+998 71 619 23 33Aziz hamkasb muhtarama opa-singillar!
Yurtimizga inson qalbiga shukronalik, hayotga zavq va muhabbat uyg‘otuvchi go‘zal bahor kirib keldi. Ona tabiatning mo‘jizakor bu fasli Siz opa-singillarimiz, mo‘'tabar onalarimiz bayrami bilan boshlanishi bejiz emas. Zero, mehr va muhabbat, ezgulik va go‘zallik haqida so‘z ketganda ko‘z oldimizda ayol-Onalarimiz siymosi gavdalanadi.
Nafislik va go‘zallik ramzi, vafo va sadoqat timsoli, hayotimizning fayzi va ko‘rki bo‘lgan Siz ayollarimiz tufayli turmushimiz go‘zal va mazmunli, xonadonlarimiz obod va nurafshondir.
Zamonaviy dunyoda ayolning rolini baholashning imkoni yo‘q, shu sababli ham uning salomatligi, jamoatchilik hayotida faol ishtirok etishi uchun imkoniyatlar yaratilishiga mamlakatimizda katta e'tibor qaratib kelinadi. Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyev raisligida 1-mart kuni xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash tizimi hamda ularning jamiyatdagi mavqeini yanada mustahkamlash masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazilgani buning yorqin isbotidir. Jumladan, ayollar ta'limini qo‘llab-quvvatlash dasturi ishlab chiqiladi, xususiy sektorda mehnat qilayotgan homilador ayollarga davlat tomonidan to‘lovlarni amalga oshirish tartibi joriy etiladi, tazyiq va zo‘ravonlikka uchragan ayollarni himoyalash kuchaytiriladi, shuningdek “Ishbilarmon ayollar” dasturi va ko‘plab hujjatlar qabul qilinadi, bu esa insoniyat go‘zal hilqatlarining yangi asosdagi hayotini ta'minlaydi.
Shuni mamnuniyat bilan ta'kidlashni istardimki, Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida faoliyat olib borayotgan 8 ming nafardan ziyod xotin-qizlarimiz erkaklar bilan yelkama-elka fidokorona mehnati, olijanob fazilatlari bilan davlatimiz tomonidan oldimizga belgilab berilgan ulug‘vor vazifalarni amalga oshirishda beqiyos hissa qo‘shib kelishmoqda.
Kon-metallurgiya sohasi sharafli, shu bilan birga eng mashaqqatli va fidoyilik talab etadigan sohadir. Shunga qaramay, barcha qiyinchiliklarni zimmasiga olib, chinakam matonat ko‘rsatib kelayotgan, o‘z kasbining haqiqiy jonkuyarlari bo‘lgan ayollarimiz bilan hamisha faxrlanamiz. Sizning fidokorona mehnatingiz har qancha tahsin va e'tirofga munosibdir.
Bugungi kunda kombinatimizda mehnat qilib kelayotgan xotin-qizlar orasida iqtidorli yetakchi liderlar yetishib chiqayotganligi ayollarimizning ijtimoiy-siyosiy hayotda ham faolligi tobora yuksalib borayotganligini hamda salohiyatli ayol-rahbar kadrlar zahirasi shakllanib kelayotganligini ko‘rsatmoqda. Kombinatda ayni paytda 1500 nafarga yaqin ayollarimiz rahbarlik lavozimlarida faoliyat olib borishadi.
Korxonamizda xotin-qizlarimiz hayoti va faoliyatiga tegishli masalalarni hal etishga, ularning ijtimoiy-siyosiy, iqtisodiy hayotimizda faolligini oshirishga alohida e'tibor qaratilmoqda.
Xususan ayollarimiz oilasi va farzandlari uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, ularni moddiy va ma'naviy qo‘llab-quvvatlash, muammolarini hal etish yo‘lida o‘tgan 2021-yilda sanatoriy-profilaktoriyda 742 nafar ayollar, shu jumladan, mehnat faxriylari va ishlamayotgan pensionerlar sog‘lomlashtirildi, O‘zbekiston sanatoriylarida 186 nafar xotin-qizlarimiz salomatliklarini tiklashdi.
Kombinat tasarrufida 16 ta maktabgacha ta'lim tashkilotlari faoliyat yuritib, ularda 3 ming nafardan ziyod jajji o‘g‘il-qizlar tarbiyalanishmoqda. Shuningdek, ishchi-xodimlarimizning 3100 nafardan ortiq o‘g‘il-qizlari kombinatning sog‘lomlashtirish oromgohlarida yozgi ta'til davrida maroqli va mazmunli hordiq chiqarishdi.
Bu kabi ezgu ishlarni izchil davom ettirish har doim sharafli burchimiz bo‘lib qoladi. Chunki, xotin-qizlarimiz hayotlaridan mamnun va rozi bo‘lsalar, baxtli hayot kechirsalar, bu - bizning, kombinatimizning baxtidir!
Ayollarning jamiyatdagi o‘rnini mustahkamlash, ularning huquq va erkinliklarini himoya qilish, mehnat munosabatlarida faolliklarini oshirish, ijtimoiy hayot sharoitlarini yaxshilash va sog‘lomlashtirish, farzandlari hordig‘ini tashkil etish va qo‘llab-quvvatlash borasida Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi senatining ayollar va gender tengligi qo‘mitasi tomonidan tashkil etilgan “Gender tenglik faoli” tanlovida “Gender tenglikni ta'minlashda eng faol tashkilot” nominasiyasida g‘olib deb topilgani eng yuqori e'tirof bo‘ldi.
Bayram arafasida “Olmaliq KMK” AJ tomonidan kombinatning barcha mehnatkash xotin-qizlari hamda ikkinchi jahon urushi va urush orti mehnat fronti ishtirokchilari bo‘lgan tabarruk onaxonlarimizga 700 ming so‘m miqdorida mukofot puli to‘lash to‘g‘risida qaror qabul qilindi. Bu ham o‘z o‘rnida fidoyi, mehnatkash hamkasb opa-singillarimizga bo‘lgan e'tibor va yuksak e'tirofdan dalolatdir.
Bugungi tezkor davr, shiddat bilan o‘zgarayotgan dunyo, Yangi O‘zbekistonimizda amalga oshirilayotgan tub islohotlar davrida kombinat jamoasi oldiga katta vazifalar qo‘yilmoqda. Albatta, bu ulug‘ vazifalarni amalga oshirishda Davlatimiz rahbari tomonidan olib borilayotgan adolatli ijtimoiy siyosatni izchil hayotga tatbiq etilishida Sizning alohida o‘rningiz va ishtirokingiz bor.
Ishonch bilan aytamanki, ko‘pming kishilik ahil, birdam va hamjihat jamoamiz Siz aziz opa-singillarimizning beqiyos ulushingiz bilan oldimizda turgan rejalar - yangi ishlab chiqarish korxonalarini ishga tushirish, eng zamonaviy texnologiyalarni amaliyotga tatbiq etish va jahon bozorida munosib o‘rin egallash kabi ulug‘vor vazifalarni sharaf bilan uddalaydi.
Barchangizga mas'uliyatli va sharafli mehnat yo‘lingizda mustahkam sog‘lik, kuch-quvvat, oilaviy xotirjamlik tilayman. Vatanimiz taraqqiyoti, xalqimiz tinchligi va farovonligi yo‘lidagi mehnatlaringizning zavqli rohatini ko‘rishingizni tilab qolaman!

С вами мы справимся со всеми задачами!
В нашу страну пришла прекрасная весна, которая наполняет человеческие сердца благо­дарностью, радостью и любовью к жизни. Не случайно это время обновления природы на­чинается с праздника наших дорогих матерей, сестер, спутниц жизни. Ведь когда речь заходит о доброте и любви, о великодушии и красоте, перед нами предстает облик самых дорогих нам женщин.
Жизнь прекрасна и значима благодаря на­шим женщинам, которые без преувеличения являются символами мира, верности, нежно­сти и в то же время силы и стойкости, а наши семьи – надежным тылом с уютным и теплым семейным очагом.
Роль женщины в современном мире невоз­можно переоценить, а потому ее здоровью, становлению, предоставлению новых возмож­ностей для активного участия в общественной жизни в нашей стране уделяется огромное вни­мание. Об этом свидетельствует и прошедшее 1 марта под председательством Президента Шавката Мирзиёева совещание по даль­нейшему совершенствованию системы под­держки женщин и дальнейшему укреплению их статуса в обществе, где были определены широкомасштабные меры по их поддержке. Так, разработаны мероприятия по женскому образованию, программа «Деловые женщины», внедрен порядок выплаты государством посо­бия по беременности женщинам, работающим в частном секторе, и многое другое¸ что по­зволит обеспечить жизнь наших женщин на качественно новом уровне.
С удовлетворением хочу отметить, что сейчас свыше 8 тысяч женщин, работающих на Алмалык­ском горно-металлургическом комбинате плечом к плечу с мужчинами, своим самоотверженным трудом вносят неоценимый вклад в реализацию поставленных перед нами государством высоких задач.
Горнодобывающая и металлургическая отрасли являются наиболее значимыми в промышленно­сти, но в то же время и наиболее трудоемкими. Идущие масштабные реформы и модернизация в этих отраслях страны требуют колоссальных знаний, сил и полной самоотдачи. И мы гордимся нашими женщинами, которые разделяют с нами трудности, порой проявляя настоящее мужество, являются истинными профессионалами на своих рабочих местах. Из их числа вырастают талант­ливые лидеры, что свидетельствует о повышении активности женщин в общественно-политической и экономической жизни страны, формируется резерв потенциальных женщин-руководителей. В настоящее время на руководящих должностях комбината работает около 1500 женщин.
На АГМК всегда уделялось и уделяется приори­тетное внимание решению вопросов, касающихся жизни и деятельности женщин. В целях создания благоприятных условий для семей и детей тру­жениц комбината, их материальной и моральной поддержки, решения их проблем в 2021 году в санатории-профилактории прошли оздоровление 742 женщины, в том числе ветераны труда и нера­ботающие пенсионеры, в санаториях Узбекистана восстановили свое здоровье 186 работниц.
В АО «Алмалыкский ГМК» на базе 16 дошколь­ных образовательных организаций созданы все условия для обеспечения здоровья, воспитания и подготовки к школе, которые посещают более 3 тысяч воспитанников. В пяти детских оздоро­вительных лагерях предприятия в летний сезон отдохнули почти 3100 детей наших тружеников.
Мы активно вели, и будем продолжать большую работу по улучшению условий труда женщин АГМК, по их поддержке: ведь счастливая, доволь­ная своей жизнью женщина – это счастье и радость в семье, хорошее настроение и полная самоотдача на производстве!
Высоким признанием проводимой на комбинате работе по улучшению социальных условий и оздо­ровлению, поддержку и содержательную организа­цию досуга женщин и их детей стало награждение Алмалыкского горно-металлургического комбина­та в номинации «Самая активная государственная организация в обеспечении гендерного равенства» национального конкурса «Активист гендерного равенства», организованного Комитетом Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопро­сам женщин и гендерного равенства.
В преддверии праздника руководством АО «Алмалыкский ГМК» было принято решение о выплате премии в размере 700 тысяч сумов всем труженицам комбината, а также материальной по­мощи участницам войны и трудового фронта. И это еще одно свидетельство внимания и высокого признания заслуг наших женщин.
В век стремительно и динамично меняющегося мира, в период осуществления кардинальных ре­форм по строительству Нового Узбекистана, перед коллективом АО «Алмалыкский ГМК» ставятся большие задачи. Без преувеличения отмечу, что в осуществлении всех наших благородных начи­наний, в последовательном претворении в жизнь проводимой Главой государства справедливой со­циальной политики вы принимаете самое активное участие и занимаете особое место в этом сложном, направленном на обеспечение нашего будущего процессе.
С уверенностью могу сказать, что наш друж­ный, сплоченный многотысячный коллектив профессионалов, в котором вы – наши соратни­цы-коллеги являетесь равноправными членами, с честью выполнит поставленные перед нами задачи: запуск новых производственных пред­приятий, внедрение в практику самых совре­менных технологий, что позволит АГМК занять достойное место на мировом рынке.
От имени всех мужчин АО «Алмалыкский ГМК» поздравляю вас с праздником – Международным женским днем! Пусть работа, направленная на развитие нашей Родины, на воспитание ее под­растающего поколения, приносит радость! Мира и процветания нашему народу! Счастья и стабильно­сти вашим семьям! Успехов и удачи вашим детям! Любви, признания заслуг, здоровья, сил, семейного благополучия каждой из вас!