kon-metallurgiya kombinati Markaziy apparatida tadbir bo‘lib o‘tdi.
“Olmaliq KMK” AJ boshqaruvi raisi Abdulla Xursanov olib borgan yig‘ilishda kombinat rahbariyati, tarkibiy bo‘linmalarning rahbarlari, xizmatlar boshliqlari va mutasaddilar ishtirok etdilar.
Tadbirda “Olmaliq  KMK”AJ  Komplayens xizmati boshlig‘i v.v.b. Shuhrat Jo‘rayev OKMKda korrupsiyaga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan ishlar bo‘yicha hisobot berib, davlatimiz rahbari boshchiligida o‘tkazilgan Milliy kengash va qarorda belgilab berilgan vazifalar bo‘yicha batafsil ma'lumotlar taqdim etdi.
- Davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan jinoyatlarning oldini olish, mamlakatimizni barqaror rivojlantirish yo‘lida korrupsiyadan holi muhitni ta'minlash bo‘yicha kuchaytirilgan ish tartibini joriy etish taklifni to‘liq qo‘llab-quvvatlaymiz, - deydi Sh. Jo‘rayev. - Prezidentimiz endilikda barcha kuch va vositalarni, jinoyatlarning oqibati bilan kurashishga emas, balki ularni keltirib chiqarayotgan tub sabab va omillarni aniqlab, bartaraf etishga chaqirdi. Buning uchun huquq-tartibot organlari hamda keng jamoatchilik o‘rtasida barcha sa'y-harakatlarni umumiy maqsad sari samarali muvofiqlashtirish va o‘zaro hamkorlikni yanada kuchaytirish lozimligiga e'tibor qaratdi. Endilikda kombinatning har bir mas'uli har bir tarkibiy bo‘linmagacha tushib, har bir ishchi xodimning qalbigacha yetib borib, u yerda potensial huquqbuzarlik omillarini aniqlash, bunda alohida e'tiborni esa muqaddam jinoyat sodir etgan va jinoyatchilikka moyilligi bo‘lgan xodimlarga qaratish, ya'ni kombinatda “Xodimbay” ishlash tizimini joriy qilish talab qilinadi.
Huquqbuzarlik va jinoyatga sabab bo‘layotgan oilaviy, ijtimoiy, moddiy, moliyaviy va psixologik muammolarni hal qilishga, har bir xodimda “jinoyatchilik, va xususan korrupsiyaga qarshi immunitet”ni bolalikdan shakllantirishga alohida e'tibor qaratiladi.
Kombinatda har bir sodir etilgan “jinoyatga jazo muqarrar”ligini so‘zsiz ta'minlash, jabrlangan fuqarolarning, ishchi va xodimlarning huquq va manfaatlarini ishonchli himoya qilish choralarini yanada kuchaytiriladi.
Kombinat tizimida va kombinat xodimlari ishtirokida sodir etilgan jinoyatlarni har kuni tezkor tahlil qilib, bartaraf etish va oldini olish bo‘yicha manzilli chora va tadbirlar belgilanib, kunlik so‘rov va nazorat tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Kombinatda jinoyatchilikning oldini olish va korrupsiyaga qarshi kurashishda ilm-fan yutuqlaridan yanada kengroq foydalaniladi. Zamonaviy axborot texnologiyalari imkoniyatlari kengroq joriy etilib, sohani yalpi raqamlashtirish, kombinat va uning tarkibiy tuzilmalarida korrupsiyaga qarshi murosasizlik muhitini shakllantirishning barcha choralari ko‘riladi.
Korrupsiyaga imkon berayotgan barcha omillar, tub sabablarni aniqlash uchun eng chekka hududlarda joylashgan sexlar, konlar, zavod va fabrikalarning faoliyati o‘rganiladi.
Ijtimoiy so‘rovnomalar, ochiq muloqot va uchrashuvlar tashkil qilib, xodimlarning e'tirozlari, fikr va takliflarini doimiy ravishda o‘rganadigan yaxlit va yakuniy natijaga yo‘naltirilgan tizim tashkil etiladi.
Shu orqali, kombinat tizimidagi mavjud “korrupsiyaviy tuynuk”larni aniqlab, ularni tag-tomiri bilan yo‘q qilish  bo‘yicha manzilli choralar ko‘riladi.
Bu borada ayni vaqtda tegishli vazirlik va idoralar bilan korrupsiyaviy omillarni birgalikda bartaraf qilish bo‘yicha yo‘l xaritalari va dasturlar ishlab chiqilmoqda, ularning ijrosi endilikda alohida nazoratga olinadi.
Kombinatning moliyaviy mablag‘laridan maqsadli, oqilona va samarali foydalanish, xaridlarni amalga oshirishda qonuniylik va raqobatni ta'minlash, bo‘lajak hamkor va sheriklarni tanlashda esa “lozim darajada ehtiyotkorlik qilish” qoidalariga qat'iy amal qilinadi. Kombinat tasarrufidagi yer maydonlari, bino va inshootlar, mol-mulklar boshqa aktivlarni ijaraga berish yoxud tasarruf etishda qonuniylik va kombinat manfaatlarini ishonchli himoya qilishni ta'minlash, investitsiya va pudrat loyihalarini amalga oshirishda korrupsiyaviy omillarni to‘liq bartaraf etish choralari ko‘riladi.
Nomzodlarni ishga qabul qilish, ularni tekshirish, xodimlarni yuqori lavozimlarga ko‘tarish, mehnatga haq to‘lash, moddiy rag‘batlantirish, xodimlarga imtiyoz va preferensiyalar taqdim etish kabi yo‘nalishlarda, ishchi va xodimlar hamda aholini eng ko‘p bezovta va haqli e'tiroziga sabab bo‘layotgan suiiste'molchilik va byurokratik to‘siqlarning oldi olinadi.
Kombinat faoliyatida qonuniylikni ta'minlash endilikda har bir katta va kichik rahbarning “vijdon ishi” bo‘ladi. Kombinat faoliyatida ochiqlik va shaffoflikni ta'minlash, kombinat faoliyatining barcha soha va yo‘nalishlarini raqamlashtirish, hisobdorlikni oshirish, inson omilini keskin qisqartirish choralariga esa alohida mas'uliyat bilan yondashiladi.
Shu bois, xodimlarning bilimini, dunyoqarashi, ongu tafakkurini rivojlantirish, har bir xodimning ma'naviy salohiyatini yuksaltirish choralarini birgalikda tegishli davlat idoralari va huquq-tartibot organlari xususan, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Bosh prokuratura, xavfsizlik va ichki ishlar idoralari, sud organlari hamda diniy muassasalar bilan hamkorlikda izchil davom ettiramiz.
Tadbir davomida kombinatda korrupsiyaga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan ishlarga ham to‘xtalib o‘tildi. 2024-yil yakuni bilan OKMKning korrupsiyaga qarshi kurashish yo‘nalishidagi faoliyati “Samaradorlik reytingi”da indikatorlarga muvofiq baholanib, Korrupsiyaga qarshi kurashish Agentligi hamda Mustaqil ekspertlar tomonidan “Yaxshi” deb baholangani va  Kombinat  o‘z  tarixida  ilk  marotaba  100 ballik imkoniyatdan 85 ball to‘plashga erishgani, Samaradorlik  reytingida  Kombinat  45ta  pog‘onaga (2023-yil yakuni bilan – Kombinat 69-o‘rinda  bo‘lgan edi) yuqorilab ilk marotaba “Yashil  guruhga” o‘tganligi, natijada ballar  bo‘yicha  o‘sish ko‘rsatkichi 21 ballni tashkil (2023-yilda – 64 ball to‘plangan edi) qilgani alohida qayd etildi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish maqsadida maxsus ishlab chiqilgan qoida va majburiyatlar “Olmaliq KMK”AJning 2024-yilda imzolangan barcha ya'ni 10016 dona shartnoma va kontraktlarning har biriga kiritilishi to‘liq ta'minlandi.
“Kontragentlarni tekshirish to‘g‘risida”gi Nizomga muvofiq, kontragentlarni tekshirish ishlari “tender”, “eng yaxshi taklifni tanlash” va “to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar” kabi xaridlar turlari bo‘yicha “Forensic Audit” hamda “Due  Diligence”, “Know your Customer/Client” ya'ni, Soliq kodeksining 15-moddasiga asosan, “Lozim darajada ehtiyotkorlik qilish”ni qoidasi ta'minlash maqsadida, yuqorida qayd etilgan shartnomalar turlari bo‘yicha 180 dona shartnomalar bo‘yicha kombinatning bo‘lajak hamkorlari va kontragentlari kompleks tekshiruvlardan o‘tkazilishi ta'minlandi.
Ayni vaqtda, Kombinat tomonidan “ISO 37001:2016 – “Pora olish va pora berishga qarshi boshqaruv tizimlari – Foydalanish uchun talablar va tavsiyalar” Xalqaro standarti talablariga muvofiqlikni tasdiqlovchi Xalqaro sertifikatni qo‘lga kiritish ishlari o‘zining yakuniy pallasida izchil amalga oshirilmoqda.
Tadbirda OKMK boshqaruv raisi Abdulla Xursanov har bir rahbar va ishchi-xodim o‘z ishiga halol, vijdonan yondashsa, Qonun va qoidalarga qat'iy rioya etsa, o‘zganing huquqini, sha'ni va qadr qimmatini, mol-mulki daxlsizligini hurmat qilsa, bu ishlar ham qonuniy, ham insoniy burch ekanligini doimo yodda tutsa kombinat korrupsiyadan holi sohaga aylanishini alohida ta'kidlab o‘tdi.

+998 71 619 23 33Как известно, 5 марта текущего года под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось заседание Национального совета по борьбе с коррупцией, на котором были определены конкретные задачи. В целях их реализации 21 апреля 2025 года был принят Постановление Президента «О мерах по обеспечению независимости и повышению эффективности деятельности внутренних подразделений по борьбе с коррупцией в государственных органах и организациях».
С целью выполнения задач, обозначенных на заседании, а также широкого разъяснения сути и значения данного постановления, 19 мая текущего года в центральном аппарате Алмалыкского горно-металлургического комбината состоялось соответствующее мероприятие.
Заседание провёл председатель правления АО «Алмалыкский ГМК» Абдулла Хурсанов. В нём приняли участие руководство комбината, руководители структурных подразделений, начальники служб и др.
На мероприятии исполняющий обязанности начальника службы комплаенса АО «Алмалыкский ГМК» Шухрат Жураев выступил с докладом о проделанной работе по борьбе с коррупцией на комбинате. Он также подробно осветил задачи, изложенные в ходе заседания Национального совета и в постановлении.
— Мы полностью поддерживаем инициативу главы нашего государства о внедрении усиленного порядка в целях предотвращения преступлений, создания устойчивой антикоррупционной среды для стабильного развития страны, — отметил Ш. Жураев. — Президент подчеркнул необходимость сосредоточиться не на последствиях преступлений, а на выявлении и устранении их коренных причин и факторов. Особое внимание уделяется эффективной координации и укреплению сотрудничества между правоохранительными органами и широкой общественностью. Теперь каждое ответственное лицо комбината должен спуститься до уровня структурного подразделения и работать с каждым сотрудником, выявляя потенциальные факторы правонарушений. Особое внимание при этом следует уделять работникам, ранее совершавшим преступления или склонным к правонарушениям. В связи с этим планируется внедрение системы «Ходимбай» (персональный подход к каждому сотруднику).
Особое внимание будет уделено решению семейных, социальных, материальных, финансовых и психологических проблем, способствующих правонарушениям и преступности, а также формированию у каждого сотрудника с самого детства «иммунитета» к преступности и, в частности, к коррупции.
Будет обеспечена неотвратимость наказания за каждое совершённое на комбинате преступление. Также будут усилены меры по надёжной защите прав и интересов пострадавших граждан, работников и служащих.
Преступления, совершённые в системе комбината или с участием его сотрудников, будут ежедневно анализироваться в оперативном порядке. На основе полученных данных будут определяться адресные меры по их устранению и профилактике, при этом будет налажен механизм ежедневных запросов и контроля.
В борьбе с преступностью и коррупцией на комбинате будет шире использоваться научный подход. Широко внедряются современные информационные технологии, осуществляется полная цифровизация деятельности, предпринимаются меры по формированию на всех уровнях комбината атмосферы полной нетерпимости к коррупции.
Для выявления факторов, способствующих коррупции, и её глубинных причин будет изучаться деятельность цехов, рудников, заводов и фабрик, расположенных даже в самых отдалённых районах.
Будет создана целостная система, ориентированная на конечный результат, которая будет на постоянной основе изучать мнения, жалобы и предложения работников путём проведения соцопросов, открытых диалогов и встреч.
Через этот подход планируется выявить все существующие на предприятии «коррупционные дыры» и предпринять адресные меры по их полному устранению.
В настоящее время совместно с соответствующими министерствами и ведомствами разрабатываются «дорожные карты» и программы по устранению факторов, способствующих коррупции. Исполнение этих программ будет находиться под особым контролем.
Будет обеспечено целевое, рациональное и эффективное использование финансовых средств комбината, соблюдение законности и принципов конкуренции при осуществлении закупок. При выборе будущих партнёров и подрядчиков будет строго соблюдаться принцип «должной осмотрительности».
При передаче в аренду или распоряжении земельных участков, зданий, сооружений, имущества и других активов, находящихся на балансе комбината, будет обеспечено соблюдение законодательства и надёжная защита интересов предприятия. Также будут приняты меры по полному устранению коррупционных факторов при реализации инвестиционных и подрядных проектов.
Будут устранены злоупотребления и бюрократические барьеры в таких вопросах, как приём на работу, проверка кандидатов, повышение по службе, начисление заработной платы, материальное стимулирование, предоставление льгот и преференций.
Обеспечение законности в деятельности комбината отныне станет делом совести каждого руководителя, независимо от уровня. Особая ответственность будет уделяться обеспечению открытости и прозрачности работы предприятия, цифровизации всех сфер и направлений его деятельности, повышению подотчётности и сведению к минимуму влияния человеческого фактора.
В связи с этим работа по развитию знаний, мировоззрения, сознания и мышления сотрудников, по повышению их духовного потенциала будет продолжена в тесном сотрудничестве с соответствующими государственными органами и правоохранительными структурами, в частности с Агентством по борьбе с коррупцией, Генеральной прокуратурой, органами безопасности и внутренних дел, судебной системой, а также с религиозными учреждениями.
В ходе мероприятия также было отмечено, какие конкретные шаги уже предприняты на комбинате в сфере антикоррупционной деятельности. По итогам 2024 года работа АО «Алмалыкский ГМК» по борьбе с коррупцией была оценена как «хорошая» согласно показателям «Рейтинга эффективности», составленного Агентством по борьбе с коррупцией и независимыми экспертами. Впервые в истории комбината он набрал 85 баллов из 100 возможных, поднявшись сразу на 45 позиций (по итогам 2023 года комбинат занимал 69-е место) и впервые попал в «зелёную группу». Таким образом, прирост по баллам составил 21 пункт (в 2023 году было набрано 64 балла).
Для борьбы с коррупцией все новые правила и обязательства были включены в каждый из 10 016 контрактов и договоров, заключённых АО «Алмалыкский ГМК» в 2024 году.
В соответствии с Положением «О проверке контрагентов» были проведены комплексные проверки будущих партнёров и контрагентов по 180 договорам в рамках таких видов закупок, как тендеры, выбор наилучшего предложения и прямые договоры. При этом использовались методы «Forensic Audit», «Due Diligence» и «Know Your Customer/Client» в соответствии со статьёй 15 Налогового кодекса, то есть соблюдался принцип «должной осмотрительности».
На текущий момент комбинат завершает процесс получения международного сертификата соответствия требованиям стандарта ISO 37001:2016 — «Системы менеджмента противодействия коррупции – Требования и руководство по применению».
В завершение мероприятия председатель правления АО «Алмалыкский ГМК» Абдулла Хурсанов особо подчеркнул, что если каждый руководитель и сотрудник будет подходить к своей работе честно и добросовестно, строго соблюдать законы и правила, уважать прав, честь и достоинство других, а также неприкосновенность чужой собственности, то на нашем комбинате будет создана прозрачная антикоррупционная среда.