25 Fevral 2022, 16:42 3248
Ma'lumki, bugungi kunda mamlakatimizda korrupsiyaga qarshi murosasiz munosabatda bo‘lish muhitini yaratish, davlat va jamiyat boshqaruvida korrupsiyaviy omillarni keskin kamaytirish bo‘yicha keng qamrovli ishlar amalga oshirilmoqda.
Tahlillarga ko‘ra, korrupsiyaga qarshi kurashishning eng samarali va ta'sirchan yo‘li  bu - faoliyatning har bir bosqichida ochiqlik, oshkoralik va shaffoflikni ta'minlashdir.
Jumladan, Kombinat va uning tizimida ham ochiqlik, oshkoralik va shaffoflikni ta'minlash borasida quyidagi ishlar amalga oshirildi:
Birinchidan, Kombinat Ijro apparatida 2ta xizmat (bo‘lim)dan hamda 12ta shtat birligidan iborat bo‘lgan “Komplaens va ishlab chiqarish-moliyaviy xatarlarini monitoring qilish boshqarmasi” korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha ichki nazorat tuzilmasi tashkil etildi.
Ikkinchidan, Korrupsiyaga qarshi kurashish Agentligi hamda jahondagi “Katta to‘rtlik”ka kiradigan “Ernst and Young Advisory” auditorlik kompaniyasi bilan hamkorlikda Kombinatning jami 16ta ichki normativ hujjatlari ishlab chiqildi.
Ushbu hujjatlardan 7tasi o‘rnatilgan tartibda tasdiqlandi va joriy etilmoqda.
Uchinchidan, Korrupsiyaviy holatlar haqida xabar berish uchun barcha turdagi aloqa kanallarining (Ishonch telefonlari, koll. markaz, elektron pochta manzillari, ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalar) uzluksiz faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
To‘rtinchidan, “Korrupsiya – rivojlanishimizga to‘siq” o‘n kunligi doirasida Korrupsiyaga qarshi kurashish Agentligining mas'ul xodimlari ishtirokida 22 noyabr - 2 dekabr kunlari davomida jami 53ta turli shakldagi targ‘ibot va tashviqot tadbirlari o‘tkazildi.
Jumladan, 9ta ochiq davra suhbatlari, 10ta ochiq eshiklar kunlari, 21ta turli mavzudagi uchrashuvlar, Kombinatning salohiyatli xodimlari ishtirokida “Zakovat” intellektual o‘yinlarining 10ta hududiy va 1ta final bosqichlari, 2ta sahna chiqishlari kabi ma'naviy-ma'rifiy-tashviqot tadbirlari yuksak saviyada tashkil etildi.
Beshinchidan, Kombinatning barcha xaridlari O‘zbekiston Respublikasining “Davlat xaridlari to‘g‘risida”gi qonuniga muvofiq, davlat xaridlarining maxsus elektron portali orqali amalga oshirilmoqda.
Xususan, tanlov va tender kabi xarid turlarida tijorat takliflarini qog‘oz ko‘rinishida qabul qilish amaliyotidan butunlay voz kechildi va ishtirokchilarning takliflarini elektron ko‘rinishda maxsus axborot portaliga joylashtirish tartibi joriy etildi.
Bunday tizim, birinchi navbatda chet el ishlab chiqaruvchilari va korxonalariga davlat xaridlarida to‘g‘ridan-to‘g‘ri qatnashish imkoniyatini yaratib bergan bo‘lsa, ikkinchidan xaridlar jarayonini raqamlashtirish orqali inson omilining ta'sirini keskin qisqartishga erishildi.
Bundan tashqari, mutaxassislarimiz tomonidan puxta ishlab chiqilgan texnik topshiriqlar, hisob-kitoblar, tender o‘tkazilishi to‘g‘risidagi e'lon hamda xaridlarga oid tegishli hujjatlar bo‘yicha Kombinatning barcha turdagi xaridlari davlat vakolatli organi - Kompleks ekspertiza qilish markazi tomonidan taqdim etiladigan ijobiy xulosa asosidagina amalga oshiriladigan bo‘ldi.
Oltinchidan, “KPMG” xalqaro auditorlik kompaniyasi tomonidan xarid jarayonlari Kombinatning korrupsiyaga qarshi kurashish tizimi samaradorligini oshirish (“forenzik”) bo‘yicha yalpi auditdan o‘tkazilib, konsultantlarning xulosa va tavsiyalariga ko‘ra, mavjud xarid tizimlari ilg‘or xalqaro tajriba asosida yanada takomillashtirildi.
Bu borada, jahonning yirik to‘rtligi ro‘yxatidagi “KPMG” xalqaro auditorlik kompaniyasi tomonidan biznes jarayonlarini tahlil qilish, IT tizimini baholash va xaridlarni boshqarish bo‘yicha ERP tizimini rivojlantirish konsepsiyasi ishlab chiqildi.
Yettinchidan, uskuna va jihozlar, ehtiyot va butlovchi qismlar, xom-ashyo resurslari va boshqa mahsulotlarning import hajmini qisqartirishga qaratilgan keng ko‘lamli hamda tizimli ishlar amalga oshirildi.
Chunonchi, xarid jarayonlarida bevosita ishlab chiqaruvchilarning ishtirokini ta'minlash, import o‘rnini bosuvchi mahsulotlarni mahalliy ishlab chiqaruvchilardan xarid qilish, Kombinat quvvatlaridan foydalangan holda import tovarlarni ishlab chiqarish hamda yetkazib beruvchilar bilan qo‘shimcha muzokaralar olib borish orqali shartnoma narxlarini maqbullashtirish kabi tadbirlarni alohida sanab o‘tish joiz.
Bu borada, import qilinayotgan 2000 dan ziyod tovarlar katalogi ishlab chiqildi va sanoat yarmarkalarida tarqatildi. Shuningdek, import o‘rnini bosuvchi tovarlarni yetkazib berish bo‘yicha mahalliy ishlab chiqaruvchilar bilan Ahdlashuv memorandumlari imzolandi.
Sakkizinchidan, Kombinat amalga oshirayotgan investitsiya loyihalari ustidan samarali Jamoatchilik nazorati o‘rnatildi.
Bunda, Kombinatda joriy etilayotgan investitsiya loyihalari to‘g‘risidagi tafsilotlar, raqamlar, hisobot va ma'lumotlar muntazam ravishda internet tarmog‘idagi rasmiy veb-sahifasida, Youtube tarmog‘ida, Xalqaro press klub platformasi orqali hamda jurnalist va blogerlar ishtirokidagi press-turlarda, shuningdek, boshqa OAVlarida ochiqlanib kelinmoqda.
To‘qqizinchidan, Kombinat va uning tizimidagi hisobotlar hamda ma'lumotlarni yig‘ish, byudjetni rejalashtirish muddatini maqbullashtirish maqsadida, buxgalteriya, moliyaviy hisobot va ma'lumotlar konsolidatsiyasining avtomatlashtirilgan axborot tizimi tadbiq etildi.
O‘ninchidan, Kombinatdagi mavjud 1700ta transport vositalariga GPS tizimi, shuningdek barcha karyer samosvallari hamda ko‘chma yoqilg‘i quyish avtotransport vositalariga yoqilg‘i sarfini nazorat qilish tizimi o‘rnatildi va buning natijasida o‘tgan yilda 16,7 ming tonna dizel yoqilg‘isi tejalishiga erishildi.
O‘n birinchidan, ishga qabul qilish jarayonlarini ochiq, oshkora va shaffof tanlovlar asosida tashkil etish maqsadida fuqarolarning ariza hamda ma'lumotnomalarini elektron shaklda qabul qilish, ishga qabul qilish bo‘yicha tanlovlarni internet tarmog‘ida onlayn rejimda namoyish etish tartibi yo‘lga qo‘yilmoqda.
Kombinat va uning tizimiga fuqarolarni ishga qabul qilishda, iqtidorli xodimlarning xizmat pog‘onalari bo‘yicha ko‘tarilishida ularning kasbga oid sifatlari va alohida xizmatlarini odilona, oqilona va ob'yektiv baholash asosida eng munosib hamda noyob qobiliyat sohiblarini tanlab olishni nazarda tutuvchi meritokratiya tamoyili bosqichma-bosqich joriy etilmoqda.
Navbatdagi bosqichda, Kombinat va uning tarkibiy bo‘linmalarida “Korrupsiyaga qarshi kurashish menedjmenti tizimlari – Foydalanish bo‘yicha talablar va tavsiyalar” xalqaro standarti hamda boshqa xalqaro tan olingan sertifikatlarni qo‘lga kiritish rejalashtirilgan.
Ishonchim komilki, Kombinatimizning  ahil jamoasi, barcha ishchi va rahbar xodimlari korrupsiyaga qarshi kurashish borasida mamlakatimizda qabul qilingan amaldagi qonunchilik hujjatlariga, xalqaro huquqning umume'tirof etilgan normalariga hamda kasbiy odob-axloq qoidalariga qat'iy rioya etgan holda, o‘zlarining shaxsiy namunalarini ko‘rsatadilar.

Обращение председателя правления АО «Алмалыкский ГМК»
В настоящее время в нашей стране проводится широкомасштабная работа по созданию среды нетерпимого отношения к коррупции, кардинальному сокращению коррупционных факторов в государственном и общественном управлении.
Согласно анализу, наиболее эффективным и действенным методом борьбы с коррупцией является обеспечение открытости, гласности и прозрачности на каждом этапе деятельности.
В целях обеспечения вышеназванных принципов на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате и в его системе проведен ряд работ. В частности:
1) в исполнительном аппарате АГМК создана структура внутреннего контроля по противодействию коррупции - Управление комплаенса и мониторинга производственно-финансовых рисков, состоящее из 2 служб (отделов), здесь предусмотрен штат из 12 единиц;
2) совместно с Агентством по противодействию коррупции и аудиторской компанией «Ernst and Young Advisory», которая входит в мировую «Большую четверку», разработано в общей сложности 16 внутренних нормативных документов АГМК. 7 из них уже утверждены и внедряются в установленном порядке;
3) налажена деятельность всех видов каналов связи для сообщения о коррупционных ситуациях (телефоны доверия, call-центр, электронная почта, страницы в социальных сетях);
4) в рамках декады «Коррупция – препятствие нашему развитию» при участии ответственных лиц Агентства по противодействию коррупции с 22 ноября по 2 декабря на АГМК проведено 53 различных агитационных и пропагандистских мероприятия. В частности, на высоком уровне были организованы духовно-просветительские и информационно-пропагандистские мероприятия: 9 открытых «круглых столов», 10 дней открытых дверей, 21 встреча на различные темы, 10 региональных и 1 финальный этапы интеллектуальной игры «Заковат», в которой приняли участие работники комбината, 2 сценических выступления;
5) все закупки комбината осуществляются через специальный электронный информационный портал государственных закупок в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О государственных закупках».
Полностью исключена практика приема коммерческих предложений в «бумажной» форме в таких видах закупок, как конкурс и тендер. Введен порядок размещения предложений участников в электронном виде на специальном информационном портале.
Эта система позволила: во-первых, принимать непосредственное участие иностранным производителям и предприятиям в государственных закупках, во-вторых, благодаря цифровизации процессов закупок удалось добиться резкого сокращения влияния человеческого фактора.
Кроме этого, разрабатываемые специалистами АГМК технические задания, расчеты, объявления о проведении тендеров, а также все виды закупок комбината по соответствующим закупочным документам будут осуществляться только на основании положительного заключения, представляемого уполномоченным государственным органом – Центром комплексной экспертизы;
6) международной аудиторской компанией «KPMG» «Большой четверки» проведен аудит закупочных процессов по повышению эффективности антикоррупционной системы комбината (форензик). Согласно выводам и рекомендациям консультантов, существующие системы закупок были усовершенствованы на основе передового международного опыта.
Международной аудиторской компанией «KPMG» разработана концепция развития ERP-системы по анализу бизнес-процессов, оценке IT-систем и управлению закупками;
7) проведена масштабная и системная работа, направленная на сокращение объемов импорта оборудования, станков, запасных частей и комплектующих, сырьевых ресурсов и другой продукции.
Так, следует отдельно отметить такие мероприятия, как обеспечение непосредственного участия производителей в закупочных процессах, закупка импортозамещающей продукции у отечественных производителей, производство приобретаемых по импорту товаров с использованием мощностей комбината,  оптимизация договорных цен путем проведения дополнительных переговоров с поставщиками.
В связи с этим был разработан каталог из более чем 2000 импортируемых товаров, который был представлен на промышленных ярмарках. Также были подписаны меморандумы о взаимопонимании с отечественными производителями по поставкам импортозамещающих товаров;
8) установлен эффективный общественный контроль за инвестиционными проектами, реализуемыми комбинатом.
Так, цифры, отчеты и информация о реализуемых инвестиционных проектах регулярно освещаются на официальном сайте АГМК, на платформе Международного пресс-клуба, на YouTube, в ходе пресс-туров с участием журналистов и блогеров, а также в различных средствах массовой информации;
9) в целях сбора отчетов и данных комбината, оптимизации сроков бюджетного планирования на АГМК внедрена автоматизированная информационная система бухгалтерского и финансового учета и консолидации данных;
10) на 1700 транспортных средствах комбината установлена система дистанционного контроля – GPS, а также датчики контроля топлива на всех карьерных автосамосвалах и передвижных автозаправочных станциях. Результатом проведенной в прошлом году работы стала экономия 16,8 тыс. тонн дизельного топлива;
11) в целях организации процесса приема на работу на основе принципов открытости и прозрачности установлен порядок приема заявлений и резюме граждан в электронном виде, внедряется порядок освещения конкурсов по приему на работу в режиме онлайн.
На комбинате и в его системе постепенно внедряется принцип меритократии. Он предусматривает отбор наиболее достойных и обладающих уникальными способностями при приеме на работу и продвижение по служебной лестнице талантливых работников на основе рациональной и объективной оценки их профессиональных качеств и особых заслуг.
На следующем этапе АГМК планирует получить международный стандарт «Системы менеджмента противодействия коррупции – Требования и рекомендации по применению» и другие международно-признанные сертификаты.
Я выражаю уверенность в том, что трудовой коллектив комбината – рабочие, ИТР и занимающие руководящие должности специалисты станут примером в неукоснительном соблюдении действующих в нашей стране законодательных актов, принятых в целях борьбы с коррупцией, общепризнанных норм международного права и правил профессиональной этики.