Eng yaxshi yosh metallurg va HR mutaxassisi aniqlandi
Oʻzbekiston Respublika konchilik va metallurgiya sanoati xodimlari kuni munosabati bilan, OKMK boshqaruv raisining tegishli buyrug’iga asosan korxona tarkibiy bo‘linmalarida mehnat qilayotgan mutaxassislar o‘rtasida "Eng yaxshi yosh metallurg" kasb-mahorati tanlovi o’tkazildi.
Kombinat Yoshlar ittifoqi Kengashi hamda Texnik bo‘lim hamkorligida tashkil etilgan ushbu tanlov metallurgiya sohasidagi iqtidorli xodimlarni aniqlash, ularning sohaga oid bilim va ko‘nikmalarini shakllantirish hamda kasbga bo‘lgan qiziqishlarini oshirishni qaratilgan.
Tanlov nizomiga muvofiq 30 yoshdan oshmagan, metallurgiya sohasining turli tarmoqlari bo‘yicha oliy ma’lumotga ega ishchi-xodimlar 2ta shart bo’yicha o’zaro bellashishdi.
Dastavval ishtirokchilar 20ta test savollariga javob berishib, yuqori natijalarni qatd etgan 10 kishi navbatdagi bosqichga yo’l oldi.
Ikkinchi shartda qatnashchilar komissiya a'zolari tomonidan berilgan aniq masalalarga yechim topishib, o’z bilimlarini sinovdan o’tkazishdi. Yakuniy natijalarga ko’ra 3-o’rin 2-mis boyitish fabrikasi vakili Adhamjon Akbaraliyevga, ikkinchi o’rin esa Innovatsion texnologiyalarni ishlab chiqish va joriy etish markazidan Mahmudbek Baxtiyorovga nasib etdi.
Markaziy taʻmirlash mexanika zavodixodimi Nikita Rezvix “Eng yaxshi yosh metallurg” deya e’tirof etildi.
Shu kuni “Eng yaxshi yosh inson resurslarini boshqarish xodimi” kasb mahorati tanlovi ham bo’lib o’tdi.
Unda o’z bilim va salohiyatini sinovdan o’tkazmoqchi bo’lgan ishtirokchilar birinchi shartdan 20ta test savollariga javob berishdi.
So’ng, hakamlar hay’ati bilan yuzma-yuz o’tkazilgan savol-javob shartida qatnashchilar tezkor fikrlash, muammoli vaziyatlarda to‘g‘ri qaror qabul qilish borasidagi ko‘nikmalarini namoyish etdilar.
Tanlov so’ngida to’plangan ballar natijasiga ko’ra 3-o’rinni Qalmoqqir kon boshqarmasidan Diyoraxon Ilina, ikkinchi o’rinni Mis eritish zavodi vakili Muhammadjon Ibrohimov egalladi.
Birinchi o’rinni Texnologik transport boshqarmasi xodimi Ulug’bek Mamajonov qoʻlga kiritib, “Eng yaxshi yosh HR xodimi” deya eʻtirof etildi.
O‘tkazilgan ushbu kasb-mahorati tanlovlari kombinatda yosh kadrlar salohiyatini oshirishning muhim omili bo‘ldi. Ta’kidlash kerakki, bellashuvlar iqtidorli yosh metallurglar va inson resurslarini boshqarish bo’yich mutaxassislarni aniqlabgina qolmay, ularning o‘zaro tajriba almashishlari uchun o‘ziga xos maydon vazifasini ham o‘tadi.

Определены лучшие молодые металлург и HR-специалист
В честь Дня работников горной и металлургической промышленности Республики Узбекистан в соответствии с приказом председателя правления АО «Алмалыкский ГМК» среди специалистов структурных подразделений комбината был проведен конкурс профессионального мастерства «Лучший молодой металлург».
Конкурс, организованный Советом союза молодежи комбината совместно с техническим отделом, был направлен на выявление талантливых работников металлургической отрасли, развитие их профессиональных знаний и навыков, а также повышение интереса молодежи к профессии.
Согласно положению конкурса, участие в нем приняли работники не старше 30 лет, имеющие высшее образование по различным направлениям металлургической отрасли. Участники соревновались в двух этапах. На первом этапе конкурсанты ответили на 20 тестовых вопросов. По итогам испытания 10 участников, показавших лучшие результаты, прошли в следующий тур. Во втором этапе участникам предстояло решить практические задачи, предложенные членами комиссии, продемонстрировав уровень своих профессиональных знаний и навыков. По итогам конкурса третье место занял представитель медной обогатительной фабрики-2 Адхамжон Акбаралиев, второе место –работник центра разработки и внедрения инновационных технологий Махмудбек Бахтиёров. Победителем конкурса и обладателем звания «Лучший молодой металлург» был признан Никита Резвых, защищавший честь центрального ремонтно-механического завода.
В этот же день состоялся и конкурс профессионального мастерства «Лучший молодой специалист по управлению человеческими ресурсами». На первом этапе участники также ответили на 20 тестовых вопросов, проверив свои теоретические знания. Затем конкурсанты выполнили письменное задание, ответив на 5 вопросов.
По итогам конкурса третье место заняла представительница рудоуправления «Кальмакыр» Диёрахон Илина, второе место – работник медеплавильного завода Мухаммаджон Иброхимов. Первое место завоевал работник управления технологического транспорта Улугбек Мамажонов, удостоенный звания «Лучший молодой HR-специалист».
Проведение подобных конкурсов профессионального мастерства является важным фактором в развитии потенциала молодых кадров комбината. Следует отметить, что такие соревнования не только помогают выявлять талантливых молодых металлургов и специалистов в сфере управления персоналом, но и служат эффективной площадкой для обмена опытом и профессионального роста.