OKMKda sarhisob: Raqamlashtirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar
Axborot xavfsizligi bo‘limi tomonidan hujjatlar rasmiylashtirilib, kombinat tarkibiy bo‘linmalari xodimlari uchun o‘quv seminarlari tashkil etildi.
Imtiyozli foydalanuvchilar nazorati va monitoringi tizimi (PAM -Privileged Access Management) doirasida maxsus dasturiy ta'minoti yordamida OKMK axborot tizim va resurslarida ishlayotgan foydalanuvchilar (administratorlar) harakatlari auditi va ruxsatsiz kirishdan himoya qilish tizimi tashkil qilindi.
Yer osti kon ishlarini operativ rejalashtirish avtomatlashtirilgan tizimini joriy etilmoqda. Dasturiy ta'minot litsenziyalari o‘rnatilib, ekspluatatsion modellarni tuzish va laboratoriya axborot tizimi bilan integrasiya ishlari amalga oshirilmoqda. Natijada Angren kon boshqarmasining kon ishlarini uzoq, o‘rta va qisqa muddatli rejalashtirishni, qazib olinadigan ruda hajmining hisobotini va kon uskunalarini jalb qilish jadval dinamikasini tuzish va tahlil qilish imkoniyati yaratiladi. Operatsion xarajatlar 2 foizga kamayib, ish samaradorligi 5 foizga oshishi kutilmoqda.
Laboratoriya ma'lumotlarini boshqarish tizimi (LIMS) joriy etilib, “Qalmoqqir” kon boshqarmasi va Markaziy analitik laboratoriyasi o‘rtasida barcha sinov namunalarini ro‘yxatga olish va natijalar (analiz) hisobini elektron shakllantirish yagona axborot makoni yaratildi. Tizim yordamida namunalarining natijalarini yetkazib berish vaqti qisqartirildi va 20 ta qog‘oz hisobotlari raqamlashtiriladi.
Mis eritish zavodi va 2-Mis boyitish fabrikasining mnemosxemalari (SCADA) to‘liq yangi tizimga o‘tkazildi va qo‘shimcha texnologik jarayonlar ma'lumotlarini tahlil qilish imkoniyati yaratildi.
2-Mis boyitish fabrikasida bunkerlar ruda darajasini taqsimlash maqsadida 4 ta lazer datchiklari va 4 ta zamonaviy tarozilari o‘rnatilib, telejkani onlayn nazorat qilish va tegirmon bunkenrlarini ruda bilan bir me'yorda ta'minlash imkoniyatlari yaratildi.
Xonjiza boyitish fabrikasida TJBTA yuqori darajadagi uskunalarni modernizatsiyasi doirasida boshqaruv javonlari (4 ta), nazorat va o‘lchov asboblari (250 ta) hamda kontrollerlar (Siemens) to‘liq yangilanib, dasturiy ta'minoti Ishlab chiqarishni avtomatlashtirish boshqarmasi tomonidan yaratiladi.
“Elektron jurnallar”, “Yashil makon”, “Xatarlarni boshqarish”, “Topshiriqlarni bajarilishini nazorat qilish”, “Fuqarolarning murojaatlarini ro‘yxatga olish”, “Operativ ishlab chiqarish hisoboti” kabi axborot tizimlari ishga tushirildi.
Ma'lumotlarni va analitik hisobotlarni onlayn tahlil qilish “Interaktiv dashboardlar (Power BI)” tizimi joriy etildi.
Axborot xavfsizligini oshirish maqsadida Korporativ tarmoqqa qurilmalarning ulanishini boshqarish tizimini joriy etish (NAC) natijasida barcha foydalanuvchi va qurilmalarni (5000 dan ziyod) markazlashgan nazorati yo‘lga qo‘yildi.
Markaziy apparatda ma'lumotlarni uzatish tarmog‘i modernizatsiyasi doirasida 14 km aloqa kabeli yotqizilib, 12 ta boshqaruv kommutatorlari o‘rnatilib, sozlandi. Natijada ma'lumotlar almashinuvi tezligi 10 barobarga oshirildi va tarmoq xavfsizligi ta'minlandi.
“Qalmoqqir” va “Yoshlik-I” konlarida kon-transport boshqaruv tizimi doirasida ma'lumotlarni qayta ishlash markazida 8 ta server qurilmalari o‘rnatilib, ma'lumotlarni saqlash hajmi 290 TBga kengaytirildi.
Markaziy apparat ma'lumotlarni uzatish tarmog‘i to‘liq modernizatsiya qilindi, 1S:ERP (Performance) axborot tizimi takomillashtirildi va 3 barobarga ishlash barqarorligi oshirildi.
Muhandislar maktabini tashkil etish loyihasi doirasida alohida Avtomatlashtirish mutaxassislarni o‘qitish bo‘yicha o‘quv dastur va qo‘llanmalar ishlab chiqildi. Hozirda MBF, MBF-2, MEZ, IChAB dasturchilarini Siemens va AVEVA (Schneider Electric) avtomatlashtirish tizimlarida ishlash bo‘yicha qisqa muddatli o‘qitish tashkil etildi.
Shuningdek, Mis eritish zavodida 4 ta o‘quv stendlari (2 ta ASUTP, 1 ta erituvchilar, 1 ta apparatchilar) o‘rnatilib, mis kompleksi mutaxassislarni qisqa muddat ichida texnologik jarayonlarni boshqarishning ham nazariy, ham amaliy ko‘nikmalarini o‘zlashtirish imkonini beradi.
Mis eritish zavodida 15 dona «Gaussmetr» qurilmasi o‘rnatilib, qisqa tutashuvlarni aniqlash va operativ chora ko‘rish imkoniyati yaratildi. Qisqa tutashuvlarni tezkor aniqlash hisobiga, mis katodini tayyor bo‘lishiga ketadigan vaqtni 5 foizga qisqartirish erishildi.
“Qalmoqqir” va “Yoshlik-I” konlarida kon-transport boshqaruv tizimi joriy qilinmoqda.
Xususan, 107 ta avtosamosval, 47 ta ekskavator, 26 ta burg‘ilash texnikasi, 147 ta  yordamchi texnikalar maxsus texnik apparat vositalari (planshet, GPS/Glonass trekkerlari va sensorlar) bilan jihozlandi. Bu ma'lumotlarni “onlayn” shaklda jamlash va qayta ishlashni yo‘lga qo‘yish ishlarini amalga oshiriga zamin yaratdi.
“Yoshlik-I” konida ekskavator-avtosamosval operativ boshqaruv tizimi ishga tushirildi. Bunda tizim avtomatik ravishda avtosamosvallarga yo‘nalishni belgilaydi. Burg‘ilash ishlarini elektron rejalashtirish va  burg‘ilash texnikasi planshetiga yuborish, shuningdek, rejaga asosan amalga oshirilgan ishlarni “onlayn” nazorat tizimi 4 ta uskunada ishga tushirildi va sozlash ishlari amalga oshirilayapti. Konlarda marksheyderlik ishlarini tezkorlikda amalga oshirish uchun 2 ta uchuvchisiz uchish qurilmalari (dron) ishga tushirilib, qurilmalardan foydalanish bo‘yicha mutaxassislar malakasi oshirildi. Loyihani to‘liq ishga tushirish natijasida tog‘-kon jinsini tashish hajmi 10 foizgacha oshirish kutilmoqda.
Elektr dvigatellarni ta'mirlash uchun “ARM EnRS” axborot tizimi IChAB dasturchilari tomonidan yaratildi. Mazkur axborot tizim yiliga 7000 ta qog‘oz shaklidagi ta'mirlash buyurtmalarini raqamlashtirish, 7000 ta kombinat dvigatellari tahlilini olib borish imkonini yaratadi, shuningdek, ta'mirlash vaqti 2 barobarga optimallashtiriladi.
Mis eritish zavodida avtomatlashtirilgan tezkor dispetcherlik nazorati tizimi (ASODK) uskunalarni nazorat qilish, favqulodda holatlarni kuzatish va energiya resurslarini hisobga olish imkonini berib, jarayonlarni boshqarishni yaxshilaydi. Tizim real vaqt rejimida ma'lumotlarni aks ettiradi, ularni arxivlaydi va tezkor qaror qabul qilishga yordam beradi. ASODKni joriy etish uskunalarning to‘xtab turish vaqtini 40 foizga qisqartiradi, jarayonlarni nazorat qilishni 80 foizga yaxshilaydi, xavfsizlikni 10 foizga oshiradi va elektr energiyasini tejaydi.
Mis boyitish fabrikasida markazdan qochma konsentratori (Knelson XD20) montaj-sozlash ishlari amalga oshirilib, Texnologik jarayonlarni avtomatlashtirish nazorati xizmati dasturchilari tomonidan maxsus algoritm asosida dasturiy ta'minoti ishlab chiqildi. Ushbu kompleks foydali qazilmalar konsentrasiyasini darajasini 90 foizga oshirish imkoniyatiga ega.
OKMKda sun'iy intellekt tizimlarini rivojlantirish maqsadida “Qalmoqqir” va “Yoshlik-I” konlarida kon-transport boshqaruv tizimi doirasida ma'dan o‘lchamlarini nazorat qilish, ekskavator kovshining tishlarini nazorat qilish hamda haydovchilarning charchoqlarini kuzatish funksionallari ishga tushirildi.
Mis boyitish fabrikasida ma'danni boyitish jarayonida video analitika Mashina ko‘z nazorati pilot loyihasi joriy etilmoqda. Natijada metallarni ajratib olishni barqarorlashtirish va reagent nisbiy sarfini optimallashtirish 2 foizga erishiladi.
Kirib kelgan 2025-yilda ham raqamlashtirish borasida bir qator ishlarni amalga oshirish rejalashtirilgan.
Xususan, Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida 2025-yilda biznes va texnologik jarayonlarini avtomatlashtirish, boshqaruv va operasion sohasini optimallashtirish doirasida 30 dan ortiq loyiha va tashabbuslar portfeli ishlab chiqildi. Jumladan, ishlab chiqarishni avtomatlashtirish va modernizatsiya qilish 12 ta, IT infratuzilma va kommunikatsiyani rivojlantirish 7 ta, axborot resurslari va tizimlarini ishlab chiqish 7 ta, korporativ va axborot xavfsizligi yo‘nalishida 4 ta loyihalar rejalashtirildi.

Results of digitalization work at AMMC
In 2024, a significant amount of work was completed at the Almalyk Mining and Metallurgical Complex.
In particular, work was completed on coordinating the information security policy and its documents to the international standard ISO/IEC 27000, 27 documents were developed.
The information security department prepared documents, organized training seminars for employees of the structural divisions of the enterprise.
As part of the control and monitoring system for privileged users (PAM – Privileged Access Management), using special software a system for auditing the actions of users (administrators) working in the information systems and resources of the Almalyk Mining and Metallurgical Complex, and a system for protecting against unauthorized access were organized.
Currently, an automated system for operational planning of underground mining operations is being implemented. Software licenses are being installed, work is underway to build operational models and integrate with the laboratory information system. As a result, it will be possible to compile and analyze long-term, medium-term and short-term planning of mining operations of the Angren Mining Department, report on the volumes of ore mined and graphic dynamics of the use of mining equipment. It is expected that operating costs will decrease by 2%, and labor productivity will increase by 5%.
Laboratory information management system (LIMS) has been implemented, a single information space has been created between the Kalmakyr Mine Department and the central analytical laboratory for registering all test samples and electronically generating records of results (analysis). Thanks to this system, the delivery time of sample results is reduced, 20 types of paper reports are digitized.
The mnemonic diagrams (SCADA) of the copper smelter and copper processing plant were completely transferred to the new system and the ability to analyze data from additional technological processes was obtained.
At the copper processing plant-2, 4 laser sensors and 4 modern scales were installed to distribute ore levels in the bunkers, which made it possible to control the cart online and supply the mill bunkers with ore evenly.
As part of the modernization of high-tech equipment of the automated process control system at the Khandiza processing plant, control cabinets (4 units), control and measuring devices (250 units) and controllers (Siemens) will be completely updated, the software for which will be created by the AMMC production automation department.
A number of information systems have been launched. These are Electronic Journals, Green Edge, Risk Management, Monitoring the Fulfillment of Assigned Tasks, Registration of Citizens' Appeals, and Operational and Production Reporting.
For online data analysis and analytical reports, the Interactive Dashboards (Power BI) system has been implemented.
In order to improve information security, as a result of the implementation of the network access control system (NAC) in the corporate network, centralized control of all users and devices (more than 5,000) has been established.
As part of the modernization of the data transmission network, 14 km of communication cables were laid in the central office, 12 control switches were installed and configured. As a result, the data exchange rate has increased 10 times and network security has been ensured.
As part of the mining transport management system at the Kalmakyr and Yoshlik I mines, 8 server devices have been installed in the data processing center, and the data storage capacity has been increased to 290 TB.
The central office data transmission network has been completely modernized, the 1C:ERP (Performance) information system has been improved, and the stability of operation has been increased by 3 times.
As part of the project to organize an engineering school, training programs and manuals have been developed for training automation specialists. Currently, short-term training for MOF, MOF-2, copper smelter, Automobile Transport Department programmers on how to work in Siemens and AVEVA (Schneider Electric) automation systems has been organized.
Also, 4 training stands have been installed at the copper smelter. This allows copper complex specialists to quickly master both theoretical and practical skills in managing technological processes.
The copper smelter has 15 Gaussmeter devices installed, which allow detecting short circuits and taking prompt measures. Thanks to the prompt detection of short circuits, a 5% reduction in the time required to produce cathode copper has been achieved.
A mining transport management system is being implemented at the Kalmakyr and Yoshlik I mines. In particular, 107 dump trucks, 47 excavators, 26 units of drilling equipment, 147 units of auxiliary equipment are equipped with special technical equipment (tablets, GPS and GLONASS trackers and sensors). This made it possible to organize the collection and processing of data online.
A system for the operational management of excavators and dump trucks has been put into operation at the Yoshlik I mine. It is worth noting that the system automatically determines the route direction for dump trucks. Electronic planning of drilling operations and sending drilling equipment to a tablet, as well as an online system for monitoring work performed according to plan, have been launched on four pieces of equipment, and adjustment work is being carried out. To carry out prompt surveying work at the mines, 2 unmanned aerial vehicles (drones) were put into operation, and the qualifications of specialists in the use of these devices were improved. It is expected that as a result of the full launch of the project, the volume of rock transportation will increase to 10%.
The programmers of the production automation department created the information system "ARM EnRC" designed for the repair of electric motors. This information system will allow digitizing 7,000 paper repair orders, analyzing 7,000 engines annually, and also optimizing the repair time by 2 times.
The automated system of operational dispatch control ("ASODC"), implemented at the copper smelter, improves process management, allowing you to monitor equipment, emergency situations and keep records of energy resources. The system displays data in real time, archives it and helps make quick decisions. The implementation of ASODC reduces equipment downtime by 40%, improves process control by 80%, increases safety by 10% and saves energy.
At the copper processing plant, installation and adjustment works were carried out on the centrifugal concentrator (Knelson XD20), the software for which was developed by programmers of the process automation management service based on a special algorithm. This complex will increase the concentration level of minerals by 90%.
In order to develop artificial intelligence systems at the AMMC, the functionality of monitoring the size of ore, excavator bucket teeth and driver fatigue was launched as part of the mining transport management system at the Kalmakyr and Yoshlik I mines.
A pilot project of video analytical machine surveillance is being implemented at the copper processing plant, which will be used in the ore enrichment process. As a result, stabilization of metal extraction and optimization of the relative consumption of reagents by 2% will be achieved.
In 2025, a number of digitalization works are planned to be implemented. In particular, as part of the automation of business and production processes, optimization of management at AMMC, a portfolio consisting of more than 30 projects and initiatives has been developed. Including 12 projects planned for automation and modernization of production, 7 for the development of IT infrastructure and communications, 7 for the development of information resources and systems, 4 for corporate and information security.