Maqsadimiz - eksportbop tayyor mahsulotlar ishlab chiqarishni ko‘paytirish
Xususan, bugungi kunda Kanadaning “HATCH” konsalting kompaniyasi bilan birgalikda Mis sanoati klasterini tashkil etish va rivojlantirish konsepsiyasi va 2022-2026 yillarda kon-metallurgiya mashinalari, texnikalari va uskunalarining yangi turlarini ishlab chiqarishni tashkil etish dasturi tayyorlanmoqda.
Bunda asosiy e'tibor Olmaliq kon-metallurgiya kombinatida amalga oshirilayotgan megaloyihalar doirasida yiliga 60 mln tonna rudani boyitadigan 3-mis boyitish fabrikasining ishga tushirilishi va mis mahsulotlarini ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirilishi hisobiga yaqin 2024 yildan boshlab hajmi 187 ming tonnaga  yetkaziladigan mis xomashyosini chuqur qayta ishlashni ta'minlashga qaratiladi. Kelajakda esa mis ishlab chiqarish 400 ming tonnani tashkil etishini inobatga olib, mis klasterida xususiy tadbirkorlarning roli yanada oshiriladi.
Ushbu keng ko‘lamli vazifalarni sifatli amalga oshirish maqsadida respublika ishchi guruhi tomonidan Chili va Braziliyadagi mis klasteri tajribasi, eng ilg‘or metallurgiya kombinatlarining texnologiyalari va uskunalari chuqur o‘rganildi.
Masalan, Chilining “Codelco” kompaniyasi fabrikalari va “Chukikamata” ochiq va shaxta usulida yilga 18,0 mln. tonna ruda qazib olinadigan konidagi tajribalarni “Yoshlik-2”, “Miskon” va boshqa konlarni o‘zlashtirishda  qo‘llashni belgilab oldik.
“BHP” kompaniyasining (Avstraliya) “Spensa” koni rudasining tarkibi va geologiyasi “Yoshlik” koni xarakteristikasiga to‘g‘ri kelishi sababli, 1 ta  liniyadan iborat bo‘lgan va yiliga 25,0 mln. tonna ruda qayta ishlaydigan rudani boyitish texnologiyasi o‘rganilib, Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining kelajakda quriladigan 4-misni boyitish fabrikasini loyihalashda 4 ta liniyani o‘rnatish nazarda tutilmoqda.
Respublikada mis sanoati klasterini rivojlantirish holatini ayrim raqamlarda ko‘rsatish mumkin. Misol uchun, 2018 yilda 22,4 ming tonna mis qayta ishlangan bo‘lsa, joriy yilda bu ko‘rsatkich 71,0 ming tonnani tashkil etadi.
Olmaliq kon-metallurgiya kombinati tomonidan ham yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahsulotlar ishlab chiqarish hajmini oshirish maqsadida mis va ruxni chuqur qayta ishlashga mo‘ljallangan umumiy qiymati 27,4 mln dollarlik 11 ta loyiha jadallik bilan amalga oshirilmoqda. Bunda yiliga 11 ming tonna mis va 4 ming tonna ruxdan qo‘shimcha 134 mln dollarlik mis listlari, tasmalari, fol'gasi va kukuni kabi eksportbop mahsulotlar ishlab chiqariladi.
Elektromobillar sonining o‘sishini hisobga olgan holda, kombinatda elektrmotorlarda ishlatiladigan to‘rtburchakli sim ishlab chiqarish loyihasi ham boshlandi. Loyihaning birinchi bosqichida ishlab chiqarish quvvati 6 ming tonnani tashkil etadi. Kelgusida bu ko‘rsatkichni 12 ming tonnaga qadar oshirilib, to‘liq eksport qilinadi.
Hozirda 8 ming tonna mis quvurlari ishlab chiqarish quvvatiga ega Angren quvur zavodida 4 ta yangi turdagi mahsulot ishlab chiqarish tashkil etilib, yiliga 1,5 ming tonna misni qayta ishlash orqali 156 mlrd so‘mlik mahsulot ishlab chiqarish ta'minlanadi. Bunda 28 ta yangi ish o‘rinlari xam yaratiladi.
Shuningdek, Angren quvur zavodidagi mavjud quvvatlarni kengaytirishga qaratilgan 12,6 mln dollarlik loyiha amalga oshirilib, qo‘shimcha 12 ming tonna mahsulot ishlab chiqariladi. Pirovardida yana 157ta yangi ish o‘rni yaratiladi. Kelgusida  mis quvurlari ishlab chiqarish quvvatini 20 ming tonnagacha yetkazish kutilmoqda.
Ishlab chiqarishni mahalliylashtirish va importni keskin qisqartirish maqsadida yangi turdagi tog‘-metallurgiya mashinalari, uskunalari va ehtiyot qismlarini ishlab chiqaruvchi Mashinasozlik zavodini qurish bo‘yicha hisob-kitoblar tayyorlanmoqda. Bu zavodning prognoz qiymati 500 mln dollar bo‘lib, 2024 yilda ishga tushiriladi. Unda 35 turdagi yangi jihozlar va tayyor uskunalar ishlab chiqariladi hamda 2 mingta yangi ish o‘rinlari yaratiladi.
Albatta, ushbu keng ko‘lamli vazifalarni amalga oshirish yangi barpo etiladigan korxonalarda zamonaviy texnologiyalar va uskunalarda ishlay oladigan muxandis va texnik xodimlarni tayyorlash bilan bir vaqtda olib borilmoqda.
Xususan, bugungi kunda sohaga zarur bo‘lgan 340 nafar oliy ma'lumotli muhandis kadrlar Moskva po‘lat va qotishmalar institutining Olmaliq filialida, Toshkent texnika universitetida, Navoiy konchilik va texnologiyalar universitetida hamda boshqa oliy ta'lim muassasalarida tayyorlanmoqda.
Bunda asosiy e'tibor kon-metallurgiya yo‘nalishlari bo‘yicha zamonaviy va energiya samarador texnologiyalarni va uskunalarni o‘rganishga qaratilmoqda. Shuningdek, ta'lim sifatini oshirish uchun o‘quv jarayoniga yil davomida Olmaliq filialiga 8-10 nafar xorijiy professor va olimlar jalb qilinmoqda. Talabalarni kombinat korxonalarida ishlab chiqarish amaliyotlarini o‘tishlari va yosh kadr bilan doimiy ravishda ishlash, uning bilimini va malakasini uzluksiz oshirib borishni ta'minlaydigan usta-shogird tizimi yo‘lga qo‘yildi.
Bundan tashqari, mis sanoati klasteri uchun o‘rta bo‘g‘in mutaxassislari Olmaliq kon-metallurgiya kollejida  tayyorlanayapti. Xususan, joriy yilda 450 nafar, kelgusi o‘quv yilida yana 162 nafar texnik xodimlar tayyorlanib, ish bilan ta'minlanadi. Bunda kollej o‘quvchilarining ishlab chiqarish amaliyotini o‘tashiga katta e'tibor qaratiladi. Masalan, hozirda 520 nafar o‘quvchi 17 ta kasbiy yo‘nalish bo‘yicha kombinatning tarkibiy bo‘linmalarida ishlab chiqarish amaliyotlarini o‘tashmoqda. Ularga 22 nafar ta'lim ustalari rahbarlik qilayapti.
Taqdimotda joriy yilda mamlakatimizda ilk bora mis sanoati bo‘yicha xalqaro konferensiyani tashkil etish bo‘yicha topshiriq berildi. Hozirda ushbu nufuzli anjumanga dunyoning yetakchi geologiya, konchilik va mis ishlab chiqarish kompaniyalari vakillari, sohada ilmiy izlanishlar olib borayotgan olimlar, fan arboblarini taklif etish bo‘yicha amaliy ishlar olib borilmoqda.
Bularning barchasi kombinatga nafaqat mis, balki yuqori qo‘shimcha qiymatga ega bo‘lgan turli xil eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarish orqali ko‘proq foyda olish, tashqi bozorlarda raqobatbardoshligini oshirish imkonini berish bilan birgalikda mis sanoati klasterida xususiy tadbirkorlar ishtirokini kengaytirish va yangi ish o‘rinlarini yaratishga keng yo‘l ochib beradi.

Кластер медной промышленности - новые перспективы для производства
19 мая Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с реализуемыми проектами по дальнейшему развитию геологической отрасли, расширению запасов полезных ископаемых и запасов подземных вод, а также созданию Кластера медной промышленности.
В ходе презентации была представлена информация об эффективности принятых мер по обеспечению производства в размере 8,0 млрд долларов за счет развития смежных отраслей, в том числе удвоение производства меди в стране на основе единой «цепочки».
В частности, совместно с канадской консалтинговой компанией HATCH готовятся концепция создания и развития Кластера медной промышленности и программа по организации производства новых видов горно-металлургических машин, техники и оборудования в 2022-2026 годах.
Основным направлением мегапроектов на Алмалыкском горно-металлургическом комбинате станет запуск медной обогатительной фабрики №3 мощностью 60 млн тонн руды в год и глубокая переработка меди до 187 тыс. тонн к 2024 году. В дальнейшем в медном кластере будет усилена роль частных предпринимателей, учитывая, что производство меди достигнет 400 тыс. тонн.
Для качественной реализации этих масштабных задач республиканская рабочая группа углубленно изучила опыт медных кластеров в Чили и Бразилии, технологии и оборудование самых передовых металлургических заводов.
Например, заводы чилийской корпорации Codelco, перерабатывающие руду крупнейшего в мире открытого карьера Чукикамата, где ежегодно добывают 18,0 млн тонн руды. Опыт этой компании мы планируем использовать при освоении месторождений «Ёшлик II», «Мискон» и других.
Учитывая то, что характеристики руды, ее состав, геология месторождения «Ёшлик» идентичны характеристикам месторождения «Спенса» компании BHP (Австралия), где установлена одна очередь с переработкой 25 млн тонн руды ежегодно, принято решение об изучении именно ее технологии при проектировании медной обогатительной фабрики №4 АГМК, где будет установлено 4 линии переработки.
Динамику развития Кластера медной промышленности в нашей стране можно проследить по следующим цифрам: в 2018 году было переработано 22,4 тыс. тонн меди, в 2022 году этот показатель составит 71,0 тыс. тонн.
С целью увеличения производства продукции с высокой добавленной стоимостью Алмалыкский горно-металлургический комбинат также реализует 11 проектов по глубокой переработке меди и цинка на сумму 27,4 млн долларов. В наших планах - производство 11 тыс. тонн меди и 4 тыс. тонн цинка в год, и выпуск из них медных листов, ленты, фольги, порошка. Намечается реализация этой продукции на экспорт на сумму 134 млн долларов.
Учитывая увеличение производства электромобилей, на нашем комбинате реализуется проект по организации производства по выпуску прямоугольных проводов, используемых в электродвигателях. На первом этапе проекта производственная мощность составит 6 тыс. тонн. В дальнейшем этот показатель будет увеличен до 12 тыс. тонн и вся продукция будет поставляться на экспорт.
В настоящее время на Ангренском трубном заводе, производственная мощность которого составляет 8 тыс. тонн медных труб, освоено производство 4 новых видов продукции. Здесь будет перерабатываться 1500 тонн меди в год с получением продукции на сумму 156 млрд сумов. Будет создано 28 новых рабочих мест. Проект расширения существующих мощностей АТЗ стоимостью 12,6 млн долларов направлен на
производство дополнительно 12 тыс. тонн продукции, с созданием 157 новых рабочих мест. В дальнейшем предполагается увеличить мощность производства медных труб до 20 тыс. тонн. В целях локализации производства и резкого сокращения импорта ведутся расчеты по строительству машиностроительного завода по выпуску новых видов горно-металлургических машин, оборудования и запасных частей. Ориентировочная стоимость завода составляет 500 млн долларов, он будет введен в эксплуатацию в 2024 году. Здесь будет производиться 35 видов новой техники и горного оборудования, создано 2 тыс. новых рабочих мест.
Безусловно, реализация этих масштабных задач осуществляется одновременно с подготовкой инженерно-технических кадров, способных работать на современных технологиях и оборудовании новых предприятий.
Уже сейчас мы ведем подготовку специалистов для нашего производства. Так, на сегодняшний день, в Алмалыкском филиале НИТУ «МИСиС», Ташкентском государственном техническом университете, Навоийском горно-технологическом университете и других высших учебных заведениях идет подготовка 340 студентов, которые придут на наше предприятие инженерами.
Основное внимание уделяется изучению современных и энергоэффективных технологий и оборудования в горнодобывающей и металлургической промышленности. Кроме того, для повышения качества образования в алмалыкские филиалы вузов в течение года привлекаются 8-10 иностранных профессоров и ученых. На АГМК широко развито наставничество, обеспечивающее практику студентов на предприятиях комбината и постоянную работу с молодыми кадрами, совершенствование их знаний и навыков.
Кроме того, в Алмалыкском горно-металлургическом колледже ведется подготовка специалистов среднего звена для Кластера медной промышленности. В частности, в этом году будет обучено 450 технических специалистов, а в следующем – еще 162. При этом большое внимание уделяется производственной практике учащихся. Например, в настоящее время в подразделениях АГМК проходят практику 520 учащихся по 17 профнаправлениям, обучение которых курируют 22 мастера производственного обучения учебного центра предприятия.
В ходе презентации было поручено организовать и провести в нашей стране первую международную конференцию по созданию и работе Кластера медной промышленности, которая должна пройти в этом году. В настоящее время ведется практическая работа по приглашению на эту престижную конференцию представителей ведущих мировых геологических, горнодобывающих и медных компаний, ученых, проводящих исследования в данной области.
Все это позволит комбинату получать больше прибыли за счет выпуска не только меди, но и различной экспортоориентированной продукции с высокой добавленной стоимостью, повысить свою конкурентоспособность на внешних рынках, расширить участие частных предпринимателей в Кластере медной промышленности и создать новые рабочие места.