30 Sentyabr 2024, 10:15 2172
Tarixdan ma’lumki korrupsiyaning paydo boʻlishi insoniyatning uzoq oʻtmishiga borib taqaladi. Uzoq oʻtmishga ega boʻlgan bu illatni bartaraf etish har birimizdan ulkan jasorat va sobitqadamlikni talab qiladi.
Hurmatli Prezidentimizning tashabbuslari bilan “Inson qadri uchun” davlat dasturi doirasida amalga oshirilayotgan islohotlar, ya’ni inson huquqlari va manfaatlarini soʻzsiz taʼminlash hamda faol fuqarolik jamiyatini shakllantirishga qaratilgan islohotlar doirasida jamiyat hayotining barcha jabhalarida, soha va yoʻnalishlarda korrupsiyaga qarshi murosasiz munosabatda boʻlish muhitini shakllantirish jadal suratlarda amalga oshirilmoqda.
Soʻnggi yillarda Oʻzbekistonning “Korrupsiyani idrok qilish” xalqaro reytingidagi oʻrni muttasil va barqaror ravishda yuksalib borayotganligi, Aksilkorrupsiyaviy yoʻnalishda faoliyat olib boruvchi yirik olimlar va xalqaro expertlar ishtirokidagi eng nufuzli va yirik anjuman va forumlarni oʻtkazish uchun aynan Oʻzbekiston tanlanayotganligi bunga yaqqol misol boʻla oladi.
Korrupsiyaning har qanday koʻrinishiga murosasiz munosabatda boʻlish Kombinat tizimida faoliyat olib borayotgan har bir rahbardan tortib oddiy ishchi xodimning kundalik hayot tarziga aylanishi kerak.
Halollik, vatanparvarlik va shaxsiy masʼuliyatni oʻz faoliyatining asosiy qoidasiga aylantirgan holda, berilgan barcha vazifa va topshiriqlarni vijdonan, xolis va yuksak professional darajada amalga oshirish hayot tarzimizga aylanishi lozim.
Shu nuqtayi nazardan, “Olmaliq KMK” AJ ijro apparati hamda barcha tarkibiy korxonalarda korrupsiyaning oldini olish choralarini koʻrish, uni keltirib chiqarishi mumkin boʻlgan sabab va sharoitlarni barvaqt aniqlash va  bartaraf etish boʻyicha ma’sul idoralar bilan hamkorlikda samarali tizim bosqichma-bosqich shakllantirilmoqda.
Kombinat va uning tizimida korrupsiyaga qarshi kurashish, uning oldini olish, korrupsiyaviy xavf-xatarlarni baholash, manfaatlar toʻqnashuviga yoʻl qoʻymaslik, uning oldini olish va bartaraf etish, xaridlarni amalga  oshirishda, xodimlarni tanlash va  yuqori lavozimlarga tayinlashda, Kombinat moliya hoʻjalik faoliyatining ochiqlik va shaffofligini taʼminlash, ushbu  jarayonlarga ilgʻor texnika va texnologiyalarni joriy etish, korrupsiyaga qarshi kurashishning huquqiy va institutsional bazasini muntazam takomillashtirish Kombinat rahbarlarining va barcha xodimlarining asosiy maqsadi sifatida belgilangan.
Oʻtgan davr mobaynida Kombinatda amalga oshirilgan raqamlashtirish va avtomatlashtirish yordamida sotuvlar va xaridlarni amalga oshirish jarayonlari shaffof va ochiq jarayonlarga aylantirildi.
Rahbar va muhandis-tehnik xodimlarning lavozim yoʻriqnomalarida, boʻlinmalar, korxonalar, sexlarning Nizomlarida belgilangan funksiya va vazifalar korrupsiyaga moyillik darajasini aniqlash maqsadida yalpi tahlil va xatlovdan oʻtkazildi. Korrupsiyaviy holatlarning yuzaga kelishini keskin cheklash maqsadida aniqlangan barcha xatarlar ularning havflilik darajasidan kelib chiqqan holda toifalarga ajratildi va tizimlashtirildi.
Aniqlangan korrupsiyaviy havf-xatarlarni bartaraf etishga qaratilgan aniq va tizimli chora-tadbirlar belgilab olindi, ularning ijrosini ta’minlash alohida va tizimli nazoratga olish tartibi joriy etildi.
Rudani qazib olishdan tortib, uni yuklash, tashish, qayta ishlash, zavod va fabrikalariga, sexlariga yetkazib berish, tayyor va yarim tayyor  mahsulotlarni ishlab chiqarishning barcha bosqichlaridagi jarayonlar 70 foyizga  raqamlashtirildi, buning natijasida ishlab chiqarish  jarayonlaridagi  yoʻqotishlar hajmini 54,5 foyizga kamaytirishga erishildi, Kombinat xodimlari bilan kontragentlar oʻrtasidagi oʻzaro munosabatlarda inson omilini keskin cheklashga erishildi, ulkan tizim hoʻjalik faoliyatini shaffof qilishga mustahkam zamin yaratildi.
Kombinatda joriy etilgan “Korrupsiyaga qarshi boshqaruv tizimi”ni “ISO 37001:2016 korrupsiyaga qarshi kurashish menejmenti” xalqaro standarti talablariga muvofiqlashtirish ishlari ham izchil davom ettirilmoqda va ushbu yil yakuniga  qadar Xalqaro sertifikatni qoʻlga kiritish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, Kombinat va uning tarkibiy tuzilmalari Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti (OECD) Monitoring guruhining auditidan oʻtkazildi va Kombinatda amalga oshirilgan ishlar xalqaro tashkilot tomonidan munosib baholandi.
Kombinat rahbariyati korrupsiyaga qarshi kurashish va korrupsiyaviy holatlarning barvaqt oldini olishda keng jamoatchilik nazoratiga tayanadi, fuqarolar hamda tadbirkorlik subyektlarining ushbu muhim yoʻnalishdagi faolligi hamda tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlaydi.
Kombinat xodimlarining korrupsiya va korrupsiyaga oid boshqa huquqbuzarlik holatlariga aloqadorligi yuzasidan maʼlumotlarga ega boʻlgan fuqarolar va hodimlar oʻz murojaatlarini Kombinat Komplaens-nazorat xizmatining 93-182-24-22, 93-182-09-04 telefon raqamlariga yoki  stop.corruption@agmk.uz  elektron pochta manziliga toʻgʻridan-toʻgʻri yoʻllashlari mumkin.
Kombinat ijro apparati hamda tarkibiy korxonalarda korrupsiyaning oldini olish choralarini koʻrish, uning kelib chiqish sabab va sharoitlarini barvaqt aniqlash va bartaraf etish borasidagi ishlar kelgusida ham izchillik bilan davom ettirilishiga kafolat beraman.
Fursatdan foydalangan holda, Kombinat tizimida mehnat qilayotgan har bir rahbar va muhandis-tehnik xodimni korrupsiya holatlarining har qanday koʻrinishlariga nisbatan murosasiz munosabatda boʻlishga hamda oʻz xizmat va lavozim vazifa va burchini vatanga sadoqat bilan, halol va xolis bajarishga chaqirib qolaman.
Zero, Davlatimiz rahbarimiz ta’kidlaganlaridek, “Korrupsiyaga qarshi kurashish va uning oldini olish har bir sof vijdonli inson, demokratik jamiyat va davlatning muqaddas burchidir”.

+998 71 619 23 33Из истории известно, что возникновение коррупции уходит корнями в далекое прошлое человечества. Устранение этого зла, имеющего далекое прошлое, требует от каждого из нас огромного мужества и настойчивости.
В рамках проводимых инициатив Уважаемого Президента в рамках государственной программы “За достоинство человека” реформ, направленных на безоговорочное обеспечение прав и интересов человека и формирование активного гражданского общества, динамично осуществляется формирование атмосферы бескомпромиссного отношения к коррупции во всех сферах, сферах и направлениях общественной жизни.
Ярким примером является то, что в последние годы роль Узбекистана в международном рейтинге “восприятие коррупции” неуклонно и неуклонно растет, и именно Узбекистан выбирается для проведения самых престижных и крупных конференций и форумов с участием крупных ученых и международных экспертов, ведущих антикоррупционную деятельность.
Бескомпромиссное отношение к любым проявлениям коррупции должно стать повседневным образом жизни каждого руководителя, работающего в комбинированной системе, от рядового работника до рядового работника.
Добросовестное, беспристрастное и высокопрофессиональное выполнение всех поставленных задач и задач должно стать нашим образом жизни, сделав честность, патриотизм и личную ответственность главным правилом своей деятельности.
В связи с этим постепенно формируется эффективная система во взаимодействии с исполнительным аппаратом АО ”Алмалыкский ГМК" и ответственными органами по принятию мер по предупреждению коррупции на всех структурных предприятиях, раннему выявлению и устранению причин и условий, которые могут ее спровоцировать.
Борьба с коррупцией в комбинате и его системе, ее предупреждение, оценка коррупционных рисков, предотвращение конфликта интересов, его предупреждение и устранение, обеспечение открытости и прозрачности финансово-хозяйственной деятельности комбината при осуществлении закупок, подборе и назначении на руководящие должности, внедрение в эти процессы передовых технологий и технологий, систематическое совершенствование правовой и институциональной базы противодействия коррупции определено как основная цель руководителей и всего персонала комбината.
За прошедший период с помощью оцифровки и автоматизации, реализуемых на комбинате, процессы осуществления продаж и закупок были преобразованы в прозрачные и открытые процессы.
Функции и задачи, установленные должностными инструкциями руководителей и инженерно-технических работников, уставами подразделений, предприятий, цехов, подвергались совокупному анализу и переписке с целью определения степени коррупционной восприимчивости. В целях жесткого ограничения возникновения коррупционных ситуаций все выявленные риски классифицированы и систематизированы в зависимости от степени их опасности.
Определены конкретные и системные меры, направленные на устранение выявленных коррупционных рисков, введен особый и системный контроль за их исполнением.
Процессы на всех стадиях производства готовой и полуфабрикатов, начиная с добычи руды, ее погрузки, транспортировки, переработки, доставки на заводы и на фабрики, в цеха, оцифрованы на 70 процентов, в результате чего достигнуто снижение объема потерь в производственных процессах на 54,5 процента,достигнуто резкое ограничение человеческого фактора во взаимодействии работников комбината с контрагентами, огромная система создала прочную основу для прозрачности хозяйственной деятельности.
Последовательно продолжается работа по приведению внедренной на комбинате “системы антикоррупционного управления”в соответствие с требованиями международного стандарта “ISO 37001:2016 антикоррупционный менеджмент”, и к концу этого года планируется получение международного сертификата.
Кроме того, комбинат и его структурные подразделения прошли аудит мониторинговой группы Организации экономического сотрудничества и развития (ОЭСР), а работа, проделанная на комбинате, была должным образом оценена международной организацией.
Руководство комбината опирается на широкий общественный контроль в борьбе с коррупцией и раннем предупреждении коррупционных ситуаций, поддерживает активность и инициативы граждан и субъектов предпринимательства в этом важном направлении.
Граждане и работники, имеющие сведения о причастности работников комбината к коррупции и другим коррупционным правонарушениям, направляют свои обращения по телефонам службы комплаенс-контроля комбината 93-182-24-22, 93-182-09-04 или stop.corruption@agmk.uz они могут напрямую перенаправить на адрес электронной почты.
Гарантирую, что работа по принятию мер по предотвращению коррупции в исполнительном аппарате комбината и на структурных предприятиях, раннему выявлению и устранению причин и условий ее возникновения будет продолжена последовательно и в дальнейшем.
Пользуясь случаем, я призываю каждого руководителя и инженерно-технического работника, работающего в системе комбината, бескомпромиссно относиться к любым проявлениям коррупции, добросовестно и честно выполнять свои служебные и должностные обязанности перед Родиной.
Ведь, как подчеркнул глава нашего государства, “борьба с коррупцией и ее предупреждение-священный долг каждого чистосердечного человека, демократического общества и государства”.