20 May 2025, 14:55 17699
Ma'lumki, joriy yilning 5-mart kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida o‘tkazilgan Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha milliy kengash yig‘ilishida belgilangan vazifalarning ijrosini ta'minlash maqsadida 2025-yil 21-aprel kuni Prezidentning “Davlat organlari va tashkilotlarining korrupsiyaga qarshi ichki nazorat bo‘linmalari mustaqilligini ta'minlash hamda faoliyati samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Yig‘ilishda belgilangan vazifalarning ijrosi hamda qarorning mazmun-mohiyatini keng targ‘ib qilish maqsadida, joriy yilning 19-may kuni Olmaliq kon-metallurgiya kombinati Markaziy apparatida tadbir bo‘lib o‘tdi.
“Olmaliq KMK” AJ boshqaruvi raisi Abdulla Xursanov olib borgan yig‘ilishda kombinat rahbariyati, tarkibiy bo‘linmalarning rahbarlari, xizmatlar boshliqlari va mutasaddilar ishtirok etdilar.
Tadbirda “Olmaliq  KMK”AJ  Komplayens xizmati boshlig‘i v.v.b. Shuhrat Jo‘rayev OKMKda korrupsiyaga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan ishlar bo‘yicha hisobot berib, davlatimiz rahbari boshchiligida o‘tkazilgan Milliy kengash va qarorda belgilab berilgan vazifalar bo‘yicha batafsil ma'lumotlar taqdim etdi.
- Davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan jinoyatlarning oldini olish, mamlakatimizni barqaror rivojlantirish yo‘lida korrupsiyadan holi muhitni ta'minlash bo‘yicha kuchaytirilgan ish tartibini joriy etish taklifni to‘liq qo‘llab-quvvatlaymiz, - deydi Sh. Jo‘rayev. - Prezidentimiz endilikda barcha kuch va vositalarni, jinoyatlarning oqibati bilan kurashishga emas, balki ularni keltirib chiqarayotgan tub sabab va omillarni aniqlab, bartaraf etishga chaqirdi. Buning uchun huquq-tartibot organlari hamda keng jamoatchilik o‘rtasida barcha sa'y-harakatlarni umumiy maqsad sari samarali muvofiqlashtirish va o‘zaro hamkorlikni yanada kuchaytirish lozimligiga e'tibor qaratdi. Endilikda kombinatning har bir mas'uli har bir tarkibiy bo‘linmagacha tushib, har bir ishchi xodimning qalbigacha yetib borib, u yerda potensial huquqbuzarlik omillarini aniqlash, bunda alohida e'tiborni esa muqaddam jinoyat sodir etgan va jinoyatchilikka moyilligi bo‘lgan xodimlarga qaratish, ya'ni kombinatda “Xodimbay” ishlash tizimini joriy qilish talab qilinadi.
Huquqbuzarlik va jinoyatga sabab bo‘layotgan oilaviy, ijtimoiy, moddiy, moliyaviy va psixologik muammolarni hal qilishga, har bir xodimda “jinoyatchilik, va xususan korrupsiyaga qarshi immunitet”ni bolalikdan shakllantirishga alohida e'tibor qaratiladi.
Kombinatda har bir sodir etilgan “jinoyatga jazo muqarrar”ligini so‘zsiz ta'minlash, jabrlangan fuqarolarning, ishchi va xodimlarning huquq va manfaatlarini ishonchli himoya qilish choralarini yanada kuchaytiriladi.
Kombinat tizimida va kombinat xodimlari ishtirokida sodir etilgan jinoyatlarni har kuni tezkor tahlil qilib, bartaraf etish va oldini olish bo‘yicha manzilli chora va tadbirlar belgilanib, kunlik so‘rov va nazorat tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Kombinatda jinoyatchilikning oldini olish va korrupsiyaga qarshi kurashishda ilm-fan yutuqlaridan yanada kengroq foydalaniladi. Zamonaviy axborot texnologiyalari imkoniyatlari kengroq joriy etilib, sohani yalpi raqamlashtirish, kombinat va uning tarkibiy tuzilmalarida korrupsiyaga qarshi murosasizlik muhitini shakllantirishning barcha choralari ko‘riladi.
Korrupsiyaga imkon berayotgan barcha omillar, tub sabablarni aniqlash uchun eng chekka hududlarda joylashgan sexlar, konlar, zavod va fabrikalarning faoliyati o‘rganiladi.
Ijtimoiy so‘rovnomalar, ochiq muloqot va uchrashuvlar tashkil qilib, xodimlarning e'tirozlari, fikr va takliflarini doimiy ravishda o‘rganadigan yaxlit va yakuniy natijaga yo‘naltirilgan tizim tashkil etiladi.
Shu orqali, kombinat tizimidagi mavjud “korrupsiyaviy tuynuk”larni aniqlab, ularni tag-tomiri bilan yo‘q qilish  bo‘yicha manzilli choralar ko‘riladi.
Bu borada ayni vaqtda tegishli vazirlik va idoralar bilan korrupsiyaviy omillarni birgalikda bartaraf qilish bo‘yicha yo‘l xaritalari va dasturlar ishlab chiqilmoqda, ularning ijrosi endilikda alohida nazoratga olinadi.
Kombinatning moliyaviy mablag‘laridan maqsadli, oqilona va samarali foydalanish, xaridlarni amalga oshirishda qonuniylik va raqobatni ta'minlash, bo‘lajak hamkor va sheriklarni tanlashda esa “lozim darajada ehtiyotkorlik qilish” qoidalariga qat'iy amal qilinadi. Kombinat tasarrufidagi yer maydonlari, bino va inshootlar, mol-mulklar boshqa aktivlarni ijaraga berish yoxud tasarruf etishda qonuniylik va kombinat manfaatlarini ishonchli himoya qilishni ta'minlash, investitsiya va pudrat loyihalarini amalga oshirishda korrupsiyaviy omillarni to‘liq bartaraf etish choralari ko‘riladi.
Nomzodlarni ishga qabul qilish, ularni tekshirish, xodimlarni yuqori lavozimlarga ko‘tarish, mehnatga haq to‘lash, moddiy rag‘batlantirish, xodimlarga imtiyoz va preferensiyalar taqdim etish kabi yo‘nalishlarda, ishchi va xodimlar hamda aholini eng ko‘p bezovta va haqli e'tiroziga sabab bo‘layotgan suiiste'molchilik va byurokratik to‘siqlarning oldi olinadi.
Kombinat faoliyatida qonuniylikni ta'minlash endilikda har bir katta va kichik rahbarning “vijdon ishi” bo‘ladi. Kombinat faoliyatida ochiqlik va shaffoflikni ta'minlash, kombinat faoliyatining barcha soha va yo‘nalishlarini raqamlashtirish, hisobdorlikni oshirish, inson omilini keskin qisqartirish choralariga esa alohida mas'uliyat bilan yondashiladi.
Shu bois, xodimlarning bilimini, dunyoqarashi, ongu tafakkurini rivojlantirish, har bir xodimning ma'naviy salohiyatini yuksaltirish choralarini birgalikda tegishli davlat idoralari va huquq-tartibot organlari xususan, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi, Bosh prokuratura, xavfsizlik va ichki ishlar idoralari, sud organlari hamda diniy muassasalar bilan hamkorlikda izchil davom ettiramiz.
Tadbir davomida kombinatda korrupsiyaga qarshi kurashish borasida amalga oshirilayotgan ishlarga ham to‘xtalib o‘tildi. 2024-yil yakuni bilan OKMKning korrupsiyaga qarshi kurashish yo‘nalishidagi faoliyati “Samaradorlik reytingi”da indikatorlarga muvofiq baholanib, Korrupsiyaga qarshi kurashish Agentligi hamda Mustaqil ekspertlar tomonidan “Yaxshi” deb baholangani va  Kombinat  o‘z  tarixida  ilk  marotaba  100 ballik imkoniyatdan 85 ball to‘plashga erishgani, Samaradorlik  reytingida  Kombinat  45ta  pog‘onaga (2023-yil yakuni bilan – Kombinat 69-o‘rinda  bo‘lgan edi) yuqorilab ilk marotaba “Yashil  guruhga” o‘tganligi, natijada ballar  bo‘yicha  o‘sish ko‘rsatkichi 21 ballni tashkil (2023-yilda – 64 ball to‘plangan edi) qilgani alohida qayd etildi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish maqsadida maxsus ishlab chiqilgan qoida va majburiyatlar “Olmaliq KMK”AJning 2024-yilda imzolangan barcha ya'ni 10016 dona shartnoma va kontraktlarning har biriga kiritilishi to‘liq ta'minlandi.
“Kontragentlarni tekshirish to‘g‘risida”gi Nizomga muvofiq, kontragentlarni tekshirish ishlari “tender”, “eng yaxshi taklifni tanlash” va “to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar” kabi xaridlar turlari bo‘yicha “Forensic Audit” hamda “Due  Diligence”, “Know your Customer/Client” ya'ni, Soliq kodeksining 15-moddasiga asosan, “Lozim darajada ehtiyotkorlik qilish”ni qoidasi ta'minlash maqsadida, yuqorida qayd etilgan shartnomalar turlari bo‘yicha 180 dona shartnomalar bo‘yicha kombinatning bo‘lajak hamkorlari va kontragentlari kompleks tekshiruvlardan o‘tkazilishi ta'minlandi.
Ayni vaqtda, Kombinat tomonidan “ISO 37001:2016 – “Pora olish va pora berishga qarshi boshqaruv tizimlari – Foydalanish uchun talablar va tavsiyalar” Xalqaro standarti talablariga muvofiqlikni tasdiqlovchi Xalqaro sertifikatni qo‘lga kiritish ishlari o‘zining yakuniy pallasida izchil amalga oshirilmoqda.
Tadbirda OKMK boshqaruv raisi Abdulla Xursanov har bir rahbar va ishchi-xodim o‘z ishiga halol, vijdonan yondashsa, Qonun va qoidalarga qat'iy rioya etsa, o‘zganing huquqini, sha'ni va qadr qimmatini, mol-mulki daxlsizligini hurmat qilsa, bu ishlar ham qonuniy, ham insoniy burch ekanligini doimo yodda tutsa kombinat korrupsiyadan holi sohaga aylanishini alohida ta'kidlab o‘tdi.

+998 71 619 23 33As it is known, on March 5 of this year, a meeting of the National Anti-Corruption Council was held under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev, at which specific tasks were identified. In order to implement them, on April 21, 2025, Resolution of the President “On measures to ensure independence and improve the efficiency of internal anti-corruption units in government agencies and organizations” was adopted.
In order to fulfill the tasks outlined at the meeting, as well as to widely explain the essence and significance of this resolution, a corresponding event was held on May 19 of this year at the central office of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex.
The meeting was chaired by Abdulla Khursanov, Chairman of the Management Board of Almalyk MMC JSC. The management of the complex, heads of structural divisions, heads of services and others took part in it.
In the meeting, Shukhrat Juraev, Acting Head of the Compliance Service of Almalyk MMC JSC, made a report on the work done to combat corruption at the complex. He also highlighted in detail the tasks outlined during the meeting of the National Council and in the resolution.
- "We fully support the initiative of the head of our state to introduce a strengthened order to prevent crimes and create a stable anti-corruption environment for the stable development of the country," said Sh. Juraev. — The President emphasized the need to focus not on the consequences of crimes, but on identifying and eliminating their root causes and factors. Particular attention is paid to effective coordination and strengthening cooperation between law enforcement agencies and the general public. Now, every person in charge at the complex must go down to the level of the structural division and work with each employee, identifying potential factors for violations. Special attention should be paid to employees who have previously committed crimes or are prone to offenses. In this regard, it is planned to introduce the “Xodimbay” system (a personal approach to each employee).
Particular attention will be paid to solving family, social, property, financial and psychological problems that contribute to offenses and crime, as well as to developing “immunity” to crime and, in particular, corruption in each employee from childhood.
The inevitability of punishment for every crime committed at the complex will be ensured. Measures to reliably protect the rights and interests of affected citizens, workers and employees will also be strengthened.
Crimes committed within the system of the complex or with the involvement of its employees will be analyzed promptly on a daily basis. Based on the data obtained, targeted measures for their elimination and prevention will be determined, while a mechanism for daily inquiries and monitoring will be established.
The scientific approach will be used more widely in combating crime and corruption at the complex. Modern information technologies are being widely introduced, full digitalization of activities is being carried out, and measures are being taken to create an atmosphere of zero tolerance for corruption at all levels of the complex.
The activities of workshops, mines, plants and factories located even in the most remote areas will be studied to identify the factors contributing to corruption and its underlying causes.
A comprehensive system focused on the final result will be created, which will continuously study the opinions, complaints and suggestions of employees through social surveys, open dialogues and meetings.
Through this approach, it is planned to identify all existing “corruption loopholes” at the enterprise and take targeted measures to completely eliminate them.
Currently, “roadmaps” and programs are being developed jointly with relevant ministries and Administrations to eliminate factors contributing to corruption. The implementation of these programs will be under special control.
Targeted, rational and efficient use of financial resources of the complex will be ensured, as well as compliance with the rule of law and principles of competition in procurement. The principle of “due diligence” will be strictly observed when selecting future partners and contractors.
Compliance with legislation and reliable protection of the interests of the enterprise will be ensured in leasing or disposing of land plots, buildings, structures, property and other assets on the balance sheet of the complex. Measures will also be taken to completely eliminate corruption factors in the implementation of investment and contracting projects.
Abuses and bureaucratic barriers in such matters as hiring, screening of candidates, promotion, payroll, financial incentives, and the provision of benefits and preferences will be eliminated.
From now on, ensuring the legality of activities of complex will be a matter of conscience for every manager, regardless of his or her level. Particular attention will be paid to ensuring openness and transparency of the enterprise’s operations, digitalization of all areas and areas of its activities, increasing accountability and minimizing the influence of the human factor.
In this regard, work on developing the knowledge, world outlook, awareness and mentality of employees, on increasing their spiritual potential will be continued in close cooperation with the relevant government agencies and law enforcement agencies, in particular with the Anti-Corruption Agency, the Prosecutor General's Office, security and internal affairs agencies, the judicial system, as well as with religious institutions.
During the meeting, it was also noted what kind of specific steps have already been taken at the complex related to anti-corruption activities. According to the results of 2024, the activities of Almalyk MMC JSC in combating corruption was assessed as "good" based on the indicators of the "Efficiency Rating" compiled by the Anti-Corruption Agency and independent experts. For the first time in the history of the complex, it scored 85 points out of a possible 100, moving up 45 positions at once (at the end of 2023, the complex was in 69th place) and for the first time it was listed in the “green group”. Thus, the increase in points was 21 points (64 points were scored in 2023).
In order to combat corruption, all new rules and obligations were included in each of the 10,016 contracts and agreements made by Almalyk MMC JSC in 2024.
Pursuant to the Regulation “On the Verification of Counterparties”, comprehensive verifications of future partners and counterparties had been conducted for 180 contracts in line with such types of procurements like tenders, selection of the best offer and direct contracts. In thisregards, the methods “Forensic Audit”, “Due Diligence” and “Know Your Customer/Client” were used in accordance with Article 15 of the Tax Code, which means that the principle of “due diligence” was observed.
Currently, the complex is completing the process of obtaining an international certificate of compliance with the requirements of ISO 37001:2016 standard — "Anti-bribery management systems — Requirements with guidance for use".
At the end of the meeting, Abdulla Khursanov, Chairman of the Management Board of Almalyk MMC JSC, emphasized that if every manager and employee performs their work honestly and in good faith, strictly adheres to laws and regulations, respects the rights, honor and dignity of others, as well as the inviolability of other people's property, a transparent anti-corruption environment will be created at our complex.