OKMKda sarhisob: Raqamlashtirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar
Axborot xavfsizligi bo‘limi tomonidan hujjatlar rasmiylashtirilib, kombinat tarkibiy bo‘linmalari xodimlari uchun o‘quv seminarlari tashkil etildi.
Imtiyozli foydalanuvchilar nazorati va monitoringi tizimi (PAM -Privileged Access Management) doirasida maxsus dasturiy ta'minoti yordamida OKMK axborot tizim va resurslarida ishlayotgan foydalanuvchilar (administratorlar) harakatlari auditi va ruxsatsiz kirishdan himoya qilish tizimi tashkil qilindi.
Yer osti kon ishlarini operativ rejalashtirish avtomatlashtirilgan tizimini joriy etilmoqda. Dasturiy ta'minot litsenziyalari o‘rnatilib, ekspluatatsion modellarni tuzish va laboratoriya axborot tizimi bilan integrasiya ishlari amalga oshirilmoqda. Natijada Angren kon boshqarmasining kon ishlarini uzoq, o‘rta va qisqa muddatli rejalashtirishni, qazib olinadigan ruda hajmining hisobotini va kon uskunalarini jalb qilish jadval dinamikasini tuzish va tahlil qilish imkoniyati yaratiladi. Operatsion xarajatlar 2 foizga kamayib, ish samaradorligi 5 foizga oshishi kutilmoqda.
Laboratoriya ma'lumotlarini boshqarish tizimi (LIMS) joriy etilib, “Qalmoqqir” kon boshqarmasi va Markaziy analitik laboratoriyasi o‘rtasida barcha sinov namunalarini ro‘yxatga olish va natijalar (analiz) hisobini elektron shakllantirish yagona axborot makoni yaratildi. Tizim yordamida namunalarining natijalarini yetkazib berish vaqti qisqartirildi va 20 ta qog‘oz hisobotlari raqamlashtiriladi.
Mis eritish zavodi va 2-Mis boyitish fabrikasining mnemosxemalari (SCADA) to‘liq yangi tizimga o‘tkazildi va qo‘shimcha texnologik jarayonlar ma'lumotlarini tahlil qilish imkoniyati yaratildi.
2-Mis boyitish fabrikasida bunkerlar ruda darajasini taqsimlash maqsadida 4 ta lazer datchiklari va 4 ta zamonaviy tarozilari o‘rnatilib, telejkani onlayn nazorat qilish va tegirmon bunkenrlarini ruda bilan bir me'yorda ta'minlash imkoniyatlari yaratildi.
Xonjiza boyitish fabrikasida TJBTA yuqori darajadagi uskunalarni modernizatsiyasi doirasida boshqaruv javonlari (4 ta), nazorat va o‘lchov asboblari (250 ta) hamda kontrollerlar (Siemens) to‘liq yangilanib, dasturiy ta'minoti Ishlab chiqarishni avtomatlashtirish boshqarmasi tomonidan yaratiladi.
“Elektron jurnallar”, “Yashil makon”, “Xatarlarni boshqarish”, “Topshiriqlarni bajarilishini nazorat qilish”, “Fuqarolarning murojaatlarini ro‘yxatga olish”, “Operativ ishlab chiqarish hisoboti” kabi axborot tizimlari ishga tushirildi.
Ma'lumotlarni va analitik hisobotlarni onlayn tahlil qilish “Interaktiv dashboardlar (Power BI)” tizimi joriy etildi.
Axborot xavfsizligini oshirish maqsadida Korporativ tarmoqqa qurilmalarning ulanishini boshqarish tizimini joriy etish (NAC) natijasida barcha foydalanuvchi va qurilmalarni (5000 dan ziyod) markazlashgan nazorati yo‘lga qo‘yildi.
Markaziy apparatda ma'lumotlarni uzatish tarmog‘i modernizatsiyasi doirasida 14 km aloqa kabeli yotqizilib, 12 ta boshqaruv kommutatorlari o‘rnatilib, sozlandi. Natijada ma'lumotlar almashinuvi tezligi 10 barobarga oshirildi va tarmoq xavfsizligi ta'minlandi.
“Qalmoqqir” va “Yoshlik-I” konlarida kon-transport boshqaruv tizimi doirasida ma'lumotlarni qayta ishlash markazida 8 ta server qurilmalari o‘rnatilib, ma'lumotlarni saqlash hajmi 290 TBga kengaytirildi.
Markaziy apparat ma'lumotlarni uzatish tarmog‘i to‘liq modernizatsiya qilindi, 1S:ERP (Performance) axborot tizimi takomillashtirildi va 3 barobarga ishlash barqarorligi oshirildi.
Muhandislar maktabini tashkil etish loyihasi doirasida alohida Avtomatlashtirish mutaxassislarni o‘qitish bo‘yicha o‘quv dastur va qo‘llanmalar ishlab chiqildi. Hozirda MBF, MBF-2, MEZ, IChAB dasturchilarini Siemens va AVEVA (Schneider Electric) avtomatlashtirish tizimlarida ishlash bo‘yicha qisqa muddatli o‘qitish tashkil etildi.
Shuningdek, Mis eritish zavodida 4 ta o‘quv stendlari (2 ta ASUTP, 1 ta erituvchilar, 1 ta apparatchilar) o‘rnatilib, mis kompleksi mutaxassislarni qisqa muddat ichida texnologik jarayonlarni boshqarishning ham nazariy, ham amaliy ko‘nikmalarini o‘zlashtirish imkonini beradi.
Mis eritish zavodida 15 dona «Gaussmetr» qurilmasi o‘rnatilib, qisqa tutashuvlarni aniqlash va operativ chora ko‘rish imkoniyati yaratildi. Qisqa tutashuvlarni tezkor aniqlash hisobiga, mis katodini tayyor bo‘lishiga ketadigan vaqtni 5 foizga qisqartirish erishildi.
“Qalmoqqir” va “Yoshlik-I” konlarida kon-transport boshqaruv tizimi joriy qilinmoqda.
Xususan, 107 ta avtosamosval, 47 ta ekskavator, 26 ta burg‘ilash texnikasi, 147 ta  yordamchi texnikalar maxsus texnik apparat vositalari (planshet, GPS/Glonass trekkerlari va sensorlar) bilan jihozlandi. Bu ma'lumotlarni “onlayn” shaklda jamlash va qayta ishlashni yo‘lga qo‘yish ishlarini amalga oshiriga zamin yaratdi.
“Yoshlik-I” konida ekskavator-avtosamosval operativ boshqaruv tizimi ishga tushirildi. Bunda tizim avtomatik ravishda avtosamosvallarga yo‘nalishni belgilaydi. Burg‘ilash ishlarini elektron rejalashtirish va  burg‘ilash texnikasi planshetiga yuborish, shuningdek, rejaga asosan amalga oshirilgan ishlarni “onlayn” nazorat tizimi 4 ta uskunada ishga tushirildi va sozlash ishlari amalga oshirilayapti. Konlarda marksheyderlik ishlarini tezkorlikda amalga oshirish uchun 2 ta uchuvchisiz uchish qurilmalari (dron) ishga tushirilib, qurilmalardan foydalanish bo‘yicha mutaxassislar malakasi oshirildi. Loyihani to‘liq ishga tushirish natijasida tog‘-kon jinsini tashish hajmi 10 foizgacha oshirish kutilmoqda.
Elektr dvigatellarni ta'mirlash uchun “ARM EnRS” axborot tizimi IChAB dasturchilari tomonidan yaratildi. Mazkur axborot tizim yiliga 7000 ta qog‘oz shaklidagi ta'mirlash buyurtmalarini raqamlashtirish, 7000 ta kombinat dvigatellari tahlilini olib borish imkonini yaratadi, shuningdek, ta'mirlash vaqti 2 barobarga optimallashtiriladi.
Mis eritish zavodida avtomatlashtirilgan tezkor dispetcherlik nazorati tizimi (ASODK) uskunalarni nazorat qilish, favqulodda holatlarni kuzatish va energiya resurslarini hisobga olish imkonini berib, jarayonlarni boshqarishni yaxshilaydi. Tizim real vaqt rejimida ma'lumotlarni aks ettiradi, ularni arxivlaydi va tezkor qaror qabul qilishga yordam beradi. ASODKni joriy etish uskunalarning to‘xtab turish vaqtini 40 foizga qisqartiradi, jarayonlarni nazorat qilishni 80 foizga yaxshilaydi, xavfsizlikni 10 foizga oshiradi va elektr energiyasini tejaydi.
Mis boyitish fabrikasida markazdan qochma konsentratori (Knelson XD20) montaj-sozlash ishlari amalga oshirilib, Texnologik jarayonlarni avtomatlashtirish nazorati xizmati dasturchilari tomonidan maxsus algoritm asosida dasturiy ta'minoti ishlab chiqildi. Ushbu kompleks foydali qazilmalar konsentrasiyasini darajasini 90 foizga oshirish imkoniyatiga ega.
OKMKda sun'iy intellekt tizimlarini rivojlantirish maqsadida “Qalmoqqir” va “Yoshlik-I” konlarida kon-transport boshqaruv tizimi doirasida ma'dan o‘lchamlarini nazorat qilish, ekskavator kovshining tishlarini nazorat qilish hamda haydovchilarning charchoqlarini kuzatish funksionallari ishga tushirildi.
Mis boyitish fabrikasida ma'danni boyitish jarayonida video analitika Mashina ko‘z nazorati pilot loyihasi joriy etilmoqda. Natijada metallarni ajratib olishni barqarorlashtirish va reagent nisbiy sarfini optimallashtirish 2 foizga erishiladi.
Kirib kelgan 2025-yilda ham raqamlashtirish borasida bir qator ishlarni amalga oshirish rejalashtirilgan.
Xususan, Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida 2025-yilda biznes va texnologik jarayonlarini avtomatlashtirish, boshqaruv va operasion sohasini optimallashtirish doirasida 30 dan ortiq loyiha va tashabbuslar portfeli ishlab chiqildi. Jumladan, ishlab chiqarishni avtomatlashtirish va modernizatsiya qilish 12 ta, IT infratuzilma va kommunikatsiyani rivojlantirish 7 ta, axborot resurslari va tizimlarini ishlab chiqish 7 ta, korporativ va axborot xavfsizligi yo‘nalishida 4 ta loyihalar rejalashtirildi.

Итоги работ по цифровизации на АГМК
В частности, завершены работы по координированию политики информационной безопасности и её документов к международному стандарту ISO/IEC 27000, разработаны 27 документов.
Со стороны отдела по информационной безопасности оформлены документы, организованы учебные семинары для работников структурных подразделений комбината.
В рамках системы контроля и мониторинга привилегированных пользователей (РАМ – Privileged Access Management) при помощи специального программного обеспечения с помощью специального программного обеспечения организована система аудита действий пользователей (администраторов), работающих в информационных системах и ресурсах АГМК, и система защиты от несанкционированного доступа.
В настоящее время внедряется автоматизированная система оперативного планирования подземных горных работ. Устанавливаются лицензии на программное обеспечение, проводятся работы по построению эксплуатационных моделей и интеграции с лабораторной информационной системой. В результате будет создана возможность составления и анализа долгосрочного, среднесрочного и краткосрочного планирования горнодобывающих работ Ангренского горного управления, отчетности об объемах добываемой руды и графической динамики привлечения горнодобывающего оборудования. Ожидается, что операционные расходы уменьшатся на 2%, а производительность труда увеличатся на 5%.
Внедрена система управления лабораторными данными (LIMS), создано единое информационное пространство между рудоуправлением «Кальмакыр» и центральной аналитической лабораторией для регистрации всех пробных образцов и электронного формирования учета результатов (анализа). Благодаря данной системе сокращается время доставки результатов образцов, оцифровываются 20 видов бумажных отчетов.
Мнемосхемы (SCADA) медеплавильного завода и медной обогатительной фабрики были полностью переведены на новую систему и получена возможность анализа данных дополнительных технологических процессов.
На медной обогатительной фабрике-2 установлены 4 лазерных датчика и 4 современных весов для распределения уровней руды в бункерах, что позволило в режиме онлайн контролировать тележку и обеспечивать бункеры мельницы рудой равномерно.
В рамках модернизации высокотехнологичного оборудования АСУТП на Хандизинской обогатительной фабрике будут полностью обновлены шкафы управления (4 шт.), контрольно-измерительные приборы (250 шт.) и контроллеры («Siemens»), программное обеспечение которых будет создано управлением автоматизации производства АГМК.
Запущен ряд информационных систем. Это – «Электронные журналы», «Зеленый край», «Управление рисками», «Контроль за выполнением поставленных задач», «Регистрация обращений граждан», «Оперативно-производственная отчетность».
Для онлайн-анализа данных и аналитических отчетов внедрена система «Интерактивные дашборды» (Power BI)».
В целях повышения информационной безопасности в результате внедрения в корпоративную сеть системы управления подключением устройств («NAC») налажен централизованный контроль всех пользователей и устройств (более 5000).
В рамках модернизации сети передачи данных в центральном аппарате проложено 14 км кабелей связи, установлено и настроено 12 коммутаторов управления. В результате скорость обмена данными увеличена в 10 раз и обеспечена безопасность сети.
В рамках системы управления горным транспортом на рудниках «Кальмакыр» и «Ёшлик I» в центре обработки данных установлено 8 серверных устройств, объем хранилища данных увеличен до 290 ТБ.
Полностью модернизирована сеть передачи данных центрального аппарата, усовершенствована информационная система 1С:ERP (Performance) и в 3 раза увеличена стабильность работы.
В рамках проекта по организации инженерной школы разработаны учебные программы и пособия по обучению специалистов по автоматизации. В настоящее время организовано краткосрочное обучение программистов МОФ, МОФ-2, МПЗ, УАП работе в системах автоматизации «Siemens» и «AVEVA» («Schneider Electric»).
Также на медеплавильном заводе установлены 4 учебных стенда. Это позволяет специалистам медного комплекса в короткие сроки овладеть как теоретическими, так и практическими навыками управления технологическими процессами.
На медеплавильном заводе установлено 15 приборов «Гауссметр», которые позволяют обнаруживать короткие замыкания и принимать оперативные меры. Благодаря оперативному обнаружения коротких замыканий достигнуто 5% сокращение времени, необходимого для изготовления катодной меди.
На рудниках «Кальмакыр» и «Ёшлик I» внедряется система управления горным транспортом. В частности, 107 автосамосвалов, 47 экскаваторов, 26 единиц буровой техники, 147 единиц вспомогательной техники оснащены специальным техническим оборудованием (планшетами, трекерами «GPS», «Глонасс» и датчиками). Это позволило организовать сбор и обработку данных в режиме «онлайн».
На руднике «Ёшлик I» введена в эксплуатацию система оперативного управления экскаваторами и автосамосвалами. Стоит отметить, что система автоматически определяет направление маршрута для автосамосвалов. Электронное планирование буровых работ и отправка на планшет буровой техники, а также онлайн-система контроля работ, выполненных согласно плану, запущены на четырех оборудованиях, выполняются наладочные работы. Для оперативного проведения маркшейдерских работ на рудниках введены в эксплуатацию 2 беспилотных летательных аппарата (дрона), повышена квалификация специалистов по использованию данных аппаратов. Ожидается, что в результате полного запуска проекта объем перевозок горной породы увеличится до 10%.
Программистами управления автоматизации производства создана информационная система «АРМ ЭнРЦ», предназначенная для ремонта электродвигателей. Эта информационная система позволит оцифровывать 7000 заказов на ремонт в бумажном виде, проводить анализ 7000 двигателей ежегодно, а также оптимизировать время ремонта в 2 раза.
Автоматизированная система оперативного диспетчерского контроля («АСОДК»), внедренная на медеплавильном заводе, улучшает управление процессами, позволяя контролировать оборудование, аварийные ситуации и вести учет энергоресурсов. Система отображает данные в режиме реального времени, архивирует их и помогает быстро принимать решения. Внедрение «АСОДК» сокращает время простоя оборудования на 40%, улучшает контроль процессов на 80%, повышает безопасность на 10% и экономит электроэнергию.
На медной обогатительной фабрике выполнены монтажно-наладочные работы центробежного концентратора (Knelson XD20), программное обеспечение которого разработано программистами службы управления автоматизацией технологических процессов на основе специального алгоритма. Этот комплекс повысит уровень концентрации полезных ископаемых на 90%.
В целях развития систем искусственного интеллекта на АГМК на рудниках «Кальмакыр» и «Ёшлик I» в рамках системы управления горным транспортом запущен функционал контроля размеров руды, зубьев экскаваторного ковша и усталости водителя.
На медной обогатительной фабрике внедряется пилотный проект видеоаналитического машинного наблюдения, которое будет задействовано в процессе обогащения руды. В результате этого будет достигнута стабилизация извлечения металлов и оптимизация относительного расхода реагентов на 2%.
В 2025 году планируется реализовать ряд работ по цифровизации. В частности, в рамках автоматизации бизнес- и технологических процессов, оптимизации управления на АГМК разработан портфель, состоящий из более чем 30 проектов и инициатив. В том числе запланировано 12 проектов по автоматизации и модернизации производства, 7 – по развитию IT-инфраструктуры и коммуникаций, 7 – по разработке информационных ресурсов и систем, 4 – по корпоративной и информационной безопасности.