14 Aprel 2025, 8:29 2508
Chunonchi, Kombinatning Korrupsiyaga qarshi kurashish Siyosati, Odob-ahloq Kodeksi, "Kontragentlarni tekshirish tartibi to‘g‘risida"gi Nizom, "Manfaatlar to‘qnashuvini aniqlash va bartaraf etish to‘g‘risida"gi Nizom, Sovg‘alar olish va berish Siyosati, "Xizmat tekshiruvlarini o‘tkazish to‘g‘risida"gi Nizom, Ishga qabul qilinayotgan nomzodlarni tekshirish tartibi, "Monopoliyaga qarshi komplayens" Nizomi, Informatorlarni moddiy rag‘batlantirish va himoya qilish to‘g‘risidagi Reglament kabi hujjatlarni alohida qayd etish mumkin.
2024-yilning so‘ngida  (dekabr oyida) qo‘shimcha ravishda, yana 8 dona yangi ichki lokal normativ hujjatlar loyihalari ishlab chiqildi va ayni vaqtda ushbu  hujjatlar  Kuzatuv kengashiga tasdiqlash uchun taqdim  etildi.
PQ-81-son Qarori asosida, 2024-yil yakuni bilan “Olmaliq KMK” AJning korrupsiyaga qarshi kurashish yo‘nalishidagi faoliyati “Samaradorlik reytingi”da indikatorlarga muvofiq baholanib, Korrupsiyaga qarshi kurashish Agentligi hamda Mustaqil  ekspertlar tomonidan “Yaxshi” deb baholandi va 100 ballik imkoniyatdan 85 ball to‘plashga erishildi. O‘sish  ko‘rsatkichi  21 ballni  tashkil  qildi (2023-yilda – 64 ball to‘plangan edi).
2024-yil davomida, Kombinatning barcha faoliyat yo‘nalishlarini qamrab olgan holda, 18 tarkibiy tuzilmalarda jami 279 ta funksiya va vazifalar, shuningdek, biznes jarayonlar, tartib taomillar  ularning korrupsiyaviy xavf-xatarlarga moyillik darajasi  baholashdan  o‘tkazildi.
Baholash yakunlariga ko‘ra, “Olmaliq KMK” AJning Korrupsiyaga qarshi kurashish Dasturi, Korrupsiyaga moyil Lavozimlar ro‘yxati, Korrupsiyaviy xavf-xatarlar Xaritasi kabi hujjatlar  to‘plami  tasdiqlandi va aniqlangan xavf-xatarlarni bartaraf etish choralari izchil amalga oshirilmoqda.
Baholash natijalariga ko‘ra, jami baholangan funksiyalardan 269 tasida xatarlar darajasi “maqbul (past)” deb, 2 tasida “o‘rtacha” deb va 8ta funksiyalarda xatarlar darajasi yuqori deb e'tirof etildi.
2024-yil davomida, jami 200 nafardan ziyod Kombinat xodimlari korrupsiyaga qarshi bilimlarni oshirish bo‘yicha maxsus kurslarda o‘qitildi.
Ixtisoslashtirilgan o‘quv kurslari Huquqni muhofaza qilish Akademiyasi, Yuristlar malakasini oshirish markazi hamda Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligining yuksak malakali mutaxassislarini jalb qilgan holda tashkil qilindi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish maqsadida maxsus ishlab chiqilgan qoida va majburiyatlar “Olmaliq KMK”AJning 2024-yilda imzolangan barcha ya'ni 10016 dona shartnoma va kontraktlarning har biriga  kiritilishi to‘liq ta'minlandi.
“Kontragentlarni tekshirish to‘g‘risida”gi Nizomga muvofiq, kontragentlarni tekshirish ishlari “tender”, “eng yaxshi taklifni tanlash” va “to‘g‘ridan-to‘g‘ri shartnomalar” kabi xaridlar turlari bo‘yicha “Forensic Audit” hamda “Due Diligence”, “Know your Customer/Client” ya'ni, Soliq kodeksining 15-moddasiga asosan, “Lozim darajada ehtiyotkorlik qilish” qoidasini ta'minlash maqsadida, yuqorida qayd etilgan shartnomalar turlari bo‘yicha 180 nafar shartnomalar bo‘yicha  Kombinatning bo‘lajak hamkorlari va kontragentlari kompleks tekshiruvlardan o‘tkazilishi  ta'minlandi.
O‘tgan 2024-yilda 1253 nafar yangi xodimlar Kombinat hamda uning tarkibiy  bo‘linmalariga ishga qabul qilindi. Ta'kidlash joizki, barcha 1253 ta mehnat shartnomalariga Xodimlar zimmasiga aksilkorrupsiyaviy majburiyatlar yuklatildi. Ushbu xodimlar Kombinatning aksilkorrupsiya yo‘nalishidagi barcha muhim  hujjatlarining mazmun va mohiyati  bilan shaxsan tanishtirildi.
Ayni vaqtda, Kombinat tomonidan “ISO 37001:2025 – “Pora olish va pora berishga qarshi boshqaruv tizimlari – Foydalanish uchun talablar va tavsiyalar” Xalqaro standarti talablariga muvofiqlikni tasdiqlovchi Xalqaro sertifikatni olish ishlari izchil amalga oshirilmoqda.
Aziz hamkasblar, hurmatli mehmonlar Kombinatimizning ahil va mehnatkash jamoasi!
Albatta, Kombinat va uning tizimida, 50 dan ziyod korxona va sexlarda, 40 dan oshiq turli millat va elat vakillari ishlaydigan 35 ming kishilik yirik va strategik ahamiyatga ega bo‘lgan “Olmaliq KMK”AJda  jinoyatchilik va korrupsiyaning oldini olishda, tizimda qonuniylikni ta'minlashda, Boshqaruv rahbari sifatida men eng avvalo halol va fidoyi ishchi xodimlarimizga, jamoatchilik faollariga, har bir vijdonli va iymonli fuqaroning xayrixohligi, hamjihatligi va albatta faol ko‘magiga suyanaman.
Aminmanki, biz kuchlarimizni birlashtirsak, bir yoqadan bosh chiqarsak albatta birgalikda Kombinatimizni korrupsiyadan holi sohaga aylantira olamiz.
Qonun va qoidalarga qat'iy rioya etish, o‘zganing huquqini, sha'ni va qadr qimmatini, mol-mulki daxlsizligini hurmat qilish, ham qonuniy, ham insoniy burchimiz ekanini har birimiz doimo yodda tutishimiz zarur.
Agarda har bir xodim va oddiy fuqaro jonajon Kombinatimizni jinoyatchilikdan, korrupsiyadan xoli, tinch va xavfsiz sohaga aylantirishga o‘z hissasini qo‘shsa, barchamiz bir tanu bir jon bo‘lib, birgalikda bu illatlarga  kurashsak ko‘zlangan maqsadimizga albatta erishamiz.

+998 71 619 23 33Уважаемые работники и руководящий состав Алмалыкского горно-металлургического комбината!
Во исполнение решения Единственного акционера АО «Алмалыкский ГМК» №26/08 от 21 мая 2021 года в центральном аппарате Комбината была создана Служба комплаенс-контроля, включающая шесть штатных единиц, с целью эффективной профилактики коррупционных проявлений.
По состоянию на 25 марта 2025 года на Комбинате утверждено 18 внутренних нормативных документов, направленных на противодействие коррупции. В числе ключевых следует отметить: Политику по противодействию коррупции, Кодекс этики, Положение о проверке контрагентов, Положение о выявлении и предотвращении конфликта интересов, Политику в отношении получения и дарения подарков, Порядок проведения служебных проверок, Регламент проверки кандидатов при приёме на работу, Положение по антимонопольному комплаенсу, а также Регламент по поощрению и защите информаторов.
Дополнительно, в декабре 2024 года были разработаны проекты еще восьми внутренних локальных нормативных документов, которые в настоящее время находятся на рассмотрении Наблюдательного совета.
По итогам 2024 года в соответствии с Постановлением №ПП-81 деятельность АО «Алмалыкский ГМК» в области противодействия коррупции была оценена по индикаторам «Рейтинга эффективности». Агентство по противодействию коррупции совместно с независимыми экспертами присвоили оценку «Хорошо». Комбинат набрал 85 баллов из 100 возможных, что на 21 балл выше по сравнению с 2023 годом (64 балла).
В течение 2024 года была проведена комплексная оценка 279 функций и задач, а также бизнес-процессов в 18 структурных подразделениях Комбината с точки зрения подверженности коррупционным рискам.
По итогам оценки утверждён ряд ключевых документов: Программа по противодействию коррупции, Перечень коррупционно-опасных должностей, Карта коррупционных рисков. В соответствии с ними последовательно реализуются меры по устранению выявленных рисков.
Оценка показала, что в 269 функциях уровень риска признан «допустимым (низким)», в 2 — «средним» и в 8 функциях — «высоким».
В целях повышения антикоррупционной компетенции в 2024 году более 200 сотрудников прошли обучение на специализированных курсах, организованных с участием Академии правоохранительных органов, Центра повышения квалификации юристов и специалистов Агентства по противодействию коррупции.
С целью внедрения антикоррупционных норм соответствующие правила и обязательства были включены во все 10 016 договоров и контрактов, заключённых Комбинатом в 2024 году.
В соответствии с Положением «О проверке контрагентов», в рамках процедур закупок — «тендер», «выбор наилучшего предложения» и «прямой договор» — были проведены проверки в формате Forensic Audit, Due Diligence и Know Your Customer/Client, с соблюдением принципа «должной осмотрительности» (в соответствии со статьей 15 Налогового кодекса). В результате комплексной проверки были проанализированы потенциальные партнёры и контрагенты по 180 договорам.
В 2024 году в Комбинат и его структурные подразделения приняты на работу 1 253 новых работника. Все они подписали трудовые договоры, содержащие антикоррупционные обязательства, и были лично ознакомлены с основными документами по противодействию коррупции, действующими на предприятии.
В настоящее время Комбинат целенаправленно работает над получением международного сертификата соответствия требованиям стандарта ISO 37001:2025 «Системы менеджмента противодействия коррупции. Требования и рекомендации по применению».
Уважаемые коллеги, дорогие гости, сплочённый и трудолюбивый коллектив Комбината!
Сегодня в структуре АО «Алмалыкский ГМК» функционируют более 50 предприятий и цехов, в которых трудятся более 35 тысяч человек – представители свыше 40 национальностей. В столь крупной и стратегически важной организации обеспечение законности, предупреждение преступности и коррупции — наша общая задача. Как руководитель, я искренне рассчитываю на честность и преданность наших работников, активность общественности, солидарность и участие каждого неравнодушного гражданина.
Уверен, объединив усилия и проявив единый подход, мы сможем создать на Комбинате рабочую среду, свободную от коррупции.
Строгое соблюдение законов и внутренних правил, уважение к правам, достоинству и имуществу других — наш не только правовой, но и нравственный долг. Об этом должен помнить каждый из нас.
Если каждый работник и гражданин внесёт свой вклад в создание безопасной, стабильной и справедливой среды на нашем родном предприятии, если мы станем единым целым в борьбе с негативными проявлениями — мы обязательно достигнем поставленных целей.
Уважаемые коллеги, объединим усилия в создании предприятие, в котором главенствуют закон и справедливость!