O'zbekiston Respublikasi geologiya sohasi xodimlari kuni munosabati bilan tabrik
Sizlarni kasb bayramingiz – O‘zbekiston Respublikasi geologiya sohasi xodimlari kuni bilan samimiy tabriklayman!
Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev tomonidan geologiya sohasiga qaratilayotgan e'tibor tufayli bugun mamlakatimizda ko‘plab istiqbolli konlar ochilmoqda. Kuni kecha davlatimiz rahbarining soha xodimlariga yoʻllagan tabriklarida ham 2016-2025 yillarda 1 ming 900 dan ziyod yangi konlar ochilgani ma’lum qilindi.
Darhaqiqat, sohaga qaratilayotgan e’tibor bugun oʻz mevasini bermoqda.  Yaqinda foydalanishga topshirilgan 3-mis boyitish fabrikasining ishga tushirilishida ham siz azizlarning munosib hissalaringiz bor.
Geologlarning mashaqqatli mehnati bilan qanchadan-qancha foydali qazilmalar, nodir metallar, qurilish materiallari, yer osti suvlari va konlar topilgan.
Aynan geologlar O‘zbekistonga tabiiy resurslarning eng boy mamlakat maqomini olishiga hamda foydali qazilmalarni qazib olish sohasida yetakchi mamlakatga aylanishiga ko‘mak berib, Respublikamiz iqtisodiy  poydevorini mustahkamlashga asos soldilar.
Shu tufayli bugun biz o‘z kasbiga sodiq bo‘lgan geologiya sohasining peshqadamlarini, geolog degan oliyjanob kasbni tanlagan va O‘zbekistonning ulkan tabiiy boyliklaridan xalqimizga foydalanishni ta'minlashda ko‘makdosh bo‘lgan, nafaqat yaqin o‘n yillikda balki strategik istiqbolda mamlakatimizning mineral xom-ashyo bazasini shakllantiradigan insonlarni sharaflamoqdamiz.
Kombinat geologlari tomonidan 2020-yildan buyon "Qalmoqqir" va "Yoshlik I" konlaridan keyin uchinchi o‘rinda turuvchi "Sari-Cho‘qqi" mis-porfir konida katta ishlar olib borilmoqda. Kon zaxiralari tugashi hisobga olinib ruda zaxiralarini ko‘paytirish va shu nomdagi karyerning ishlash muddatini uzaytirish imkoniyatini aniqlash maqsadida qo‘shimcha geologiya-qidiruv ishlarini o‘tkazish zarurati tug‘ildi. Kon yaqinida mis-porfirli rudalarni qo‘shimcha qidirish va ilg‘or ixtisoslashtirilgan qidiruv ishlarini o‘tkazish bo‘yicha tegishli loyiha tayyorlandi va ijobiy ekspertiza xulosasi olindi.  Dastlabki ma’lumotlarga ko‘ra, konni o‘zlashtirish yana 20 yilga oshishi kutilmoqda.
Kovuldi konining xomashyo bazasini ko‘paytirish va bo‘shayotgan quvvatlarni to‘ldirish maqsadida 2016-2022-yillarda yangi "Quyi-Kenjasoy" oltin konida geologiya-qidiruv ishlari olib borildi. Geologlarning hisob-kitoblariga ko‘ra, bu yerda foydali qazilmalarni qazib olish 10 yildan ortiq davom etadi. 2025-yilda ushbu konni ochish ishlari boshlandi. Ayni paytda kon-kapital ishlari davom etmoqda. Oltin tarkibli rudani qazib olish 2027-2028 yillarga mo‘ljallangan. Konning yon tomonlarida esa geologlar qo‘shimcha qidiruv ishlarini davom ettirmoqda.
Ushbu konning ochilishi tufayli Kovuldi oltin saralash fabrikasi qurilmoda. Yangi fabrika “Kovuldi” va “Quyi-Kеnjasoy” konlarida qazib olinadigan ma’danlarni qayta ishlashga mo‘ljallangan bo‘lib, yiliga 200 ming tonna хomashyodan qimmatbaho mеtallarni ajratib oladi.
Shuningdek, Chodak kon boshqarmasining bo‘shayotgan quvvatlarini to‘ldirish bo‘yicha ham ishlar olib borilmoqda. 2022-yildan boshlab geologlar tomonidan Qamchiq dovoni yaqinidagi Chotqol-Qurama tizmasida joylashgan va Chodak kon boshqarmasidan taxminan 60 kilometr uzoqlikda joylashgan "Chaqmoqtosh" konining oltin tarkibli rudalari zaxiralarini hisoblash bo‘yicha geologiya-qidiruv ishlari boshlandi. Ushbu kon XX asrda kashf etilgan, ammo ba’zi sabablarga ko‘ra o‘zlashtirilmagan. Olingan ma’lumotlarga ko‘ra, "Chaqmoqtosh" zaxiralari 10 yildan ko‘proqqa yetadi.
2021-yilda Xondiza konida yangi "Chinorsoy" polimetall ma’danlari koni ochildi. Geologlarning hisob-kitoblariga ko‘ra, 2027-2028-yillarda boshlanishi rejalashtirilgan uning ishlashi taxminan 40 yil davom etadi. Zaxiralarni ko‘paytirish maqsadida uning qanotlari va chuqur gorizontlarida geologiya-qidiruv ishlari davom ettirilmoqda. Ayni paytda uni ishlab turgan "Xondiza" koni bilan birgalikda o‘zlashtirish bo‘yicha loyihaning texnik-iqtisodiy asoslari ishlab chiqilmoqda.
O‘tkazilgan geologiya-qidiruv ishlari natijasida oltin, mis, kumush, qo‘rg‘oshin, rux zaxiralarini ko‘paytirish amalga oshirildi, shuningdek, o‘zlashtirishga jalb etiladigan bir nechta istiqbolli maydonlar ajratildi.
Ushbu konlarning ishlab chiqarishga jalb etilishi davlatimizning rivojlanishiga va iqtisodiyotining yanada o‘sishiga ijobiy ta'sir ko‘rsatib xalqimiz uchun yangi ishchi o‘rinlarini yaratish imkoniyatini beradi.
Kombinatimizda keng va muvaffaqiyatli qo‘llanilayotgan raqamlashtirish ishlari, zamonaviy dasturiy ta’minotlar, kon-geologiya axborot tizimlari geologlar ishida katta yordam berayotir. Natijada zarur hisob-kitoblarni tez, aniq, yanada sifatli bajarish, zaxiralarni baholash, foydali qazilmalarni qazib olishni nazorat qilish samaradoriligi oshirilmoqda.
Umuman olganda, kombinatimiz geologlari tomonidan geologiya-qidiruv ishlariga oid ko‘plab istiqbolli loyihalar amalga oshirib kelinmoqda.
Zamonaviy geoaxborot texnologiyalarini joriy etishning dolzarbligini hisobga olgan holda kombinatda ushbu soha uchun mutaxassislar malakasini oshirish va tayyorlashga katta e'tibor qaratilmoqda hamda keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilmoqda. Ilmiy-tadqiqot faoliyatini qo‘llab-quvvatlash maqsadida kombinat Geologiya fanlari universiteti bilan yaqindan hamkorlik qilib kelinmoqda.

Congratulations on the Day of Geological Workers of the Republic of Uzbekistan
I sincerely congratulate you on your professional holiday – Geology Workers' Day of the Republic of Uzbekistan!
Thanks to the attention and support of our President Shavkat Mirziyoyev, the new promising deposits are being discovered in Uzbekistan today. In his recent congratulatory address, the head of state noted that more than 1,900 new deposits were discovered between 2016 and 2025.
This is clear evidence that the attention to the industry is bearing fruit. The commissioning of Copper Processing Plant No. 3 is also the result of your dedicated work.
Due to the persistent work of geologists, the deposits of minerals, rare metals, building materials, and groundwater have been discovered. Your work has strengthened the country's economic foundation and contributed to Uzbekistan's transformation into one of the richest countries in natural resources and a leading player in the mining industry.
Today, we honor those who have chosen the decent profession of geology, whose work ensures the utilization of vast natural resources for the benefit of the people and shapes our country's strategic mineral resource base for decades to come.
Since 2020, the Complex geologists have been conducting the large-scale works at the “Sary-Cheku” copper-porphyry ore deposit. Additional exploration work has revealed the possibility of extending the quarry's lifespan by another 20 years.
From 2016 to 2022, the exploration was conducted at the new “Kuyi-Kenzhasoy” gold deposit, which will provide production for more than 10 years. The field development works began in 2025, and commercial gold ore production is planned for 2027-2028. Geologists are continuing additional exploration work at adjacent sites.
In this regard, a new gold extraction plant "Kauldy" is being built. It will process up to 200,000 tons of raw material per year, extracting precious metals from it.
In 2022, work began to estimate the gold ore reserves of the “Chakmoktosh” deposit in the Chatkal-Kurama Range, near the Kamchik Pass. According to preliminary data, its reserves will provide more than 10 years of production.
In 2021, the new polymetallic ore deposit "Chinorsoy" was discovered in Khandiza, with the estimated production life of approximately 40 years. The works are underway to increase reserves and develop a feasibility study for joint operation with the existing Khandiza deposit.
As a result of performed geological exploration, the reserves of gold, copper, silver, lead, and zinc have been significantly increased, and new promising areas for development have been identified.
Bringing these deposits into industrial development will have a positive impact on the development of our country and further economic growth, creating new jobs for our people.
Modern digital technologies, geographic information systems and software greatly assist your work, allowing you to perform calculations faster and more accurately, estimate reserves, and improve the efficiency of mineral extraction monitoring.
Overall, our Complex geologists are successfully implementing the numerous promising projects in the field of geological exploration. Given the relevance of implementing modern geographic information technologies, the Complex places great emphasis on improving the qualifications and training of specialists in this field, and extensive work is underway in this area. To support scientific research, the Complex closely collaborates with the University of Geological Sciences.
I am confident that your work and professionalism will continue to contribute to the development of the national economy, strengthening industrial production, and improving the quality of life.
Once again, I congratulate you on your professional holiday! I wish all representatives of the geology field good health, happiness, continued success, and family well-being!