15 Mart 2022, 16:8 1388
Joriy yilning 14-mart kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Adminstratsiyasi huzuridagi Axborot va ommaviy kommunikasiyalar agentligida “Olmaliq KMK”da ekologik talablar va atrof-muhit muhofazasi me'yorlarini xalqaro standartlarga muvofiqlashtirish" mavzusida matbuot anjumani o‘tkazildi.
Tadbirda OKMK bosh muhandisi o‘rinbosari Abduqahhaor Saynazarov, OKMK Atrof-muhit muhofazasi bo‘limi boshlig‘i Davron Abdurahmonov hamda OAV vakillari ishtirok etishdi.
- Qisqa vaqt ichida Olmaliq kon-metalurgiya kombinatini modernizasiya qilish, ishlab chiqarish salohiyatini oshirish borasida ko‘p ishlar amalga oshirilib, 2030-yilgacha bo‘lgan modernizasiya jarayoni rejasini izchil davom ettirib, atrof-muhitning sofligini ta'minlangan holda kombinat unumdorligini deyarli 1,5 baravar oshirish davlat dasturlaridan o‘rin oldi,- deydi Davron Abdurahmonov. - Mavjud ishlab chiqarish jarayonini to‘xtatmagan holda texnologiyalar va gaz quvurlarining ishlash samaradorligini oshirish borasida so‘ngi uch yil ko‘pgina ishlar amalga oshirildi. Xususan, Rux zavodida to‘liq rekonstruksiya va modernizasiya ishlari amalga oshirildi. Aynan atmosferaga salbiy ta'sirni kamaytirish borasida zavodning kuydirish sexida, elektrofil'trlari to‘liq ta'mirlanib, changlarni tozalovchi qo‘shimcha qopli filtr uskunalari o‘rnatildi. Aspirasion tizimlar kapital ta'miri uchun 2 mlrd so‘m mablag‘ sarflandi. 6 ta yangi sovutgich uskunalari o‘rnatilib, birinchi pog‘ona gazlarni tozalash fil'trlari to‘liq ta'mirlanib, ishlash samaradorligi 96 foizga ko‘tarildi. Quritish absorbsiyalash bo‘limida kimyoviy himoya ishlari olib borildi.
Mis eritish zavodida gaz tarkibidagi changlarni ushlab qoluvchi EGT 3-60 elektrofiltri kapital ta'mirlanib, Vanyukov pechi quvurlari to‘liq tozalandi. SK-4 sul'fat kislota sexi kapital ta'mirdan o‘tkazilib, kislota saqlash uchun qushimcha 6-bak qurilib foydalanishga topshirildi.
Ohak ishlab chiqarish zavodida chang ushlab qoluvchi uskunalar to‘liq modernizasiya  qilindi va qo‘shimcha siltagich (groxot) va aspiratsiya tizimi o‘rnatildi. Natijada hozirgi kunga qadar zavoddan atmosferaga chiquvchi tashlamalar Respublikamizning ekologik me'yoriy talablariga to‘liq javob berib kelmoqda.
Mis boyitish fabrikasida Yanchish va maydalash uchastkasi(UDI) bo‘limi chang ushlash filtr uskunalari quruq usuldan namlash usuliga o‘tildi (uskunaning chang ushlash samaradorligi 75-80 foizdan 90-95 foizga ko‘tarildi).
Jizzax sement zavodida chang ushlab qoluvchi 1800ta fil'tr qoplari to‘liq almashtirildi. Natijada me'yordan ortiq tashlamalar yo‘q qilindi va rejaviy almashtirishga mo‘ljallangan zaxira fil'tr qoplari tayyorlab qo‘yildi.
Sherobod sement zavodida chang ushlab qoluvchi 2200ta fil'tr qoplari to‘liq almashtirildi va rejaviy almashtirishga mo‘ljallangan zaxira fil'tr koplari tayyorlab qo‘yildi.
Ma'lumki, mis eritish jarayonida Atmosferaga oltingugurt oksidi gazi ajraladi. Oltingugurt ikki oksidli gazini atmosferaga tashlanishining oldini olish bu chiqayotgan gazlarni qayta ishlab sul'fat kislota olishdir.
Ushbu gaz tashlamalarini oldini olish borasida mis eritish zavodida oltingugurt ikki oksidini qayta ishlashga mo‘ljallangan yillik quvvati 1,8 mln. tonna bo‘lgan yangi sul'fat kislotasi sexini (SK-5) hamda Rux zavodida yillik quvvati 180 ming tonna bo‘lgan yangi sul'fat kislota sexini qurish loyixasi borasida shartnomalar imzolanish arafasida. Ob'yektni ishga tushirish muddati 2024-2025 yillarni o‘z ichiga oladi.  qurilishi mo‘ljallanayotgan yangi ikkita sul'fat kislota sexlarini qurish orqali atmosferaga chiqayotgan gazlarni qayta ishlashga yo‘naltirish bilan bir qatorda ma'nan eskigan sul'fat kislota sexlarini (SK-1, SK-3) faoliyati to‘xtatilishi ko‘zlangan.
Shu bilan bir qatorda istiqbolli loyihalarda atmosferaga tashlamalarni kamaytirish borasida mis eritish qozonxonalarida hosil bo‘luvchi tashkillashtirilmagan chang-gazlarni ushlab qoluvchi zontlar o‘rnatish va gazlarni sul'fat kislota sexiga qayta ishlashga yo‘naltirish loyiha ishlari rejalashtirilgan. ushbu loyixalarni amalga oshirish natijasida mavjud atmosferaga tashlanayotgan chang gazlar 173,2 ming tonnadan 13 ming tonnaga qisqartirishga erishiladi.
Markaziy ta'mirlash mexanika zavodining quyish sexi aspiratsiya tizimini to‘liq rekon-struksiya qilish loyihasi ishlab chiqilgan  va uskuna xarid ishlari amalga oshirilmoqda.
Mis boyitish fabrikasi maydalash sexi aspiratsiya tizimini to‘liq rekonstruksiya qilish loyihasi amalga oshirilmoqda ijro muddati 2022-2023-yillarni o‘z ichiga oladi. loyixani amalga oshirish orqali atmosferaga chiquvchi chang gaz tashlamalar miqdorini kamayib ishchilarning mehnat sharoitini yaxshilanadi.
“Yoshlik –I” konini o‘zlashtirish investision loyihasi negizidagi mis eritish tizimini kengaytirish loyiha ishlari amalga oshirilmoqda. Ushbu jarayonlarda xorijiy tajribalar-dan kelib chiqqan holda atmosferaga salbiy ta'siri kam bo‘lgan texnologiyalar o‘rganib chiqilmoqda. Taklif etilayotgan «Flash Smelting» mis eritish jarayoni xamda «Flash Converting» Pirsa-Smita kompaniyasining gorizontal konverter pechlari o‘rganib chiqilmoqda. Maqsadimiz 2022-2025-yillarda mis eritish qurilmalarini pechlarni to‘liq yangilash, atmosferaga chiqayotgan chang-gaz tashlamalarini ushlab qolish va qayta ishlashga yo‘naltirishdir.
Tadbir davomida texnogen chiqindilar masalasiga ham alohida e'tibor qaratildi. Unga ko‘ra, chiqindilarni kamaytirish borasida 2021-yilda 320 mln tonna tarkibida qo‘rg‘oshin moddasi mavjud bo‘lgan texnogen chiqindilar Qozog‘iston Respublikasiga qayta ishlash maqsadida eksport qilindi hamdda 6 mln. tonna otval shlaklari qayta ishlandi. Natijada zararli chiqindi saqlanib yotgan maydonlarimiz kamaytirildi. Bundan tashqari, texnogen chiqindilarni kamaytirish va qayta ishlashga mo‘lljallangan ilmiy tadqiqot ishlari davom ettirilmoqda.
Yurtimizdagi chiqindi muammosi bo‘lib kelayotgan katta xajmdagi (BeLAZ, PDM, yuk mashinalari) gabarit transportlar ekspluatasiyasidan yaroqsiz holga kelgan avtoshinalarni qayta ishlovchi sex tashkil etish bo‘yicha o‘zbek-yapon yoshlar markazi hamda Toshkent davlat texnika universiteti xodimlari bilan ilmiy ishlar amalga oshirilmoqda.
Ta'kidlash joizki ko‘zlanayotgan istiqbolli loyihalarda dunyodagi eng yirik, yangi 60 million tonna rudani qayta ishlashga mo‘ljallangan yangi mis boyitish fabrikasi qurish rejalashtirilmoqda. Eng avvalo, qurilayotgan ob'ektlar hamda ishlab chiqarish jarayonining atrof muhitga ta'sirini hisobga olgan holda mavjud zamonaviy eng yaxshi texnologiyalarni qo‘llash va tabiiy resurlardan unumli foydalanishga qaratilgan.
Kombinatda xorij valyutasi o‘rniga kirib kelayotgan  import o‘rnini bosuvchi mahalliy texnik dastgohlarni ishlab chiqarish bo‘yicha ham ko‘plab ishlar amalga oshirilmoqda. Ushbu jarayon nafaqat Olmaliq kon-metallurgiya kombinati balki butun respublikani texnologik uskunalarga bo‘lgan talabni qondirishga qaratilgan.
Kombinatda suv yo‘qotishlarni oldini olish, quvurlarni yangilash va suv aylanma harakatini ta'minlash borasida 2021-yil hisobida 157 mlrd so‘m mablag‘ sarf qilingan.  Kon ishlarida hosil bo‘layotgan ishqorli suvlarni tozalash inshoatini qurish loyiha ishlari amalga oshirilmoqda. Shuningdek, qayta tiklanuvchi energiya manbalari va quyosh tizimidan quvvat oluvchi batareyalarni yaratishga ham alohida e'tibor qaratilgan.
Hozirda kombinatda xalqaro ekologik menedjment tizimi ISO 14001 ni joriy etish bo‘yicha konsul'tant xizmatlari jalb etilib, ishlab chiqarish jarayonini jahon standartlariga muvofiqlashtirish bo‘yicha ishlar amalga oshirilmoqda.
- Xitoy tajribasini o‘rganadigan bo‘lsak davlat tomonidan xarid qilinadigan metallarni narxini oshirish barobarida chiqindilarni minimillashtirish vazifasi qo‘yilgan. Bu boshqa sohalarni rivojlanishiga olib keldi.- deydi Abduqahhor Saynazarov.- Xitoyda oxirgi yillarda birinchi navbatda ekologik vazifalarga qarashmoqda.  Chililik mutaxassislarga ham 2014 yildan boshlab Yevropa standarti talablari  qo‘yilgan. Biz ham muvozanatni tanlashimiz kerak. Iqtisodiy jihatdan samarador  va ekologik talablarga javob bera oladigan texnologiyani tanlashimiz lozim. Yana bir muhim masala konni ochishda oksidlangan rudalardan qaytash ishlash vazifasi turibdi. Chilida oksidlangan rudalar qayta ishlanadi. Biz tanlayotgan texnologiya murakkab sanaladi. Bunda xom ashyodan metallarni kompleks ajratib olish texnologiyasi qo‘llaniladi. Birinchi o‘rinda mis keyin oltin ajratib olinishi kerak. Rudani qayta ishlashda qoladigan chiqindilar masalasi hozirda ko‘rib chiqilmoqda. Ushbu chiqindilarni saqlash maydonchasi bo‘yicha yer ajratish masala ko‘rib chiqilayapti.
Yana bir muhim jihat sul'fat kislotasi ishlab chiqarish jarayonida hosil bo‘ladigan vannadiy katalizatorining birinchi partiyasi 2021-yilning oxirida Tojikistonga eksport qilindi. Shuningdek, qo‘shni Qozog‘istonga tarkibida qo‘rg‘oshin bo‘lgan 320 mln tonna texnogen chiqindilari eksport amalga oshirildi.

«Приведение экологических требований и нормативов охраны окружающей среды АО "Алмалыкский ГМК" к международным стандартам»
15 Марта 2022, 16:8 3223
Пресс-конференция на эту тему прошла 14 марта в Агентстве информации и массовых коммуникаций. В ней приняли участие заместитель главного инженера АГМК Абдукаххор Сайназаров, начальник отдела охраны окружающей среды комбината Даврон Абдурахмонов и представители средств массовой информации нашей страны.
- За короткий срок проведена большая работа по модернизации комбината, повышению его производственного потенциала, рассказывает Д. Абдурахмонов. Согласно Государственной программе, модернизация будет продолжена до 2030 года и повысит производительность комбината почти в 1,5 раза. Программой также предусмотрены и мероприятия по обеспечению чистоты окружающей среды.
За последние три года проделана большая работа и по повышению эффективности технологий и газопроводов без остановки текущего производственного процесса. В частности, на цинковом заводе проведена полная реконструкция и модернизация. В целях снижения негативного воздействия на атмосферу в обжиговом цехе: полностью отремонтированы электрофильтры; установлено дополнительное оборудование для очистки воздуха от пыли; на капитальный ремонт аспирационных систем выделено 2 млрд сумов; установлено 6 новых холодильных установок; полностью отремонтированы фильтры очистки газов первой ступени. Эффективность работы возросла до 96%; в сушильно-абсорбционном отделении проведены работы по химической защите.
На медеплавильном заводе: проведен капитальный ремонт электрофильтра ЭГТ 3-60, очищающего газы от пыли; полностью очищены трубы печи Ванюкова; проведен капитальный ремонт цеха серной кислоты СК-4; дополнительно построены и введены в эксплуатацию 6 баков для хранения кислоты.
На известковом заводе проведена полная модернизация пылеулавливающего оборудования, установлены дополнительный грохот и аспирационная система. В результате этого выбросы в атмосферу завода полностью соответствуют экологическим нормативным требованиям нашей страны.
На медной обогатительной фабрике на участке дробления и измельчения выполнен переход с сухого метода очистки воздуха на мокрый. Эффективность пылеулавливающего оборудования возросла с 75-80% до 90-95%.
На Джизакском цементном заводе полностью заменены 1800 пылеулавливающих фильтрмешков, что привело к устранению сверхнормативных выбросов. Также подготовлены резервные ресурсы для плановой замены.
На Шерабадском цементном заводе полностью заменены 2200 пылеулавливающих фильтрмешков. Также подготовлены резервы для плановой замены.
Для того, чтобы предотвратить выброс двуокиси серы в атмосферу, необходимо перерабатывать выбрасываемые газы и получать из них серную кислоту.
Для этого предусмотрена реализация двух проектов. Первый – строительство на медеплавильном заводе нового сернокислотного цеха (СК-5) с годовой мощностью переработки 1,8 млн тонн двуокиси серы. Второй – строительство на цинковом заводе нового сернокислотного цеха с годовой мощностью 180 тыс. тонн. Строительство данных цехов намечено на 2024-2025 годы.
Наряду со строительством двух новых сернокислотных цехов, предусмотрено прекращение деятельности морально устаревших сернокислотных цехов (СК-1, СК-3).
Также в целях снижения выбросов в атмосферу запланирована установка зонтов для задержки неорганизованных выбросов пыли и вредных газов, образующихся в медеплавильных котельных, и перенаправления газов на переработку в сернокислотный цех. В результате реализации этих проектов будет достигнуто сокращение выбросов вредных газов в атмосферу со 173,2 тыс. тонн до 13 тыс. тонн.
Разработан проект полной реконструкции аспирационной системы литейного цеха центрального ремонтно-механического завода, закупается необходимое для этого оборудование.
В настоящее время реализуется проект полной реконструкции аспирационной системы дробильного цеха медной обогатительной фабрики, сроки исполнения которого - 2022-2023 годы. В результате реализации данного проекта улучшатся условия труда работников за счет уменьшения количества выбросов газов.
Ведутся проектные работы по расширению системы плавки меди в рамках инвестиционного проекта по освоению месторождения «Ёшлик I». В этом плане изучается зарубежный опыт - технологии с меньшим негативным воздействием на атмосферу. Так, в настоящее время изучаются процесс плавки меди «Flash Smelting» и горизонтальные конвертерные печи Пирса-Смита компании «Flash Converting». Наша цель – в 2022-2025 годах полностью обновить существующее оборудование, печи, тем самым свести к минимуму пылегазовые выбросы в атмосферу.
В ходе мероприятия было уделено внимание и вопросам техногенных отходов. В целях сокращения отходов, в 2021 году для переработки в Республику Казахстан экспортировано 320 млн тонн техногенных отходов, содержащих свинец, переработано 6 млн тонн отвальных шлаков. В результате сократилась площадь, на которой хранятся вредные отходы. Кроме этого, продолжаются научно-исследовательские работы, направленные на сокращение и переработку техногенных отходов.
С узбекско-японским молодежным центром и специалистами Ташкентского государственного технического университета ведется научная работа по созданию цеха по переработке автошин крупногабаритных транспортных средств (БелАЗ, ПДМ), пришедших в негодность в процессе эксплуатации.
Следует отметить, что в рамках перспективных проектов начато строительство новой медной обогатительной фабрики №3 с мощностью переработки 60 млн тонн руды в год. Важной задачей является снижение негативного воздействия возводимых новых объектов и производственного процесса на окружающую среду. Для этого необходимо применять лучшие современные технологии и эффективно использовать природные ресурсы.
На АГМК осуществляется большая работа по производству отечественных станков, которые закупаются за рубежом. Этот процесс направлен на удовлетворение спроса на технологическое оборудование не только Алмалыкского горно-металлургического комбината, но и всей республики.
В 2021 году на предотвращение потерь воды, обновление трубопроводов на комбинате выделено 157 млрд сумов. В настоящее время ведутся проектные работы по строительству очистного сооружения для щелочных вод, образующихся во время шахтных работ. Также особое внимание уделяется вопросам аккумулирования энергии, производимой возобновляемыми источниками энергии.
В настоящее время с привлечением консультационных услуг осуществляется работа по внедрению на АГМК системы экологического менеджмента ISO 14001 для приведения производственного процесса в соответствие с международными стандартами.
- Изучая китайский опыт, мы можем заметить, что у них в последние годы большое внимание уделяется вопросам охраны окружающей среды - говорит Абдукаххор Сайназаров. Мы должны выбрать оптимальный вариант – нужно выбрать технологию, которая является экономически эффективной и может соответствовать экологическим требованиям.