Zarur ehtiyot va butlovchi qismlar bilan ta'minlash kabi mas'uliyatli vazifa bilan kombinatda mahalliylashtirish dasturining bosh ijrochisi hisoblangan Markaziy ta'mirlash mexanika zavodi shug‘ullanadi.
Ma'lumki, ayni kunlarda Germaniya Federativ Respublikasi Federal Kansleri Olaf Shols rasmiy tashrif bilan mamlakatimizda bo‘lib turibdi.
Ma'lumki, Olmaliq kon-metallurgiya kombinati Xitoyning ko‘plab yetakchi kompaniyalari bilan o‘zaro manfaatli hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yib kelmoqda.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi tomonidan Adliya vazirligi va Huquqni muhofaza qilish akademiyasi bilan hamkorlikda manfaatlar to‘qnashuvi bilan bog‘liq munosabatlarni tartibga solish bilan bog‘liq eng muhim masalalarni qamrab olgan uslubiy ishlanmalar tayyorlanib, davlat organi va tashkilotlariga elektron shaklda yetkazildi.
Faoliyatining asosini kombinat tarkibiy boʻlinmalari hamda shahar aholisini issiq suv va issiqlik energiyasi bilan ta’minlovchi korxona – Issiqlik elektr markazi ham bu yilgi mavsumga qizgʻin tayyorgarlik koʻrdi.
Avtomobil transport boshqarmasida ishlab chiqarish tannarxini tushirish borasida samarali ishlar amalga oshirib kelinmoqda. Boshqarma mutaxassislarining tashabbusi bilan yuk ko‘tarish quvvati 20 tonna bo‘lgan “Kamaz” rusumli o‘zi ag‘dargich texnologik transport vositalari dizel yonilg‘isidan muqobil yonilg‘i turi bo‘lgan metan gaziga o‘tkazildi.
“Olmaliq KMK” AJ konlari negizida rangli va qimmatbaho metallar ishlab chiqarishni kengaytirish boʻyicha “Yoshlik 1“ konini oʻzlashtirish investitsiyaviy loyihasining 1-bosqichini amalga oshirish doirasida ayni paytda 3-Mis boyitish fabrikasi qurilishi bilan parallel ravishda texnologik uskunalarni oʻrnatish ishlari ham olib borilmoqda.
Ma'lumki, joriy yilning 14-15-avgust kunlari Pekin shahrida o‘tkazilgan “OKMK biznes forumi”da bir qator Xitoy kompaniyalari bilan hamkorlik aloqalari o‘rnatilgan edi.
Prezidentimizning 2018-yil 30-sentyabrdagi “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJning ishlab chiqish quvvatlarini rekonstruksiya qilish va mustahkamlash bo‘yicha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi qarori asosida Mis boyitish fabrikasida keng qamrovli rekonstruksiya va modernizatsiya ishlari amalga oshirib kelinmoqda.