Eng yaxshi yosh metallurg va HR mutaxassisi aniqlandi
Oʻzbekiston Respublika konchilik va metallurgiya sanoati xodimlari kuni munosabati bilan, OKMK boshqaruv raisining tegishli buyrug’iga asosan korxona tarkibiy bo‘linmalarida mehnat qilayotgan mutaxassislar o‘rtasida "Eng yaxshi yosh metallurg" kasb-mahorati tanlovi o’tkazildi.
Kombinat Yoshlar ittifoqi Kengashi hamda Texnik bo‘lim hamkorligida tashkil etilgan ushbu tanlov metallurgiya sohasidagi iqtidorli xodimlarni aniqlash, ularning sohaga oid bilim va ko‘nikmalarini shakllantirish hamda kasbga bo‘lgan qiziqishlarini oshirishni qaratilgan.
Tanlov nizomiga muvofiq 30 yoshdan oshmagan, metallurgiya sohasining turli tarmoqlari bo‘yicha oliy ma’lumotga ega ishchi-xodimlar 2ta shart bo’yicha o’zaro bellashishdi.
Dastavval ishtirokchilar 20ta test savollariga javob berishib, yuqori natijalarni qatd etgan 10 kishi navbatdagi bosqichga yo’l oldi.
Ikkinchi shartda qatnashchilar komissiya a'zolari tomonidan berilgan aniq masalalarga yechim topishib, o’z bilimlarini sinovdan o’tkazishdi. Yakuniy natijalarga ko’ra 3-o’rin 2-mis boyitish fabrikasi vakili Adhamjon Akbaraliyevga, ikkinchi o’rin esa Innovatsion texnologiyalarni ishlab chiqish va joriy etish markazidan Mahmudbek Baxtiyorovga nasib etdi.
Markaziy taʻmirlash mexanika zavodixodimi Nikita Rezvix “Eng yaxshi yosh metallurg” deya e’tirof etildi.
Shu kuni “Eng yaxshi yosh inson resurslarini boshqarish xodimi” kasb mahorati tanlovi ham bo’lib o’tdi.
Unda o’z bilim va salohiyatini sinovdan o’tkazmoqchi bo’lgan ishtirokchilar birinchi shartdan 20ta test savollariga javob berishdi.
So’ng, hakamlar hay’ati bilan yuzma-yuz o’tkazilgan savol-javob shartida qatnashchilar tezkor fikrlash, muammoli vaziyatlarda to‘g‘ri qaror qabul qilish borasidagi ko‘nikmalarini namoyish etdilar.
Tanlov so’ngida to’plangan ballar natijasiga ko’ra 3-o’rinni Qalmoqqir kon boshqarmasidan Diyoraxon Ilina, ikkinchi o’rinni Mis eritish zavodi vakili Muhammadjon Ibrohimov egalladi.
Birinchi o’rinni Texnologik transport boshqarmasi xodimi Ulug’bek Mamajonov qoʻlga kiritib, “Eng yaxshi yosh HR xodimi” deya eʻtirof etildi.
O‘tkazilgan ushbu kasb-mahorati tanlovlari kombinatda yosh kadrlar salohiyatini oshirishning muhim omili bo‘ldi. Ta’kidlash kerakki, bellashuvlar iqtidorli yosh metallurglar va inson resurslarini boshqarish bo’yich mutaxassislarni aniqlabgina qolmay, ularning o‘zaro tajriba almashishlari uchun o‘ziga xos maydon vazifasini ham o‘tadi.

The best young metallurgists and HR specialists have been identified.
In honor of the Day of Mining and Metallurgical Industry Workers of the Republic of Uzbekistan, in accordance with the order of the Chairman of the Board of Almalyk MMC JSC, a professional skills competition “The Best Young Metallurgist” was held among specialists from the Complex structural divisions.
The competition, organized by the Complex Youth Union Council in conjunction with the technical department, was aimed at identifying talented workers in the metallurgical industry, developing their professional knowledge and skills, and increasing young people’s interest in the profession.
According to the competition regulations, participation was open to workers under 30 years of age with higher education in various areas of the metallurgical industry. Participants competed in two stages. At the first stage, the contestants answered 20 test questions. Based on the results of the test, the 10 participants who showed the best results advanced to the next round. In the second stage, participants had to solve practical problems proposed by the commission members, demonstrating the level of their professional knowledge and skills. Adkhamjon Akbaraliev, a representative of Copper Processing Plant No. 2, took third place in the competition, while Makhmudbek Bakhtiyorov, an employee of the Center for the Development and Implementation of Innovative Technologies, took second place. Nikita Rezvykh, who defended the honor of the Central Repair and Mechanical Plant, was recognized as the winner of the competition and the title of “The Best Young Metallurgist”.
On the same day, a professional skills competition, “The Best Young Specialist in Human Resources Management”, was held. At the first stage, participants also answered 20 test questions, testing their theoretical knowledge. The contestants then completed a written assignment, answering 5 questions.
According to the results of the competition, third place was taken by Diyorakhon Ilina, a representative of the Kalmakyr mine administration, and second place was taken by Mukhammadjon Ibrokhimov, an employee of the copper smelter. First place was won by Ulugbek Mamajonov, an employee of the Technological Transport Department, who was awarded the title of “The Best Young HR Specialist”.
Conduct of such professional skills competitions is an important factor in development of the potential of the Complex young staff. It’s worth noting that such competitions not only help to identify talented young metallurgists and HR specialists, but also serve as an effective platform for sharing experiences and professional growth.