Tog'-kon ishlari bo'yicha bosh muhandis o'rinbosarining bo'limlari
• Tog'-konchilik ishlari bo'yicha kon tashkilotlari tomonidan hisobot oyi, yiliga va bashorat ko'rsatkichlari bo'yicha, uzoq davrlarga belgilangan rejalar bajarilishini  o'z vaqtida tashkil etish va ta'minlash.
• Tog'-konchilik ishlarining belgilangan va tasdiqlangan yo'nalishlarda va tog'-konchilik ishlari hajmida olib borilishi ustidan nazorat o'rnatish.
• Yer qa'ridan foydali qazilmalarni to'laligicha qazib olishni nazorat qilish, me'yoridan ortiq yo'qotishlar va ko'zda tutilmagan ishlarga yo'l qo'ymaslik, tabiiy boyliklarni muhofaza qilish, balans rudalari va balans orti rudalari va ustki qatlam jinslari to'g'ri joylashtirilishi bo'yicha talablarni bajarish.
• Ichki imkoniyat, zahiralardan maksimal darajada foydalangan, rivojlangan texnologik jarayonlarni joriy etgan holda ishlab chiqarish unumdorligini oshirish va tog'-konchilik ishlari samaradorligiga erishishga, tog'-kon o'tish va tozalash ishlari  tannarxini keskin tushirishga va tog'-konchilik ishlari rentabelligini oshirishga ko'maklashish.
Marksheyderlik bo'limi
Bosh marksheyder - bo'lim boshlig'i: Umarov Anvar Axmadjanovich
• Tabiiy boyliklardan foydalanishda davlat manfaatlarini ta'minlash.
• Tabiiy boyliklar konlarini ochish to'g'ri olib borilishida, konlarni qurish va qayta jihozlash, bino va inshoatlarni tog'-konchilik ishlarini olib borish davomidagi ta'sirlarda muhofaza qilish yuzasidan ma'muriy va ishlab chiqarish nazoratini o'rnatish.
• Foydali qazilmalar  konlaridan to'laqonli va kompleks foydalanish va tabiiy boyliklarni saqlanishini ta'minlash.
• Konlar, bo'yitish va metallurgiya majmualarini, shuningdek ijtimoiy infratuzilma ob'ektlarini loyihalashtirish, qurish, qayta jihozlashda, bosh loyihalarni tuzish, yerdan foydalanishda va kombinat istiqbollarini oshirish ishlarida marksheyderlik, geodezik va topografik ishlar o'z vaqtida amalga oshirilishini ta'minlash.
• Kombinat tomonidan amalga oshirilayotgan marksheyderlik, geodezik va topografik ishlarga yo'nalish berib borish, kombinat marksheyderlik xizmati ishini takomillashtirish va qayta qurollantirish bo'yicha takliflar va loyihalar kiritish.
Geologiya bo'limi
Bosh geolog - bo'lim boshlig'i: Avladov Iskandar Buranbayevich
Boʻlimning asosiy vazifalari va funksiyalari:
• Foydali qazilmalarni qazib olish bo'yicha tog'-kon sanoati korxonalarining mineral - xomshyo bazasini mustahkamlash, o'rganilayotgan foydali qazilmalar zaxiralarining ishonchliligini oshirish, foydali qazilmalar konlaridan eng samarali va kompleks foydalanish va yer qa'rini muhofaza qilish;
• Foydali qazilmalarni qazib olish bo'yicha tog'-kon sanoati korxonalarini loyihalash va rekonstruksiya qilish, shuningdek foydali qazilmalarni qazib olish va yer qa'ridan boshqa maqsadlarda foydalanish bilan bog'liq bo'lmagan er osti inshootlarini loyihalash, qurish va foydalanishdagi ishlarni o'z vaqtida va sifatli geologik jihatdan ta'minlash.
• Fan, texnika va ilg‘or tajribaning eng yangi yutuqlarini keng joriy etish asosida yer qa’rini geologik o‘rganish bo‘yicha ishlarni tashkil etish va olib borish usullarini takomillashtirish.
• Yer qaʼridan foydalanishning belgilangan tartibiga rioya etilishi, yer qaʼrini geologik oʻrganish boʻyicha ishlarning toʻgʻri olib borilishi, yer qaʼrini muhofaza qilish talablariga rioya etilishi, yer qaʼridan asosiy va boshqa boyliklarning toʻliq olinishini taʼminlash ustidan idoraviy nazoratni amalga oshirish.

Services and departments of the Head of the Department of Resources and Mining Operations of Almalyk MMC JSC
MINING DEPARTMENT
Chief of the Department: Umid Karimovich Tazhiev
• Timely mining planning for a month and a year as well as predicted indices for a longer period for the mining subdivisions.
• Mining progress control according to the approved and agreed directions and volumes in mining operations.
• Monitoring the complete mineral wealth extraction, prevention of excessive losses and selective mining, compliance with requirements for conservation of mineral resources, and proper storing of commercial ore, cut-off grade ore, and overburden rock.
• Assisting the increase of labor productivity and mining operations efficiency on the basis of utmost utilization of domestic resources, and also adoption of progressive technological processes, as well as regular cost saving in mining workings and stoped excavation, and mining operations profitability.
SURVEYING DEPARTMENT
Chief of the Department – Chief surveyor: Abdullayeva Mamura Kushanovna
• Compliance with public interests when using the mineral wealth.
• Departmental management and production control for the correctness of mining, mines construction and reconstruction, and building protection against mining unfavorable effects.
• Most complete and comprehensive use of mineral deposits and conservation of mineral resources.
• Timely carrying out mine survey, geodetic and topographic work, when designing, reconstruction and operation of mineral deposits, concentration and metallurgical complexes, as well as social infrastructure facilities, general plan, land use, and the Complex development prospects.
• Coordination of surveying and topographic and geodetic work at the Complex, working out the proposals and projects to improve the managing and technical re-equipment of the Complex’ survey service.
GEOLOGIC DEPARTMENT
Chief Geologist – Head of Department: Avladov Iskandar Buranbayevich
• Strengthening the resource base of mining enterprises for extraction of minerals, increasing the reliability of explored mineral reserves, the most complete and comprehensive use of mineral deposits and protection of subsoil;
• Timely and high-quality geological support of the works in designing and reconstruction of mining enterprises for extraction of minerals, as well as in designing, construction and operation of underground structures not related to extraction of minerals and the use of subsoil for other purposes.
• Improving the organization and methods of conducting works on geological study of the subsoil on the basis of widespread introduction of the latest achievements of science, technology and best practices.
• Implementation of departmental control of compliance with the established procedure for the use of subsoil, the correctness of conducting the works on geological study of subsoil, compliance with the requirements for protection of subsoil, ensuring complete extraction from the subsoil of the main and other minerals occurring with them, including that during enrichment and processing of extracted mineral raw materials.